تاریخ: ۱۵:۴۲ :: ۱۳۹۶/۰۴/۰۵
سخنرانی سید حسن نصر الله در روز جهانی قدس راهبرد جدید جنگی را فاش کرد

عبدالباری عطوان،

رای الیوم انگلستان

سخنرانی سید حسن نصر الله در روز جهانی قدس راهبرد جدید جنگی را فاش و برخوردار بودن جریان مقاومت از توانمندی های پیشرفته ای را مورد تاکید قرار داد که اسرائیلی ها را به وحشت می اندازد و “توازن بازدارنده” را محقق می سازد.. سران حماس به بیروت رسیدند.
این روزها به ندرت نامی از دولت اشغالگر اسرائیل به عنوان دشمن برده می شود و چنانچه نامی هم برده شود در چارچوب گام های عادی سازی روابطی است که شماری از حکومت های عرب و متاسفانه در بالاترین سطوح به آن مبادرت می ورزند. تمام جنگ ها و درگیری هایی این روزها در منطقه عربی در سوریه، یمن و لیبی به نفع ایجاد جدایی میان دو امت عربی و اسلامی و تضعیف آن ها و انتقال اسرائیل از مربع دشمن به مربع متحد و دوست است.
سخنرانی سید حسن نصر الله دبیر کل “حزب الله” به مناسبت روز جهانی “قدس” استثنایی بر این قاعده بود به ویژه هشدار وی درباره این که چنانچه اسرائیل جنگی علیه لبنان یا نوار غزه و یا سوریه به راه اندازد “مشخص نیست که این جنگ لبنانی- اسرائیلی یا سوری- اسرائیلی باقی بماند و احتمالا فضا برای ده ها هزار بله صدها هزار مجاهد و جنگجو از سراسر جهان عرب و اسلام از عراق و یمن و ایران و افغانستان و پاکستان و سراسر جهان عرب و اسلام باز می شود”.
درست است که کشورهای اصلی عربی مانند عراق، سوریه و مصر یا با جنگ های داخلی طاقت فرسا با نقشه آمریکا برای فرسایش انسانی این کشورها، تضعیف اقتصادی آن ها ،نابودی توانمندی های نظامی، منحرف کردن آن ها از اصل جنگ برای آزادسازی مقدسات و پرداختن به داخل روبرو هستند اما همچنین درست است که این ابرهای سیاه در حال کنار رفتن به شکل سریع هستند و جنبش های مقاومت در لبنان و به ویژه فلسطین منسجم تر و قدرتمند تر برای پایداری و ایستادگی هستند و امکانات نظامی در اختیار دارند که آن ها را برای سازگاری با تغییرات در معادلات جدید توانمند می سازد.
سید حسن نصر الله شاید در این سخنرانی می خواست بگوید که جنگ آینده در صورت شعله ور شدن محدود به لبنانی ها، سوری ها و فلسطینی ها نخواهد بود بلکه گستره آن وسیع تر خواهد بود و شامل مشارکت کشورهای عربی و اسلامی بزرگ تر می شود و این جنگ بسیار برای دولت اشغالگر اسرائیل هزینه خواهد داشت و به هیچ وجه در آن پیروز نخواهد شد.
در اینجا با سید حسن نصر الله موافق هستیم زمانی که اشاره کرد سوریه کشور مرکزی در محور مقاومت و حامی اصلی جنبش های آن است و مانعی در برابر هرگونه حل و فصل فراگیری است که خواستار ساقط کردن قضیه فلسطین و روی کار آوردن رهبران عرب و فلسطینی ضعیف است که دیکته های اسرائیل و آمریکا را می پذیرند و همه اصول ملی را کنار می نهند و کشورهای خود را به روی تاجران و مردان امنیتی و دیپلمات های [ اسرائیل] در جهت هم زیستی با دشمن می گشایند بدون این که این دولت [اسرائیل] هیچ کدام از قطعنامه های بین المللی را اجرا کرده باشد.
سلاح جدیدی که جریان های مقاومت و متحدانش تولید کرده اند و در اختیار داشتن ده ها عدد از آن ها اگر صدها هزار نباشد آن چیزی است که اسرائیلی ها را این روزها نگران و به وحشت انداخته است و این مسئله بمباران متعدد نیروی هوایی اسرائیل را به کاروان های موشکی تفسیر می کند که از سوریه به سمت حزب الله لبنان در حرکت هستند.
جنبش مقاومت اسلامی “حماس” به آغوش مقاومت لبنان به شکلی قوی تر از هر زمان در گذشته باز گشته است . هنگامی که عرصه بر فرماندهان میدانی آن به علت فشارهای عربی و آمریکایی بر قطر تنگ شد برای رفتن به غیر از بیروت مکانی پیدا نکردند و می توانیم تاکید کنیم موسی ابومرزوق معاون این جنبش با سید حسن نصرالله در راس هیئتی بزرگ برای تقویت پایه های هماهنگی و همکاری میان دو مقاومت لبنان و فلسطین دیدار کرده است.
اسرائیل که بارها به حمله به لبنان و نوار غزه تهدید کرده بود در عملی کردن این تهدیدات در واقعیت تردید دارد و چنانچه در اظهاراتی که تنها چند روز پیش رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل عنوان کرد دقت و تامل کنیم که در آن گفت در جنگ آینده علیه حزب الله تمام توانمندی های نظامی خود را به کار می گیرد، به این مسئله پی می بریم.
ارتش اسرائیل شانس خود را امتحان کرده است و سه بار تلاش کرد به نوار غزه حمله کند و با تانک های خود و جنگنده هایش در سال ٢٠٠٦ به جنوب لبنان هجوم برد و در تمام این جنگ ها شکست سختی خورد زیرا با مقاومت سختی روبرو شد و مردانی که آماده جنگ حتی شهادت در دفاع از امت و عقیده شان هستند. موشک ها و توانمندی مقاومت با ده سال پیش و پس از آن تفاوت بسیاری پیدا کرده است و این تردید و ترس اسرائیلی ها را توضیح می دهد.
مقاومت در دو بخش اسلامی و عربی “توزان بازدارندگی” با دولت اشغالگر را محقق ساخته است و تمام شهرهای فلسطین اشغالی از راس ناقوره تا شهر ام الرشراش (ایلات) در جنوبی ترین نقطه، هدف موشک های پیشرفته و با کیفیت بالای آن هستند.
به کسی نیاز داریم تا ما را به اولویت ها و جهت درست و اصول میهنی در زمان فروپاشی عربی بازگرداند و آنچه در این سخنرانی [سخنرانی سید حسن نصرالله] آمد این هدف را محقق ساخت.

پاسخی بگذارید