آمریکا بیش از این به عربستان برای بی‌ثبات کردن منطقه، کارت سفید ندهدY حمله تروریستی در تهران، ملت ایران را بیش از پیش متحد خواهد کرد
تاریخ: ۱۸:۴۳ :: ۱۳۹۶/۰۳/۱۹
حملات تروریستی درتهران ، خطرجنگ ایران و عربستان و ضرورت اصلاح سیاست آمریکا درخاورمیانه

سید حسین موسویان
روزنامه هافینگتون پست

پارلمان ایران و مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی، درروز چهارشنبه گذشته موردحملات تروریستی قرارگرفت .این اولین عملیات مهم داعش داخل خاک ایران تلقی میشود که موجب شهادت حداقل ۱۳ نفروزخمی شدن دهها شهروند ایرانی شد. این بدترین عملیات تروریستی دریک دهه گذشته درداخل خاک ایران درزمانی صورت گرفت که چندساعت قبل از آن عادل الجبیر وزیرخارجه سعودی خواستار مجازات ایران شده بود و همزمان به بحران جدید باقطردامن زد.عدم کنترل چنین روند تشنج زایی ، میتواند حوادث تلخ جدیدی درمنطقه رادرپی داشته باشد.

درحالیکه اکثریت جامعه جهانی ترور درتهران را محکوم کردند، رییس جمهور آمریکا طی موضعی نه تنها این ترور رامستقیم محکوم نکردبلکه به گونه ای ایران را مستحق این جنایت قلمداد کرد. اوگفت ما برای قربانیان ترور ایران دعا میکنیم و غمگین هستیم اما کشورهای حامی تروریسم با این ریسک مواجهند که قربانی شیطانی شوند که خود ساخته اند. این اظهارات ترامپ هم موجب نادیده گرفتن واقعیت خطرناک تروریسم است و هم ریاکارانه ای است. او دردوران مبارزات انتخاباتی خشم خود را مستقیا متوجه عربستان نمود وگفت آنها بزرگترین بانی تروریسم است. بعد از انتخابات، او موضع خودرا کاملا تغییرداد و عربستان را “شریک استراتژیک” خواند و اتهامات تروریستی رامتوجه ایران نمود.

در اجلاس اخیر ریاض او سیاست منطقه ای آمریکا را به سمت اتحاد تمام عیار با سعودی سوق داد و سیاست اوباما که برمبنای  تعامل باایران و تلاش برای رفع تشنج بین سعودی و ایران بود، راکنار گذاشت. لابی عربستان در واشینگتن ، سرمایه گذاری ۲۷۰ میلیون دلاری سعودی در هتلهای ترامپ و قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری تسلیحاتی با عربستان، دراین تغییررویکرد موثر بودند.

جالب اینکه درسفر ریاض ، ترامپ ایران را درحالی هدف قرارداد، که یک کلمه درمورد قطر صحبت نکردو باامیرقطر ملاقات هم کرد اما وقتی عربستان روابط باقطر راقطع کرد، اوگفت که “درگفتگوهایش درریاض راجع به موضوع تروریسم، همه نشانه ها به سمت قطر بود و لذا امید است این قطع رابطه شروع پایان بخشیدن به تروریسم هولناک باشد”.

جهان بیش از این نمیتواند بازی با کلمات ترامپ درمورد تروریسم را تحمل کند و یا اینکه شاهد تغییر سیاست های آمریکا براساس منافع شخصی باشد.  لازم است آمریکا برای مبارزه با تروریسم، اقدام واقعی انجام دهد. تلاش ترامپ برای منع ورود مسلمانان به آمریکا و سرزنشهای او علیه شهردارمسلمان لندن صرفا موجب بیزاری مسلمانان و تقویت تروریستها میشود.

حملات تروریستی اخیر درتهران این واقعیت را آشکار کرد ملتها درسراسر عالم با تهدید مشترک ی بنام “داعش” مواجه هستند ودرحملات تروریستی در اقصی نقاط عالم همچون سان برنادینو کالیفرنیا، لندن، پاریس،بغداد، کابل و تهران، قربانیان مردم بیگناه درمقابل این بربریت دریک کشتی نشسته اند.

ظاهرا آقای ترامپ مطلع نیست که بعد ازانقلاب ۱۳۵۷، ایران قربانی بیشترین ترورها و خشونت برخی از دولتهای دیگربوده است که تجاوز نظامی صدام به خاک ایران وترور هزاران ایرانی توسط گروهک تروریستی منافقین نمونه ای ازاین واقعیت است. این هفته تهران هدف حملات تروریستی داعش قرارگرفت درحالیکه درچندسال اخیر درخط مقدم مبارزه با داعش بود. چنین واقعیتی را نمیتوان درمورد عربستان مدعی شد.

درجریان مبارزات انتخاباتی، رییس جمهور ایران، اقای روحانی به کمک ۹۷ میلیارد دلاری عربستان به صدام دردوران تجاوزبه خاک ایران اشاره کرد. ترکی الفیصل وزیر اطلاعات سابق سعودی هم قبلا اعتراف کرد که با برخی ازعوامل حادثه تروریستی برجهای دوقلوی نیویورک دیدار داشته است. اودرنشست سالیانه گروهک تروریستی منافقین از اهداف این گروهک تروریستی برای ساقط کردن حکومت ایران نیز حمایت کرد.این درحالی است که تحلیلگران برجسته و نیز برخی مقامات ارشد آمریکا علنا پرده ازارتباط دولت وهابی عربستان باداعش برداشته اند. فرید ذکریا تحلیل گر ارشد سی ان ان آمریکا تصریح کرد که عربستان تقریبا با تمام عملیات تروریستی درجهان غرب مرتبط بوده درحالیکه هیچکدام از این وقایع تروریستی ربطی به ایران نداشته است.

حمله اخیرتروریستی درتهران، ملت ایران رابیش ازپیش درمقابله با ترورمتحد خواهد کرد. دردوران انتخابات ریاست جمهوری ایران، شاهد اختلافات داخلی درمورد کاندیداها بودیم اما بعد از این ترور، ایران متحد ظاهر خواهد شد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بر انتقام خون قربانیان بیگناه این حادثه تروریستی تاکید کرده و عربستان و آمریکا رادخیل در این حادثه قلمداد کرده است.

درعین حال عربستان و ایران هردو باید مراقب باشند که دردام یک تقابل تمام عیار نیافتند.رییس جمهور و وزیر خارجه ایران چند سال است که عربستان را به گفتگو دعوت کرده اند. شایسته بود که این گفتگو قبل از تشدید درگیریها دریمن و سوریه وعراق و نیز گسترش عملیات تروریستی داعش صورت میگرفت. جامعه جهانی باید از دعوت ایران برای این گفتگو حمایت کند.

تروریسم مرز نمیشناسد و برای نابودی آن ،همکاری جمعی جهانی یک ضرورت است. جهان غرب باید ایران را درمبارزه با داعش متحد خود تلقی کند و نه دشمن. برای مقابله با گروههای تروریستی مثل داعش،جهان غرب باید بطورجدی با منابع ایدیولوژیکی و مالی و تسلیحاتی آنها برخوردکند. لازمه این مهم این است که آمریکا بیش از این به عربستان برای بی ثبات کردن منطقه، کارت سفید ندهد و این کشورراتشویق کند که دست از بازی حاصل جمع صفر باایران دست بردارد. بجای سیاستهای کنونی، ترامپ باید صحبت قاطعانه ای باعربستان و متحدینش داشته باشد که  از حمایت ازتروریستها دست بکشند.

دونالد ترامپ اکنون  این گزینه را دارد که به کاهش تشنج روابط عربستان و ایران کمک کند قبل از اینکه وضعیت به شرایط غیرقابل کنترل برسد. شرط لازم برای ایفاء چنین نقشی این است که آمریکا روابط خود را باقدرتهای منطقه ای بالانس کند، کانال گفتگو باایران بازکند و همه را به سمت همکاری جمعی ونیز عربستان را برای تعامل با ایران تشویق کند. لذا توپ درزمین ترامپ است.

پاسخی بگذارید