تاریخ: ۹:۳۷ :: ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
پیمان آمریکایی اسلامی

محمد السید عید
روزنامه الأخبار (مصر)

آمریکا با تکثیر و تبلیغ افکار خود درصدد پوشاندن لباس و پوشش جدیدی به افکارش برای گمراه و منحرف کردن ما اعراب از حقایق و دور کردن اعراب از محور نزاع و درگیری اصلی در منطقه یعنی درگیری عربی – اسرائیلی است. با این تفاوت که آمریکا این بار ما را نه از گسترش کمونیسم، بلکه از پیش روی ایران می ترساند تا ما را نسبت به ضرورت ورود به پیمان سنی در مقابله با ایران شیعی قانع سازد و طبعا این به معنی جایگزینی دشمن جدید یعنی ایران به جای دشمن کنونی یعنی اسرائیل است.
رویکرد آمریکا به رهبری ترامپ تفاوتی با آمریکای دوران اوباما ندارد. آمریکا درصدد برقراری آرامش برای توسعه منطقه نیست، بلکه درصدد تبدیل نزاع و درگیری کنونی بین نظام های عربی و سازمان های تروریستی به درگیری و نزاع جدید  و شدیدتری یعنی درگیری سنی و شیعه می باشد.
امیدوارم اعراب و مسلمانان سنی که دنباله رو آمریکا هستند، هوشیار باشند و بدانند که شیعیان مثل اهل سنت، مسلمان هستند و نماز می خوانند و زکات می دهند و در رمضان روزه می گیرند و حج به جای می آورند. هیچ اختلاف بین سنی و شیعه در مورد ارکان اساسی اسلام وجود ندارد، اختلاف بین ما و آنها بر سر مسائلی است که قابل بحث و بررسی و تفاهم است. فرقه های شیعه مثل شیعیان زیدی اختلافی با اهل سنت ندارد و خلافت ابوبکر و عمر را علیرغم حضور (حضرت) علی ابن ابی طالب (ع) مجاز می دانند. از نظر فقهی تفاوت های زیادی بین فقه اهل سنت و برخی فرق شیعه وجود دارد ولی الازهر برخی دیدگاه های فقی بعضی فرق شیعه را مجاز دانسته است.
گمان می کنم آمریکا و دنباله های آن در منطقه درصدد اعمال فشار بر مصر با برگه های مختلف برای پیوستن مصر به این ساختار و نظام جدید در منطقه هستند از جمله این برگه های فشار اول: کمک ها بر این اساس که مصر در شرایط ستخت اقتصادی به سر می برد و نیاز به کمک ها و سرمایه گذاری برای تقویت اقتصاد خود دارد.
دوم اشاره ضمنی به حل مشکل فلسطین اما این حل موهوم است زیرا ما وعده ها و قول های ترامپ به اسرائیل برای موافقت با انتقال سفارت این کشور به قدس بعنوان پایتخت اسرائیل و بعنوان کشوری عبری را به یاد داریم که به معنی اخراج فلسطینی های ساکن در مرزهای ۴۸ است.
سوم قول و وعده توقف اقدامات خصمانه ترکیه و قطر علیه مصر و از این رو دعوت از مصر و قطر و ترکیه برای حضور همزمان در اجلاس ریاض عجیب نبود.
به طور خلاصه پیمان و ائتلاف جدید آمریکایی  دام جدیدی است که مصر باید نسبت به آن هوشیار باشد.

پاسخی بگذارید