تاریخ: ۰:۴۰ :: ۱۳۹۶/۰۳/۱۲
ترامپ و حکایت دشمنی با ایران

دکتر عمرو عبدالسمیع (تحلیلگر برجسته مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی الاهرام)
روزنامه الاهرام

علیرغم اذعان به اینکه جمهوری اسلامی ایران عامل بی ثباتی در منطقه است، اما من نسبت به دلایل دونالد ترامپ برای توجیه دشمنی مطلق با ایران و تلاش برای بهره برداری از این امر برای «ایران هراسی» در برخی کشورهای منطقه قانع نشده ام.

رئیس جمهور آمریکا همانند بقیه روسای جمهور این کشور می داند که «خطر» یا احساس ترس و نگرانی موجب وحدت و انسجام هر ملتی می شود. همانطور که بوش با یکپارچه کردن آمریکائی ها همه جهان را به دنبال خود به سوی جنگ و اشغال عراق کشاند و با استفاده از ماشین قدرتمند تبلیغاتی خود و معرفی صدام بعنوان خطری ترسناک و عراق بعنوان رژیمی وحشتناک، مردم آمریکا را متحد کرد. ترامپ درصدد بکارگیری همان شگرد و شیوه است. جامعه آمریکا در مورد ترامپ دچار دو دستگی و شکاف شده اند و ترامپ به جز با توسل به ایجاد احساس خطر و ترس نمی تواند در یورش و ضربه زدن به میراث باراک اوباما موفق شود. ترامپ همچنین بدون ایجاد رعب و وحشت از سیطره ایران بر منطقه، موفق به انعقاد قراردادها و معاملات تسلیحاتی و دستیابی به ثروت های کشورهای خلیج فارس (ن) نخواهد شد. تحقق دوگانه ضربه زدن به میراث اوباما بعلاوه دستیابی به اموال و ثروت های خلیج فارس (ن) تنها در گرو ایجاد ترس و هراس کشورهای منطقه از ایران می باشد. همانطور که اعلام توافق ۱+۵ در سال ۲۰۱۵ با ایران از نظر ترامپ فاجعه ای است که باید از قید و بند آن رهایی یافت و نظام تحریم ها علیه ایران را احیاء کرد.

در درون ایالات متحده بین جناح های مختلف درگیری و اختلاف وجود دارد، یک جناح و بخش هایی در دخل دولت و بطور مشخص سازمان امنیت متشکل از اف بی آی و سازمان سیا بدنبال تکرار سناریوی نیسکون و سناریوی بیل کیلنتون هستند، دو سازمانی که ترامپ در خلال رقابت های انتخاباتی اش گفته بود که به آنها اعتماد ندارد و بنابراین اکنون درصد دشمن تراشی یا خطر آفرینی و ترساندن آنها برای ایجاد وحدت و جلب حمایت آمریکائی هاست.

این خطر به سادگی ایران است و ترامب بار دیگر این سوال تکراری را مطرح کرده که آیا ایران می خواهد رژیمی منزوی باشد یا بعنوان شریکی در نظام بین المللی ادغام شود؟ اما ترامپ در عین حال درصد ترسیم تصویری مبالغه آمیز از تندروی و انزوای ایران و نقض آزادی ها در این کشور و حمایت ایران از افراط گرایی توسط رهبری و ولایت فقیه و سپاه پاسداران و سازمان اطلاعات این کشور است. اما ماشین تبلیغاتی آمریکا اشاره به معتدل بودن روحانی بعنوان کسی که برای شانزده سال مسئول سابق امنیتی بوده، نمی کنند و صرفا هدف ترامپ تاسیس «ناتوی اسلامی» است.

پاسخی بگذارید