تاریخ: ۱۶:۰۱ :: ۱۳۹۶/۰۵/۰۷
قرابت عراق با ائتلاف ایران و روسیه

وستی کافکازا
(روسیه)

بغداد به موازات اجتناب ناپذیر شدن شکست داعش در منطقه، بیش از پیش، به ائتلاف ایران و روسیه در خاور میانه نزدیک می شود. اعضای این ائتلاف اطلاعات تجسسی خود را بر پایه توافق نامه ای که در سال ٢٠١٥ میلادی، بدون مشارکت امریکا حاصل شد، با یکدیگر مبادله می کنند. عراق با قرار دادن حریم هوایی خود در اختیار هواپیماهای روسیه، مسکو را برای حضور نظامی اش در سوریه، کشور همسایه، کمک کرد، زیرا بلغارستان به درخواست امریکا، حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای نظامی روسیه که به خاور نزدیک عازم می شوند، بسته است.
خبرگزاری رویترز خبر می دهد: «به گزارش رسانه های گروهی ایرانی، روز یکشنبه، ایران و عراق توافقنامه پیرامون توسعه همکاری های نظامی و مبارزه علیه تروریسم و افراط گرایی را امضا کردند. به احتمال زیاد، این توافقنامه باعث نگرانی و تشویش واشنگتن خواهد شد». خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) در پی امضای این توافقنامه در تهران، خبر داد: «توسعه همکاری ها و تبادل تجارب در مبارزه علیه تروریسم و افراط گرایی، برقراری امنیت در مرزها و حمایت های آموزشی، لجستیکی، فنی و نظامی برخی از مفاد این توافقنامه را مشمول می گردند». به گزارش نشریه Rudaw ، روز بعد، نوری المالکی، معاون اول رئیس جمهور عراق، به سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در مسکو گفت که بغداد از این واقعیت که روسیه نقش بسیار مهمی در عراق ایفا می کند، استقبال می کند.
المالکی به لاوروف گفت که بغداد می خواهد، در همکاری با روسیه سیاست سنجیده ای را به کار برد تا مانع از بروز ناآرامی ها شود که در نتیجه آن، احتمال دارد «تشکیل سیاست خارجی»، دستور کار روز خود را در این کشور تحمیل کند. این مقام عراقی برای نقش روسیه در ممانعت از شکست سوریه بسیار ارج نهاد. او در خصوص آغاز «مرحله جدید» در عراق، در پی شکست داعش، ابراز نگرانی کرد. المالکی گفت: «احتمال دارد که عراق به خاطر مداخله های منطقه ای، با رویدادهای سیاسی جدیدی مواجه شود». معاون اول رئیس جمهور عراق تفهیم کرد که با رفراندوم پیرامون استقلال کردستان که قرار است، در اواخر سال جاری برگزار شود، مخالف است و در ادامه افزود که «وحدت عراق» با تهدید مواجه شده است.  روز یکشنبه، حسین دهقان، وزیر دفاع ایران، و عرفان الحیالی، همتای عراقی وی، یادداشت تفاهمی را امضا کردند که مسائل مربوط به حفظ امنیت مرزها، تامین مالی- فنی، مبارزه علیه تروریسم و آموزش را در بر می گیرد.
امریکا از راه کمک به روند آزاد سازی موصل، پایگاه اصلی دستجات تروریستی در عراق ، این کشور را در مبارزه اش علیه داعش حمایت کرده است. در این میان، بغداد به طور روز افزونی، خود را به عنوان متحد ایران همجوار نشان می دهد. ایران و روسیه در برابر وحشت امریکا، بشار اسد را حمایت کردند تا در پست خود ماندگار شود. تهران و مسکو نیز با کمک عراق در سوریه حضور نظامی پیدا کرده اند. لاوروف عملیات مبادله اطلاعات تجسسی در بغداد را بسیار ارج نهاد. روسیه ظرف دو روز قبل از آغاز جنگ در سوریه در سال ٢٠١٥ میلادی، بدون آگاه سازی باراک اوباما، رئیس جمهور سابق امریکا، با مبادله اطلاعات با عراق، سوریه و ایران موافقت کرد. توافق مربوط به مبادله اطلاعات، روسیه را یاری داد تا نفوذ سیاسی و نظامی خود را در مناقشه سوریه گسترش دهد. در آن دوران، امریکا برای این پیمان اهمیت چندانی قائل نشده بود.

پاسخی بگذارید