تاریخ: ۸:۴۸ :: ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
آمریکا در فکر اعمال تحریم های تازه ولی ایران با موفقیت موشک ماهواره بر به فضا فرستاد

توماس اردبرینک

نیویورک تایمز

به گزارش رسانه های دولتی، ایران دو روز بعد از این که مجلس نمایندگان طرح اعمال تحریم ها علیه این کشور، روسیه و کره شمالی را تصویب کرد، روز سه شنبه موشک ماهواره بری را به طور موفقیت آمیز به فضا پرتاب کرد.
این قبیل آزمایش ها که اساساً موشک های ماهواره بر هستند طبق توافق هسته ای ٢٠١٥ – بین ایران و شش قدرت جهانی از جمله آمریکا – ممنوع نیست. طبق توافق هسته ای، تحریم های اقتصادی ایران در ازای بازرسی های قابل راستی آزمایی – با هدف محدود ساختن برنامه هسته ای این کشور به برنامه های صلح آمیز – لغو شدند.
گفتنی است که ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، توافق ٢٠١٥ ایران را توافق بسیار بدی برای آمریکا نامید که به شکل فاجعه آمیز به ایران امکان گریز هسته ای می دهد. او در طول کارزار انتخاباتی خود گفت که به این توافق پایان خواهد داد. اما سایر کشورهای طرف این قرارداد – مثل انگلیس، چین، فرانسه، آلمان و روسیه – با اهداف ترامپ همسو نیستند و آمریکا در صورت خروج از این توافق، خود را منزوی خواهد ساخت.
آژانس بین المللی انرژی اتمی، همواره تبعیت ایران از توافق هسته ای ٢٠١٥ را تأیید کرده است و این در حالی است که ترامپ مدعی است که ایران از روح توافق تبعیت نکرده است. دولت او اینک برای بازرسی سایت های مشکوک نظامی تلاش می کند، تا بدین گونه توان پایداری این توافقی را محک بزند. گفتنی است که ایران ماه ژوئن شش موشک به محل اقامت گروه داعش در سوریه شلیک کرد.
دولت ترامپ هفته گذشته تحریم های تازه ای را علیه ایران اعلام کرد تا علی رغم تأیید با اکراه تبعیت ایران از توافق هسته ای، اما موضع سرسخت خود درباره ایران را به نمایش گذارد.
این تحریم ها از سوی وزارت دادگستری، امور خارجه و خزانه داری آمریکا اعلام شدند و در مجموع هیجده فرد و نهادی را که به اعتقاد دولت ترامپ در فعالیت هایی مثل ساخت موشک، سرقت نرم افزار و تدارک و خرید تسیلیحاتی شرکت دارند، در فهرست تحریم ها قرار داده اند.
در بیانیه تحریم ها آمده است: «آمریکا به شدت نگران فعالیت های ستیزه جویانه ایران در خاورمیانه است، فعالیت هایی که رفاه، امنیت و ثبات منطقه ای را تضعیف می کند».
خبر تحریم ها کمتر از دوازده ساعت بعد از تأیید توأم با اکراه تبعیت ایران از توافق هسته ای توسط ترامپ اعلام شد. طبق قانون، رئیس جمهور بایستی هر نود روز یک بار تبعیت ایران از توافق هسته ای را تأیید کند.
موشک ماهواره بری که روز سه شنبه به فضا پرتاب شد، سیمرغ نام دارد که به گفته کارشناسان نسخه المثنی موشک کهکشان کره شمالی است. رسانه های دولتی ایران اعلام کردند که این موشک ماهواره بر قابلیت ارسال ماهواره های ٥٥٠ پاوندی به مدار ٣١٠ مایل از سطح زمین را دارد.
نادر کریمی جونی، خبرنگار نزدیک به دولت آقای روحانی گفت، پرتاب این ماهواره واکنش به تصویت تحریم های تازه روز سه شنبه آمریکا بود. مصوبه فوق اینک به سنا ارسال خواهد شد ولی هنوز مشخص نیست که این مصوبه چه زمان در آنجا به رأی گذاشته خواهد شد.
جونی گفت: «ایران در حال تقویت قابلیت های موشکی خود است تا بدین وسیله برد و دقت آن را افزایش دهد. ایران پروژه های موشکی خود را متوقف نخواهد ساخت».

پاسخی بگذارید