رای دهنده ایرانی روز جمعه حرف خود را زد و تصمیم نهایی خود را گرفت و به این ترتیب به سه هفته مبارزات انتخاباتی طاقت فرسا پایان داد.
تاریخ: ۲۳:۰۲ :: ۱۳۹۶/۰۲/۳۱
چهل میلیون رأی در کارزار انتخاباتی استثنایی در ایران

الاخبار لبنان

مراکز رأی گیری در ایران در ساعات پایانی جمعه شب پس از جمع آوری ٤٠ میلیون رأی در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران تعطیل شدند. هنوز نتایج این رای گیری روشن نیست و قرار است نتایج رسمی طی روزهای شنبه و یکشنبه اعلام شود تا مشخص شود آیا حسن روحانی برای دومین بار رئیس جمهور می شود یا رقیب محافظه کار او ابراهیم رئیسی به پیروزی رسیده است.
رای دهنده ایرانی روز جمعه حرف خود را زد و تصمیم نهایی خود را گرفت و به این ترتیب به سه هفته مبارزات انتخاباتی طاقت فرسا پایان داد که طی آن برای به دست آوردن دل این یا آن طرف تلاش شد و دغدغه های مختلف معیشتی و روزمره شهروندان را در بخش های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و فرهنگی هدف قرار داد.
تصمیم نهایی به صندوق های رای سپرده شد و قرار است طی روزهای شنبه و یکشنبه به نتیجه نهایی تبدیل شود. ممکن است رئیس جمهور حسن روحانی برای دومین بار انتخاب شده باشد یا این که رقیب محافظه کار او ابراهیم رئیسی فرصتی برای ورود به صحنه سیاسی پیدا کند که مغایر با عرفی است که طی آن هر رئیس جمهور در ایران دو دوره ریاست می کند.
ایرانی ها از ساعت هشت صبح راهی مراکز رای گیری شدند و میلیون ها نفر از آنها در صف های طولانی ایستادند تا رای بدهند. نشانه استقبال گسترده این بود که وزارت کشور ایران مجبور شد مدت رای گیری را سه بار از ساعت شش عصر تا ١٢ شب تمدید کند. در حالی که پیش بینی می شود نتایج به صورت تدریجی و در پایان شمارش آراء در استان ها اعلام شود، وزارت کشور ایران اعلام کرد بیش از ٤٠ میلیون رای دهنده در انتخابات شرکت کردند که به این ترتیب میزان مشارکت به ٧٠ درصد می‌رسد.
در اوایل یک روز طولانی انتخاباتی، رهبر عالی جمهوری اسلامی سیدعلی خامنه ای، ایرانی ها را به مشارکت در انتخابات با دقت و ملاحظه و شناخت دعوت کرد. در نخستین دقایق آغاز رای گیری، (آیت الله) خامنه ای هنگام انداختن رای خود به صندوق بر اهمیت انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد و گفت «سرنوشت کشور در دست مردم است زیرا آنها رئیس قوه مجریه را انتخاب می کنند».
در حالی که انتخابات شوراها نیز همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در حال برگزار شدن بود رهبر عالی ایران خاطرنشان کرد «انتخابات شوراها نیز مهم است زیرا منتخبان ملت، مسئولیت خدمات شهری و روستایی یعنی مسائل روزمره شهروندان را برعهده دارند».
در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران، علاوه بر روحانی و رئیسی، مصطفی هاشمی طبا وزیر سابق (صنایع) و مصطفی میرسلیم وزیر فرهنگ سابق نیز حضور دارند. در صورتی که هیچ یک از نامزدها ٥٠ درصد آراء را به دست نیاورد، دور دوم انتخابات هفته آینده برگزار می‌شود.
روحانی که در انتخابات چهار سال پیش با وعده گشودن درهای ایران به روی جهان پیروز شد، با چالش جدی و غیرمنتظره از سوی نامزد محافظه کار ابراهیم رئیسی مواجه است. رئیسی، روحانی را به سوء مدیریت اقتصادی متهم کرده و با سفر به مناطق فقیرنشین، گردهم آیی های انتخاباتی برگزار کرده و وعده ارائه خدمات اجتماعی بهتر و ایجاد اشتغال را داده است. به رغم خصومت علنی آمریکا با ایران، روحانی به ادامه سیاست درهای باز به روی جهان با هدف جذب سرمایه گذاری های بیشتر چشم دوخته است در حالی که رئیسی در مبارزات خود بر دفاع از طبقات محروم تر جامعه تاکید داشت. کاهش قابل ملاحظه نرخ تورم که در سال ٢٠١٣ حدود ٤٠ درصد بود و اکنون به ٨ درصد رسیده است، امتیازی مثبت برای روحانی محسوب می شود در حالی که عوامل بسیار دیگری وجود دارند که نقش منفی در خصوص روحانی بازی می کنند. در این رابطه رئیسی به نرخ بالای بیکاری اشاره کرد که ١٢,٥ درصد جمعیت فعال و ٢٧ درصد جوانان را در بر می گیرد و دولت روحانی را متهم کرد که صرفا به نفع طبقه مرفه در کشور کار کرده است که شامل فقط چهار درصد جمعیت می شود. رئیسی توافقنامه هسته ای را که رهبر عالی با آن موافقت کرده است زیر سئوال نبرد ولی از نتایج این سازش انتقاد کرد که به گفته او قشر فقیر ایران از آن بهره مند نشد و سرمایه گذاری اندکی در مقایسه با آنچه انتظار می‌رفت جذب کرد. رئیسی در گردهم آیی اخیر که روز چهارشنبه در شهر مشهد در شرق ایران برگزار شد گفت: «آنها (روحانی و دولتش) به جای استفاده از توانایی های جوانان ما، اقتصاد ما را به بیگانگان می سپارند».
بعد از مبارزات انتخاباتی شدید که طی آن نامزدها به شکلی بی سابقه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال ١٩٧٩ به تبادل اتهام و انتقاد از یکدیگر در صفحه تلویزیون پرداختند، هر دو نامزد اصلی روز جمعه احترام گذاشتن به انتخاب ایرانی ها را صرفنظر از نتیجه انتخابات خواستار شدند. بر اساس گزارش خبرگزاری نیمه رسمی «فارس»، رئیسی بعد از انداختن رای خود به صندوق گفت: «به نتیجه انتخاب مردم احترام می گذارم و نتیجه ای که به دست خواهد آمد مورد احترام من و مردم خواهد بود». خبرگزاری رسمی ایران نیز به نقل از روحانی اعلام کرد: «هرکس در انتخابات پیروز شود، باید به او برای عمل به این وظیفه مهم و خطیر کمک کنیم». وی افزود «مشارکت پرشور ایرانی ها در انتخابات، موجب تقویت قدرت و امنیت ملی می شود».
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز به نوبه خود تاکید کرد همه نامزدهای ریاست جمهوری ایران باید نتیجه انتخابات را بپذیرند. او هنگام بازدید از مقر ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات گفت: «زمانی که انتخابات با این سطح از نظارت و سازماندهی برگزار می شود، همه باید نتایج آن را بپذیرند». وی تاکید کرد انتخابات در ایران «روندی شفاف» است و افزود نامزدها از «درک سیاسی» برخوردارند. لاریجانی گفت مردم ایران نیز از «هوشیاری سیاسی خوبی» برخوردارند.
پیش از بسته شدن صندوق های رای گیری، اردوگاه رئیسی بروز «برخی تخلفات» را محکوم کرد و اتخاذ تدابیری فوری را علیه «اقدامات تبلیغاتی برخی مسئولان و حامیان دولت» به نفع رئیس جمهور کنونی خواستار شد. در این چارچوب عباس کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان دریافت گزارش های زیادی را درباره «تخلفات» در خلال رای گیری تایید کرد و گفت شورای نگهبان در حال بررسی میزان تاثیر این تخلفات بر روند رای گیری است. این مسئول ایرانی افزود، شورای نگهبان با وزارت کشور برای بررسی تخلفاتی که ممکن است در خلال رای گیری روی دهد، هماهنگی خواهد کرد.

پاسخی بگذارید