تاریخ: ۱۲:۵۳ :: ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
بیت المقدسی ها همه معادلات و برآوردها را به هم زدند

محمد السعید ادریس
روزنامه الاهرام

در روزهای اخیر به اعتراف بسیاری از عقلای رژیم صهیونیستی مردم ساکن در شهر قدس و مسجد الاقصی برندگان نهایی تنش ها و درگیری های فی مابین بودند. به گواهی همه حقایق، توطئه های اسرائیل و مقاصد واقعی آن در قدس و مسجد الاقصی و کل فلسطین که هدفش تبدیل اسرائیل به «دولت یهودی از رود (اردن) تا دریای (مدیترانه) شامل همه اراضی تاریخی فلسطین و قدس یکپارچه بعنوان پایتخت ابدی رژیم صهیونیستی» است.

همچنین حقایقی دیگری نیز در مورد این توطئه در حال اجراست که مولفه های آن عبارتند از:

اصل اول این است که اعراب به خصوص بعد از نابودی عراق و سوریه و امتداد این توطئه تخریب به دیگر کشورهای عربی مثل لیبی و یمن، دیگر هیچ قدرتی برای مقابله در مقابل اسرائیل ندارند.

اصل دوم اینکه بقیه اعراب هم دیگر هیچ قصد و نیت یا مصلحتی در دشمنی با اسرائیل نمی بینند و برخی از این کشورهای عربی حتی با طرح های صلح درصدد مهار اسرائیل و برخی دیگر بدنبال ائتلاف با اسرائیل برای مقابله با خطر ایران هستند. در نتیجه ورود به دشمنی با اسرائیل به خاطر فلسطین و مردم فلسطین دیگر به مصلحت و نفع بیشتر کشورهای عربی نیست.

از این رو این برآورد و ارزیابی اشتباه شد که اکنون فرصت سیطره بر مسجد الاقصی بعنوان مسجدی واقع در اراضی پایتخت اسرائیل است. و اسرائیل حق دارد که هر چه می خواهد در مورد املاک خود انجام دهد. اسرائیلی ها هرگز تصور نمی کردند که دیگر چیزی از «پایداری» در نزد ملت ها از مرذم فلسین گرفته تا ملت های عربی از خلیج فارس (ن) تا مدیترانه و دیگر ملت های اسلامی باقی مانده باشد. فکر می کردند که تجاهل و غلفت و گمراهی حاکم بر رژیم های عربی برای گسستن ارتباط و پیوند بین ملت ها با فلسطین و قدس و مسجد الاقصی به اهداف خود رسیده و ملت ها در طول این سال های طولانی با شستشوی مغزی ملت ها، واقعیت درگیری برای فلسطین و حقیقت طرح و اهداف صهیونیستی در نزد آنها مخدوش و تحریف شده است

همانطور که حقوق به رسمیت شناخته شده فلسطینیان از نظر بین المللی در برخورداری از حق مقاومت برای تعیین سرنوشت و برپایی دولتی مستقل به پایتختی قدس مخدوش شده است. بر پایه این گمراه سازی و منحرف نمودن افکار عمومی، درصدد تبدیل و تغییر درگیری بین طرح صهیونیستی – استعماری با طرح رنساس عربی به صرف اختلاف فلسطینی – اسرائیلی در حد سازش و بر سر زمین برآمدند. تنگنا و بحران بسیاری از رژیم های عربی بعد از جنگ دوم خلیج فارس (ن) و آزادسازی کویت این بود که فکر می کردند که آمریکا حامی امنیت و ثبات و مشورعیت بعنوان مسائل محوری این حکومت هاست و این باعث شد که همه این کشورها به همه خواسته های متحد آمریکایی تن بدهند.

اما شاهد دشمنی ملت ها با آمریکا بدلیل حمایت مطلق آن از رژیم صهیونیستی و ظلم و ستم مفرط و عدم قائل شدن هیچ حق مشروعی برای فلسطینیان بودیم. هدیه ملت ها پیروزی مسجد الاقصی بود و همه برآوردها و ارزیابی ها فروریخت و شوکی به همه سران رژیم صهیونیستی و برخی رژیم های عربی از جمله تشکیلات خودگردان و همه کسانی وارد شد که اقدامات اسرائیل در گذاشتن گیت های الکترونیکی در ورودی های مسجد الاقصی را از جنبه امنیتی قابل درک خوانده بودند و فتواهایی در تحریم مقاومت فلسطینیان در مقابل نیروهای اشغالگر و عملیات شهادت طلبانه سه جوان روستای ام الفحم و توصیف آن بعنوان اقدامی تروریستی صادر کردند.

حوادث روزهای اخیر در مسجد الاقصی ثابت که صاحب حاکمیت واقعی در حرم نه اسرائیل یا اردن یا تشکیلات خودگردان بلکه فلسطینی های ساکن قدس هستند. این سخنی است که نیرحسون در روزناهمه هاآرتس زد و دستاورد فلسطینیان در قدس را بی سابقه خواند که اسرائیل را مجبور به عقب نشینی کرد. همانطور که عامی ایلون رئیس سابق  سازمان امنیت داخلی اسرائیل شاباک نیز گفت که اسرائیل درصدد دست زدن به هر اقدامی در حرم مسجد الاقصی بعنوان صاحب حاکمیت بر این مسجد است، ولی بهای خونینی را برای آن می پردازد.

پاسخی بگذارید