تاریخ: ۹:۰۴ :: ۱۳۹۶/۰۳/۰۸
تأکید امیر قطر بر توسعه روابط با ایران در گفتگوی تلفنی با روحانی

عبدالله آل هیضه،

الشرق الاوسط انگلستان
شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در دومین تماس تلفنی خود با رئیس جمهور ایران حسن روحانی طی کمتر از یک هفته، بر ضرورت تقویت بیش از پیش روابط دوجانبه تأکید کرد. این اقدام مهر تأییدی بر اظهارات قبلی منتسب به شیخ تمیم می زند که دوحه تلاش کرد آن را تکذیب کند و به این منظور ادعا کرد پایگاه اینترنتی خبرگزاری قطر که سخنان او را چند روز پیش منتشر کرد هک شده است.
تماس تلفنی روز گذشته به منظور تبریک گفتن به مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان صورت گرفت و پنج روز پیش از آن یعنی بعد از برگزاری اجلاس هایی در ریاض در سطح سران نیز امیر قطر با روحانی تماس گرفت تا انتخاب شدن مجدد او را برای دومین دوره ریاست جمهوری تبریک بگوید. امیر قطر در تماس روز گذشته خود با رئیس جمهور ایران بر توسعه روابط بین دوحه و قطر تأکید کرد و گفت: «روابط ما با جمهوری اسلامی ایران ریشه دار و تاریخی و مستحکم است و ما خواستار تقویت این روابط بیش از گذشته هستیم». شیخ تمیم با روحانی درباره راه های تقویت همکاری بین دو کشور و دورنمای همکاری ها در زمینه های سیاسی و اقتصادی گفتگو کرد. بر اساس بیانیه ای که دفتر ریاست جمهوری ایران منتشر کرد، روحانی در این گفتگو تأکید کرد: «ادامه شراکت با کشورهای همسایه، از اصول سیاست خارجی ایران است». شیخ تمیم نیز گفتگو و مذاکره را به طور قطع تنها راه حل مشکلات دانست و گفت فعالیت های میانجی گری که کشور کویت به نمایندگی از کشورهای (شورای همکاری) خلیج [فارس] انجام می دهد باید ادامه یابد.
سخنان شیخ تمیم تا حد زیادی شبیه به سخنانی است که مقامات قطری قبلاً آن را تکذیب کرده بودند. یک روز پس از برگزاری اجلاس سران آمریکا و کشورهای عربی و اسلامی در پایتخت عربستان سعودی، متن سخنان شیخ تمیم در خبرگزاری قطر منتشر شد ولی مسئولان قطری اعلام کردند پایگاه اینترنتی خبرگزاری و تلویزیون قطر هک شده است. تمیم در این سخنان گفته بود جمهوری اسلامی ایران «از اهمیتی منطقه ای و دینی برخوردار است که نمی توان آن را نادیده گرفت و تنش آفرینی با آن خردمندانه نیست به ویژه که ایران قدرتی بزرگ است که با همکاری با آن، ثبات در منطقه تضمین می شود و قطر نیز به منظور ثبات کشورهای همسایه بر این موضوع تأکید دارد».
دکتر احمد الفراج کارشناس سیاسی عربستانی گفت، تبریک گفتن قطر [به روحانی] بر همه داستان سرایی های قبلی قطر خط بطلان کشید. در این تماس تلفنی از عباراتی مثل «آغاز مرحله جدیدی در روابط» استفاده شد که در تضاد با نتایج نشست های ریاض است که محور آن را مبارزه با تروریسم مورد حمایت ایران در منطقه تشکیل می داد. عبارت هایی که به کار برده شد برای عربستان سعودی تحریک کننده است و هر آنچه را قطر تکذیب کرده بود تأیید می کند.
الفراج در مصاحبه تلفنی با روزنامه «الشرق الاوسط» به این نکته اشاره کرد که در واکنش به رویکرد عربستان سعودی برای برقراری روابط راهبردی با آمریکا پیش از اجلاس ریاض و پس از آن، قطر نیز به سمت برقراری روابط راهبردی با ایران پیش می رود. وی افزود کشور عربی قطر در محور ایران قرار گرفته است.
الفراج افزود، قطر تصمیم قطعی گرفته است که به جنجال آفرینی به منظور رویارویی با ائتلاف جدید ضد تروریسم در منطقه ادامه دهد… پیام معکوس قطر به عربستان رسید و اکنون باید این پیام به آمریکا برسد تا نیات قطر در خصوص منطقه بیشتر آشکار شود.
در شرایطی که خبرگزاری قطر از وجود حملات رسانه ای هدفمند علیه ایران سخن می گوید، تحولات تاریخی نشان می دهد امیر قطر مشتاق تحکیم روابط با تهران است به طوری که شیخ تمیم پیش از این روابط با جمهوری [اسلامی] ایران را «بسیار خوب» و دوستانه توصیف کرده بود. او در ماه مارس سال ٢٠١٥ در دیدار با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای [اسلامی] ایران در دوحه گفت: «جمهوری اسلامی ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در این کشور هیچ مشکلی برای ما ایجاد نکرده است».
در چارچوب روابط دوستانه بین دوحه و تهران، قطر در دوره امیر کنونی اش تمیم، در اکتبر سال ٢٠١٥ توافقنامه امنیتی نظامی با ایران با عنوان «مبارزه با تروریسم و مقابله با اخلال گران در امنیت منطقه» امضا کرد آن هم در زمانی که ایران با بسیج بین المللی و عزم بین المللی برای مقابله با ترویسم تحت حمایت این کشور در منطقه مواجه است.
شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه با همتای سومالیایی خود در دوحه، ماجرای هک شدن موسسات رسانه ای قطر را تکرار کرد و با یادآوری موضع نیمه رسمی افزود آنچه روی داد، توطئه ای علیه قطر است. این سخنان مشکل ساز برای وحدت کشورهای خلیج [فارس]، پس از بیش از دو سال تلاش کشورهای خلیج [فارس] برای منصرف کردن قطر از ایفای نقشی در تضاد با اجماع کشورهای خلیجی مطرح شد، به ویژه در سال ٢٠١٤ که دوحه «توافقنامه ریاض» را در عربستان امضا کرد.
اقدام قطر در میان تأکیدات صورت گرفته در اجلاس ریاض و تأکید خادم حرمین شریفین(!) ملک سلمان بن عبدالعزیز در اجلاس سران آمریکا و کشورهای اسلامی صورت گرفت که گفت: «نظام ایران از زمان انقلاب [امام] خمینی تا به امروز نوک پیکان تروریسم جهانی است». این رویکرد قطر همچنین در تضاد با موضع دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ است که به طور مکرر تأکید می کند ایران عامل ویرانی و هرج و مرج در منطقه و مسئول تأمین مالی تروریست ها است و همه کشورهای جهان باید آن را منزوی کنند.

پاسخی بگذارید