تاریخ: ۱۵:۱۱ :: ۱۳۹۶/۰۵/۱۴
مراسم تحلیف دوازدهمین ریاست جمهوری اسلامی ایران

در مراسم تحلیف امروز ریاست جمهوری اسلامی ایران یکصد و چهل شخصیت از هشتاد و پنج کشور و هشت سازمان بین المللی در قالب بیش از یکصد و دوازده هیات و با حضور بیش از پنجاه مقام عالی رتبه حضور دارند این درحالی است که در مراسم تحلیف قبلی تنها چهل و هفت کشور شرکت کرده بودند.
تعداد سی شخصیت از بیست و سه کشور اروپایی در این مراسم شرکت کرده اند که رئیس مجلس اسپانیا و خانم موگرینی و در رده های دیگر، وزیر و قائم مقام وزیر خارجه و فرستاده ویژه در این مراسم شرکت کرده اند.
رئیس جمهور هفت کشور برای شرکت در این مراسم حضور دارند. روسای جمهوری ارمنستان، عراق، کره شمالی، مولداوی، زیمباوه، لسوتو و افغانستان در این مراسم شرکت نموده اند.
نوزده رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور و شانزده نخست وزیر و هجده رئیس مجلس جزو مقامات سطح یک شرکت کننده در این مراسم هستند.
در سطح های بعدی دوازده وزیر خارجه حضور دارند که این کیفیت شرکت کنندگان و سطح مراسم را به شکل قابل ملاحظه ای بالا می برد.
در حاشیه این مراسم بیش از پانزده ملاقات با رئیس جمهوری ایران نهایی شده است و حدود سی ملاقات با رئیس مجلس برنامه ریزی گردیده است که از این میان هجده ملاقات با روئسای مجلس و برخی دیگر از شخصیت ها در سطح رئیس جمهور و نخست وزیر است.
دیدارهای دوجانبه فی مابین وزرای ایرانی با همتایان خود در رابطه با مسائل دوجانبه برگزار خواهد شد.
تعداد پنجاه ملاقات در حاشیه این مراسم روزهای جمعه، شنبه، یکشنبه و دوشنبه انجام می گیرد.

حضور هشتاد و پنج کشور در مراسم تحلیف به خوبی نشان دهنده سطح بالای مشارکت در این مراسم و مقبولیت آن در عرصه جهانی است.
در میان همسایگانی که روابط دیپلماتیک فی مابین برقرار است دوازده همسایه به علاوه قفقاز با بیست و یک شرکت کننده شامل سه رئیس جمهور، چهار رئیس مجلس، چهار معاون رئیس جمهور و معاون نخست وزیر، سه وزیرخارجه، شش فرستاده ویژه در مراسم تحلیف دوازدهمین دوره ریاست جمهوری شرکت نموده اند که این به خوبی نشان دهنده روابط مثبت و سازنده جمهوری اسلامی ایران با همسایگان خود است.

پاسخی بگذارید