تاریخ: ۲۳:۰۰ :: ۱۳۹۶/۰۵/۰۴
بیت المقدس، گرفتار چرخه ای از خشونت

 سردبیری لوموند ( فرانسه)

بیت المقدس که این روزها شاهد خونریزی است یکبار دیگر این موضوع را به یاد ما می آورد که ” این شهر، شهری همچون دیگر شهرها نیست”. بلکه جایگاهی ویژه در”یکتاپرستی یهودیت، مسیحیت و اسلام دارد.
در داخل، و در نقطه کانونی بیت المقدس، و تنها در  محلی که چند متر مربع بیشتر وسعت ندارد، این شهر ملغمه ای انفجاری از تاریخ و مذهب و سیاست یعنی” صحن مسجد الاقصی که سومین محل مقدس اسلام است را در خود جای داده است .  این محل از یک سو به صحن مسجد منتهی و از سوی دیگر به”دیوار ندبه” که یکی از مقدس ترین جایگاه های دینی یهودیان است ختم می شود.
در زمان درگیری ها میان اسرائیل و فلسطین که هر کدام از طرفین به مطالبات دینی خود رنگ ملی می دهد، بیت المقدس به عنوان نمادی از درگیری در صحن مسجد و حتی به کانون آن تبدیل می شود و در همین جا است که می تواند وقایعی بوجود آید که در هفته های اخیر و بخصوص آخر هفته گذشته ما شاهد نمونه هایی از آن بودیم.
این درگیری ها به موضوع حفظ نظم عمومی مربوط نمی شوند. بلکه نتیجه وضعیتی هستند که به دلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات صلح یا عدم سازش منطقه ای و همچنین فشار مذهبی  است که بعد سیاسی بخود گرفته است که می توان آنرا یک تحول غمبار ارزیابی کرد.
در اواسط ژوییه پلیس” گیت های امنیتی را برای ورود به صحن مسجد در آن نصب کرده است که این” گیت های عبوری” به حسگر های فلز یاب حساس می باشند. این کار در پاسخ به ترورهایی صورت گرفته است که در روز ۱۴ ژوییه اتفاق افتاد و دو پلیس اسرائیلی از سوی سه جواب عرب اسراییلی کشته شدند.  دولت راست بنیامین نتانیاهو دست پلیس را باز گذاشته است هر کاری می خواهد انجام دهد. وی گفته است این ” گیت های امنیتی برای احتیاط نصب شده اند و شبیه به آن در فرودگاه ها و ورودی کلوب های شبانه و استادیوم های ورزشی هم نصب شده است.
ارتش اسرائیل و سرویس های امنیتی آن مخالف نصب این دروازه های امنیتی هستند و معتقدند که به وضعیت جاری و کنونی صحن مسجد نباید دست زد. اداره این محل به عهده یک بنیاد دینی اردنی به نام ” وقف “، سپرده شده است. نظامیان و سرویس های امنیتی اسرائیل بخوبی میدانند که صحن مسجد برای فلسطینی ها معرف یک نماد بزرگ است و محل تلاقی میان دوشاخه از جنبش ملی فتح به رهبری محمود عباس و اسلام گرایان حماس می باشد. یکی از نادرترین مکان هایی که هنوز هم در آن ایست های بازرسی و کنترل اسرائیلی ها برقرار است و همین چند مترمربع مکان از بعد سیاسی محلی است که خیلی نمی توان به دست زد.
نتان یاهو نیز بخوبی این مسایل را می داند و فراموش نکرده است که در سال ۲۰۰۰ سفر آریل شارون رئیس وقت حزب متبوعش از صحن مسجد الاقصی باعث بروز انتفاضه دوم شد. ولی نخست وزیر اسراییل همچنین زیر فشار جناح راست اسرائیل هم قرار دارد. آنها می خواهند حاکمیت اسرائیل را به همه مناطق تحمیل کنند و از سیاست حفظ دروازه های امنیتی صرف نظر از اینکه عواقب آن چه باشد همواره حمایت کرده اند.
از روز ۲۱ ژوئیه به این طرف ۵ فلسطینی کشته و ۸۲۵ نفر زخمی شده اند و در میان اسرایئلی ها نیز سه نفر از سوی یک جوان بیست ساله فلسطینی و به اسم دفاع از صحن مسجد ، در منطقه ” هلامیش ( در کرانه باختری رود اردن ) جان باخته اند.
در روز ۲۳ ژوئیه نیز یک دیپلمات اسراییلی در امان مورد حمله قرار گرفته است و دو اردنی نیز جان باخته اند.
صحن مسجد الاقصی یک آرمان مقدس برای جهان اسلام است. نزدیک شدن اسرائیل و جبهه عرب سنی ضد ایرانی می تواند بواسطه این وقایع بیت المقدس زیر سوال برود. زیرا این کار در راس دولتی صورت می گیرد که مدافع توسعه شهرک سازی است و نتانیاهو نمی خواهد بعد از کشتارهای ” هلامیش” از بحث استقرار ” دروازه های امنیتی ” ( گیت های بازرسی ) کوتاه بیاید. با این وضع شهر مقدس، یک بار دیگر وارد منطقه طوفان شده است و این ورود اجتناب ناپذیر بوده است.

پاسخی بگذارید