تاریخ: ۹:۵۹ :: ۱۳۹۶/۰۳/۲۱
دعوای قطر؛ نزاع بین سوداگران قدرت

احمد بن مولای امحمد
موریتانیا الآن

تمایل نداشتم وارد جنگ رسانه ای میان رژیم‌های عربی مزدور آمریکا و رژیم صهیونیستی مانند قطر، عربستان، امارات و بحرین بشوم. این کشورها برای جلب رضایت ترامپ و تل آویو و کسب تعداد بیشتری از گروه‌های شبه نظامی تروریستی تکفیری در منطقه مانند سوریه، عراق، لبنان و دیگر کشورها سبقت می گیرند. آنها تلاش می کنند ائتلاف‌های جدید با اسرائیل بر علیه ایران، حزب الله، سوریه و نیروهای مخالف استعمار و سلطه آمریکا، ایجاد کنند.
یک دیپلمات عرب در سال ۲۰۰۸ به من گفت: سفارت قطر در نواکشوت یکی از اتومبیل‌های سفارت را با پرچم در اختیار سفیر رژیم صهیونیستی میگذارد تا بتواند براحتی در سطح شهر و بدون نگرانی از واکنش مردم، رفت و آمد کند. من باورم نشد و شوکه شدم. اما یک روز با چشم خودم دیدم سفیر رژیم صهیونیستی در داخل اتومبیل (وی ۸) مشکی و با پرچم قطر در سطح شهر برای انجام کارها اداری تردد می کند. به دیپلمات عرب که خبر را داده بود گفتم: چه اطلاعات تعجب آور و دقیقی بود. دیپلمات پاسخ داد: قطر دست نشانده اسرائیل و اولین متحد استراتژیک اسرائیل در منطقه است همانند هم پیمانی استراتژیک آن با آمریکا که هم اکنون دو پایگاه نظامی عظیم (السیلیه و العدید) و ۱۱ هزار نظامی آمریکایی درخاک قطر وجود دارد. وی افزود خانواده حاکم در قطر در تعطیلات تابستانی خود را معمولا در (ناتانیا) واقع در نزدیکی تل آویو می گذارنند.
قطر و امارات برای سرنگونی نظام قذافی سهم بسزایی داشتند و در کنار نیروهای ناتو متشکل از کشورهای صلیبی غرب اروپا، ترکیه و آمریکا جنگیدند. همچنین قطر در کنار عربستان و ترکیه و دیگر کشورها از داعش و شاخه‌های آن مانند احرار الشام، جبهه النصره حمایت مالی کرده و بیش از ۲۰۰ هزار مسلح بیگانه از ملیت‌های مختلف را زیر پرچم جهاد علیه رژیم سوریه بسیج نموده اند. اگر به مصر نگاه می گنیم می بینیم قطر و شبکه تلویزیونی آن برای سرنگونی رژیم مبارک دخالت داشته است.
کشتی این امت همواره توسط قطر، اسرائیل و عربستان با مشارکت امارات در برخی از اوقات سوراخ شده است. آنچه که هم اکنون میان قطر از یک طرف و عربستان، امارات و بحرین از طرف دیگر می‌گذرد، مقدمه ای برای راه اندازی ائتلاف عربی آمریکایی جدید و یا ناتوی عربی جدید است که نیروهای پیشرو در منطقه و در رأس آنها حزب الله، حماس، ایران و سوریه را هدف قرار خواهند داد. نیروهای این ائتلاف هم اکنون در پایگاه (التنف) واقع در مرزهای اردن با سوریه مستقر هستند. کشور قطر به دلایل زیر حق مشارکت در این نیرو ها را ندارد.
– روابط سیاسی، اقتصادی و امنیتی متمایز با ایران (شیعه)
– عدم پرداخت پاداش (جزیه) به ترامپ، همانند عربستان
– حمایت از حماس در فلسطین
– حمایت از اخوان المسلمین
من مطمئنم حاکمان قطر به این ائتلاف که شامل واشنگتن، تل آویو و پایتخت‌های عربی سنی است خواهد پیوست، و درخواست‌های ائتلاف را بر آورده خواهد کرد در غیر این صورت خانواده جدیدی بجای حاکمان فعلی در قطر بر سر قدرت خواهد آمد.
ما از سرنوشت اخوان نباید هراسان باشیم، آنها خودشان را با شرایط موجود برای منافع خود وفق خواهند داد و در این زمینه تخصص خاصی دارند. اخوان المسلمین در طول تاریخ و در سال‌های متمادی هم‌پیمان قوی برای آمریکا و حافظ منافعش در منطقه بوده‌اند.

پاسخی بگذارید