تاریخ: ۱۳:۰۶ :: ۱۳۹۶/۰۴/۰۳
مردم گرسنه یمن، بجای کمک عربستان، پایان جنگ و محاصره را می‌خواهند

سرمقاله رأی الیوم

‘مریتسل ریلانو’ سخنگوی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) روز جمعه اعلام کرد که تاکنون در یمن ۳۰۰ هزار نفر به بیماری وبا مبتلا شده اند و ۱۲۶۵ نفر بر اثر ابتلا به وبا از آغاز شیوع آن در ماه آوریل جان خود را از دست داده اند.

ازسوی دیگر ‘بیتینا لوشر’سخنگوی برنامه غذایی سازمان ملل پنجشنبه گذشته درجمع خبرنگاران گفت: یمن در آستانه گرسنگی قرار دارد و یک سوم مردم یمن (۱۷میلیون) نفر برای تامین معاش خود در تنگنا قرار دارند.

این شرایط بحران زده و فلاکت باری که یمنی ها در آن بسر می برند نتیجه جنگی است که ائتلاف عربی به رهبری عربستان از دو سال و نیم پیش آغاز کرده و نتیجه محاصره ای است که این ائتلاف در پوشش منع ورود سلاح به طرف یمنی که با آن درحال جنگ است و قصد دارد آن را از این طریق تحت فشار قرار دهد، اعمال کرده است.

عربستان این بلای هولناک و بحران را بر سر کشوری آورد که قبل از این جنگ ویرانگر در ردیف پنجمین کشور فقیر و محتاج جهان قرار داشت اما با این وضع دچار بیماری وبا نبود وهیچ یک از کودکانش دراثر ابتلا به این بیماری نمی مردند همچنین حداقل دچار گرسنگی نبود و می توانست به نوعی معاش ۲۵ میلیون نفر جمعیت خود تامین کند وعزت و کرامت خود را به عنوان یک کشور عربی برغم تلاش های کشورهای ابر قدرت و ثروتمند و نزدیکان آنها برضد آن، حفظ کند.

‘محمد بن سلمان’ ولیعهد جدید سعودی دستور اختصاص ۶۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار برای فعالیت های مبارزه با شیوع وبا در یمن را صادر کرده است.
وی که خود مسبب بحران و جنگ ویرانگر در یمن است به مرکز امداد رسانی و اقدامات بشردوستانه ملک سلمان دستور داده است تا ‘درپاسخ به درخواست سازمان بهداشت جهانی و سازمان یونیسف برای مبارزه با وبا و تامین آب و محیط زیست سالم’ ۶۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار به این سازمان ها ارایه دهد.

این مبلغ تنها هزینه موشک های کشنده یکی از هواپیماهای نظامی عملیات ‘توفان قاطعیت’ به سرکردگی عربستان است که درطول دو سال گذشته بی رحمانه مردم یمن را هدف حمله قرار داده اند. مردمی که بیش از یک سوم از گرسنگی در ماه مبارک رمضان رنج می برند و بیماری وبا جان آنها را می گیرد.

مردم یمن دلارهای محمد بن سلمان و بذل و بخشش های او را نمی خواهند بلکه وی به عنوان وزیر دفاع عربستان باید این جنگ ویرانگر را متوقف و محاصره مهلک را از بنادر و فرودگاه های یمن رفع کند.