تاریخ: ۱۱:۵۹ :: ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
داعش سرگرم وحشی گری از فیلیپین تا ایران می باشد

روزنامه «نیودهلی تایمز»

در منطقه خاور میانه ناآرامی گسترده ای وجود دارد. درگیری ها در سوریه، یمن و عراق الان در اثر اعمال تحریم علیه قطر توسط عربستان سعودی پیچیده تر شده است. علاوه بر این داعش وارد صحنه شده و سیاست در خاور میانه و خلیج(فارس) را بسیار پیچیده کرده است.

داعش در اطلاعیه های خود اطمینان داده که حمله فاجعه بار این بار در ایران رخ دهدپس از آنکه این کشور در اثر دو حمله تروریستی اخیر در تهران شوکه شد.اگر از ضرر جانی و مالی صرفنظر کنیم، انتخاب اهداف یعنی مجلس و مقبره امام خمینی(ره) بسیار نگران کننده است. این حملات نشانه ای از قدرت داعش در انجام حملات در داخل ایران بود.

آیا این بحران گسترش خواهد یافت یا خیر، پاسخ این سوال در نحوه واکنش سنجیده ایران و کشورهای مسلمان به رهبری عربستان سعودی خواهد بود.عربستان سعودی باید جدیت مشکلاتی که داعش می تواند ایجاد کند را ارزیابی کند. بعلاوه، این کشور باید در موضع خصمانه خود نسبت به ایران نیز تجدید نظر کند.

به نظر می رسد حضور داعش روابط بین کشورهای مختلف در منطقه را تحت تاثیر قرار داده است. از سوی دیگر نشست رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ در ریاض برای انزوای قطر از جمله دلایل افزایش بی ثباتی ها معرفی شده است. حملات داعش در تهران ارزش تبلیغاتی و نمادین داشتند و مشابه حمله به دو برج در آمریکا بوده است.

حملات در تهران در واقع علیه امنیت، حاکمیت، افتخار و دفاع ایران بوده است و به شکوه و آبروی این کشور ضربه غیرقابل جبرانی رسانده است. کشورها در خاور میانه باید درک کنند که این حملات ممکن است آغاز فجایع گسترده تری در خاور میانه شود.ایرانیان نیز می توانند تسلیحات به ارزش میلیارد ها دلار را از روسیه خریداری کنند همانطوریکه سعودی ها فعلاً از آمریکا، پاکستان و چین می خرند. این درگیری که سعودی ها به راه انداخته اند می تواند منجر به جنگ فاجعه آمیزی شود و این جنگ آنان را به عصری خواهد رساند که دوست نخواهند داشت.

ایران مانند روسیه بدون هیچ قید و شرطی علیه داعش در سوریه جنگیده است.  لذا این امر مشخص بود که داعش روزی به ایران ضربه خواهد زد. با توجه به اینکه داعش در عراق و سوریه زمین را از دست می دهد، برای این سازمان لازم بود که این کشتار را مرتکب شود تا بتواند حضور و اهمیت خود را ثابت کند. تروریستها همیشه آمریکا را برای همه چیز متهم می کنند.

آشفتگی در خاورمیانه بخاطر تروریسم رشد یافته توسط اسلام گرایی و فاشیسم اسلامی تبلیغ شده توسط کشوری در منطقه بوجود آمده است. اگر اختلافات بین کشورهای منطقه برطرف نشوند و صلح برقرار نشود، این ناآرامی بدتر خواهد شد. جنگ های نیابتی باید به پایان برسند، مذاکره سیاسی باید آغاز شود و به دیپلماسی فرصت داده شود که به حل و فصل این منازعه کمک کند.

همه باید جهت مبارزه علیه تروریسم و افراط گرایی متحد شوند تا این جهان برای نسل های آتی ما محفوظ شود. جهان بطور عمومی و کشورهای خاورمیانه بطور خصوصی باید توجه را به مسدود نمودن منبع تأمین بودجه داعش متمرکز نمایند. اگر شما خانه دیگران را به آتش بکشید بعداً این آتش خانه شما را نیز می سوزاند.

 داعش باید برای همیشه نابود شود. پادشاهی ها و شیخ نشین ها باید با یکدیگر گفتگو کنند، مسائل خود را مشخص کنند و در جهت منافع شهروندان و کشور و منطقه خود اقدام کنند. برای ما همسایه ما مهم است و ایران یکی از همسایگان مهم ما است. باید با کشورها محتاطانه و مسئولانه برخورد شود. الان مشخص شده است که کنفرانس عربستان سعودی صرفا جهت مورد هدف قرار دادن ایران و منزوی ساختن این کشور شیعه برگزار شده بود. عربستان سعودی از طریق نیروهای تحت امر خود یعنی داعش اکنون دست خود را به لانه زنبور وارد کرده است. تحولات آتی موجب خوشحالی این کشور نخواهد بود. تصمیم ایران جهت ارائه سفارش های بیشتری به شرکت بوئینگ نشانگر دیدگاه مثبت جهت برقراری روابط با آمریکا می باشد. این علامت خوبی است. امیدواریم این مشکلات به زودی و بطور صلح آمیز حل و فصل شود.

پاسخی بگذارید