گروه: اخبار
تاریخ: ۱۱:۴۰ :: ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
واشنگتن پست: حمله سایبری به قطر کار امارات بود

حمله سایبری به آژانس خبری قطر که به بحران در منطقه انجامید، توسط امارات متحده عربی سازماندهی شده بود.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک منبع امنیتی امریکا می نویسد که حمله سایبری به آژانس خبری قطر که به بحران در منطقه انجامید، توسط امارات متحده عربی سازماندهی شده بود.

اختلافات بین قطر و همسایگانش در منطقه یک هفته بعد از اجلاس کشورهای حاشیه خلیج فارس و امریکا در ریاض رخ داد. شروع بحران زمانی بود که آژانس خبری قطر صحبت های امیر قطر را در حمایت از ارتباطات با ایران منتشر کرد. به گفته این روزنامه امریکایی، نمایندگان ادارات جاسوسی امریکا با تحلیل اطلاعات جمع آوری شده در هفته گذشته تایید کردند که مسئولین بلندپایه دولت امارات متحده عربی روز ۲۳ مه برنامه حمله سایبری و نحوه اجرای آن را به بحث گذاشته اند.

این حمله روز ۲۴ مه انجام گرفت. با این حال مشخص نیست که در خود امارات این برنامه را به اجرا درآوردند یا از کشور دیگری درخواست کردند. پیشتر محمد بن عبدالرحمن التنی وزیر امور خارجه قطر گفته بود که برخی کشورهای خاورمیانه با این حمله سایبری در ارتباط هستند، اما نام این کشورها را نیاورده بود.

عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر اوایل ماه ژوئن ارتباطات دیپلماتیک و خطوط تردد با قطر را قطع کرده، این کشور رابه حمایت از تروریسم و دخالت در امور داخلی سایر کشورها متهم کردند. کمی بعد چند کشور دیگر نیز به این تحریم ها پیوستند. کویت در این میان نقش میانجی برای حل بحران را ایفا می کرد.

کمی بعد کشورهای عربی اولتیماتومی را به قر داده و از این کشور خواستند ظرف ۱۰ با شرایط کشورهای همسایه موافقت کند. این ضرب العجل شامل ۱۳ شرط از جمله قطع روابط دیپلماتیک و نظامی با ایران، بستن پایگاه نظامی ترکیه در قطر، قطع حمایت مالی از سازمان های تروریستی، عدم دخالت در امور داخلی کشورهای عربی ، حمایت از فعالیت اپوزیسیون و همچنین بستن کانال تلویزیونی ماهواره ای «الجزیره» بود.

قطر اتهامات وارده ازسوی کشورهای همسایه را رد کرده و گفت که شروط تعیین شده غیرواقعی هستند و نمی تواند آنها را اجرا کند.

این در حالی است که ساعتی پیش سفیر امارات در امریکا اظهارات روزنامه واشنگتن پست مبنی بر حمله سایبری طراحی شده از سوی این کشور به قطر را تکذیب کرد.

به گزارش اسپوتنیک، سفیر امارات در امریکا گفت که اطلاعات مطرح شده در روزنامه واشنگتن پست مبنی بر طراحی حمله سایبری از سوی امارات به آژانس خبری قطر در اواخر مه واقعیت ندارد.

سفیر امارات در صفحه «تویتر» سفارت نوشت: «مطالب واشنگتن پست دروغ است. امارات به هیچ وجه در حمله سایبری به آژانس خبری دست نداشته است». وی در ادامه اشاره کرد که قطر از فعالیت های افراطی گرایان حمایت مالی کرده و امکانات و فرصت هایی را برای ایشان فراهم می کند.

پیشتر در قطر چندین مرتبه گفته شده است که سایت خبرگزاری هک شده، اما تا امروز نتیجه تحقیقات مشخص نشده است. سناریوی احتمالی این است که کشورهای امارات، عربستان سعودی و مصر با کمک یکدیگر این حمله سایبری را سازماندهی و عملیاتی کرده باشند.

پاسخی بگذارید