تاریخ: ۱۴:۳۰ :: ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
بحران قطر برای عربستان، از جنگ یمن خطرناک‌تر است

ناصر قندیل
الشرق الجدید لبنان
اقدامات سلبی عربستان سعودی در جریان بحران روابط با قطر از تحریم این کشور شروع شد تا شاید بتواند از این طریق در این کشور انقلابی ایجاد کند یا خاندان حاکم آن را ساقط کند و یا حتی به اشغال قطر دست بزند.
قطر توانست حربه اول عربستان را خنثی نموده و از خطر جنگ رودررو بر حذر باشد. همچنین قطر توانست از خطرات درگیری‌های داخلی و جنگ نظامی به‌سلامت رد شود. به‌گونه‌ای عنوان بحران قطر تغییر یافته و به سمت مذاکره و حل مسالمت‌آمیز تغییر جهت داده است.
در مرحله اول بسیاری بر این باور بودند اتخاذ تصمیم جنگ علیه قطر از سوی بن سلمان به‌واسطه حمایت آمریکا و اسرائیل، برای پیروزی در جنگ کافی است و تمامی نقشه‌ها و تفکرات بن سلمان پیاده خواهد شد. در واقع تمامی این افراد و شخص بن سلمان فراموش کرده بودند که تمامی این حمایت‌های آمریکا و اسرائیل در جنگ یمن نیز از عربستان صورت گرفته بود و بر اساس سناریوی از پیش طراحی شده آنان این جنگ باید در روزها و هفته‌های اول به پایان می‌رسید اما در عمل می‌بینم که این جنگ دو سال و نیم به طول انجامیده و هیچ نشانه‌ای از پایان آن به چشم نمی‌خورد.
تفاوت بحران یمن و قطر برای عربستان آن است که بحران قطر برای عربستان بسیار خطرناک‌تر از بحران یمن است. چراکه دشمن سعودی‌ها در یمن تعدادی از مردم بومی و فقیر هستند که توان خرید رأی و نظر مسئولین و مقامات غربی را ندارند و هیچ‌گونه دسترسی به ابزارهای تبلیغات و شبکه‌های اجتماعی تأثیرگذار بر افکار عمومی که آل سعود از آن بهره می‌برند را ندارند. پس تفاوت اساسی بین نبرد با یک گروه مقاومت مثل انصار الله با شیخ مرفه و ثروتمند قطری وجود دارد.
در این میان خطر واقعی آن‌چنان‌که آل سعود تلاش می‌کند به نمایش گذارد، احتمال دخالت ایران در مسئله رویارویی سعودی قطری نیست بلکه خطر دخالت ترکیه در این جریان به دلیل رقابت و تقابل دیرینه این کشور با آل سعود بر سر مسائلی است که تاکنون این تقابل را رقم زده است. به‌خصوص به دست آوردن رتبه اول در کشورهای تأثیرگذار و رقابت با ایران در تصاحب رتبه قدرتمندترین کشور منطقه.
در این میان عربستان می‌تواند به حالت جنگی با یمن بدون وجود هیچ افق روشنی از نتیجه درگیری‌ها و رویارویی‌های نظامی ادامه دهد اما تداوم حالت تخاصم و جنگ سرد با قطر بدون وجود افق روشنی از حل‌وفصل بحران به نفع عربستان، جز هدر دادن سرمایه‌ها و افزایش خطر تروریسم علیه این کشور و کاهش وجهه دیپلماتیک عربستان نتیجه دیگری نخواهد داشت. تداوم این جریان تنها منجر به یارکشی دو طرف در میان کشورهای حوزه خلیج (فارس) و افزایش خطر بروز حملات تروریستی در دو کشور و افتادن عربستان در یک منجلاب نابودی خواهد شد.
تقابل عربستان با قطر تنها یک آتش خانمان‌سوز است که موجب بهره‌برداری طرف مقابل عربستان سعودی و قطر خواهد شد. این درگیری تنها منجر به بهره‌برداری ایران و سوریه و نیز نیروهای مقاومت مردمی در یمن و بحرین می گردد. نیروهای قطری و عربستانی تا سرحد مرگ در سوریه با یکدیگر مبارزه خواهند کرد و این تنها پول سرشار آنان را به جیب آمریکا و اروپا روانه خواهد نمود. چراکه آتش جنگ در منطقه خاورمیانه کشورهای حاشیه خلیج (‌فارس) را به انبار کاه آماده اشتعالی برای آنان بدل می نماید.

چاپ نوشتار