تاریخ: ۰:۵۳ :: ۱۳۹۶/۰۵/۱۳
راهبرد ائتلاف عربستان در یمن به شیوع وبا منجر شده است

بیل ملیندا
گاردین

شیوع وبا در یمن به دلیل راهبرد ائتلاف عربستان سعودی است که غیرنظامیان را هدف قرار داده است.

 سازمان ملل بحران وبا در یمن را بی‌سابقه عنوان کرده و این فاجعه یکی از ابعاد وضعیت اضطراری انسانی در یمن است.

درگیری‌های یمن از سال ۲۰۱۴ میان حامیان علی عبدالله صالح از یک سو و عربستان سعودی که حامی عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن بود، آغاز شد. سال ۲۰۱۵ عربستان سعودی ائتلافی تشکیل داد که با کمک دولت‌های آمریکا و انگلیس تسلیح و حمایت نظامی می‌شود.

حملات ائتلاف سعودی علیه همه اقشار مردم یمن انجام گرفت و زیرساخت‌های شهری و روستایی شامل بیمارستان‌ها، مزارع، مدارس، سیستم آب و فاضلاب، فروشگاه‌ها و غیره را هدف حملات قرار داد که به موجب آن کمبودهای فراوانی برای غیرنظامیان یمنی به وجود آمد.

اکنون این شمار بالای مبتلایان به وبا در نتیجه راهبرد ائتلاف سعودی است که غیرنظامیان و زیرساخت‌های یمن را هدف قرار داده و به موجب آن، این بیماری به شکل چشمگیری شیوع یافته است.

در حالی که هیچ قدرت بین‌المللی برای محکوم کردن عملیات عربستان سعودی وجود ندارد، این شرایط سخت انسانی در یمن بزودی پایان نخواهد یافت.

سال گذشته سازمان ملل نام عربستان را به دلیل کشتار بالای کودکان یمنی در لیست سیاه ناقضان حقوق کودک قرار داد اما بر اثر فشار سیاسی و اقتصادی، از این اقدام عقب‌نشینی کرد و بان کی مون دبیر کل وقت، فاش کرد که بر اثر فشار مالی عربستان، نام این کشور از فهرست سیاه خارج شده است؛ امری که به یک رسوایی برای سازمان ملل بدل شد.

 

پاسخی بگذارید