تاریخ: ۱۶:۳۰ :: ۱۳۹۶/۰۴/۲۰
محاصره قطر تحت رهبری سعودی می‌تواند ایران را تقویت کند

شهیر شهیدثالث
نشریه اندیشکده شورای آتلانتیک (آمریکا)

مهلت تشدید پاسخ قطری به لیست ۱۳ درخواست سعودی منقضی شد. اتحاد عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر یک ماه پیش خواستار توقف پشتیبانی قطر از برخی گروه های اسلامی بحث برانگیز از جمله اخوان المسلمین، تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه و تعطیلی شبکه محبوب الجزیره و همچنین در لیست خواسته های خود، کاهش جدی روابط دیپلماتیک با ایران شده بودند.

اما این محاصره، به خصوص اگر طولانی شود، احتمالا به نفع ایران از نظر جغرافیایی و اقتصادی خواهد شد. فلسفه وجودی شورای همکاری خلیج فارس،  مقابله با ایران بود که اکنون خروج قطر از یکسو و عدم تبعیت کویت و عمان از مواضع تهاجمی سعودی علیه ایران، عملا منجر به فروپاشیده شدن این شورا می‌گردد؛ که به نظر می رسد این موضوع، یک موفقیت استراتژیک قابل توجه برای ایران  است.

تلاش برای انزوای قطر و ناکامی عربستان در شکستن مقاومت حوثی ها علیرغم گذشت بیش از دو سال جنگ که هر دو (قطر و یمن) تحت رهبری محمد بن سلمان پادشاه عربستان سعودی صورت گرفته، به نوعی فلج شدن شورای همکاری خلیج فارس را تداعی می کند و ضربه ای به استراتژی ترامپ برای ایجاد یک ائتلاف بین المللی علیه ایران است.

در گفتگوی تلفنی میان حسن روحانی رئیس جمهور ایران و امیر قطر، بر همکاری دوجانبه و توسعه روابط تاکید شد و ایران پذیرفت که فضای هوایی، زمینی و دریایی خود را در اختیار قطر بگذارد. این در حالی است که قطری ها همچنان در برابر خواسته ای سعودی ها کرنش نشان نداده اند.

مطالبات سعودی ها همچنین منعکس کننده ریاکاری آنها در مورد نقش خود در ترویج افراط گرایی مذهبی می باشد.. گزارش جدید منتشر شده توسط معاون حقوق بشر، انجمن هنری جکسون، عربستان سعودی را به عنوان نخستین سرمایه گذار در زمین افراط گرایی اسلامی در انگلستان و دیگر نقاط جهان مورد خطاب قرار می ده.. این گزارش در ادامه می نویسد: “اگرچه کشورهای سراسر خلیج فارس و ایران مرتکب افراط گرایی شده اند، اما کسانی که در عربستان سعودی هستند بدون شک در بالای فهرست قرار دارند.

در عین حال، کم نیستند آن دسته از کارشناسانی که معتقدند سرچشمه افراط گرایی اسلامی که باعث ترویج و قانونی کردن چنین خشونت هایی می‌شود، با سوء قصد واهیان متعصب اسلام در عربستان سعودی متمرکز است.

پاسخی بگذارید