تاریخ: ۱۷:۵۷ :: ۱۳۹۶/۰۲/۲۷
از دروغ سلاح های کشتار جمعی… تا دروغ مبارزه با داعش؛

عبد الحميد الرياحي

الشروق

تجاوز سی ساله ای که موجبات نفوذ سلاح جنگی آمریکا به عراق را در دهه نود قرن گذشته ( ژانویه ۱۹۹۱ ) به وجود آورد، به خوبی نشان می دهد که آمریکا چگونه از سازمان ملل در جهت به زانو در آوردن عراق از طریق محاصره اقتصادی جامع از نظر غذایی، دارویی و اقلام ضروری استفاده می نماید. محاصره ای که عراق را ضعیف و نیروهای ارتش و مردمی را خنثی کرد و کار را به جایی رسانید که امروز می بینیم عراق با مشکلات عدیده ای مواجه است.

حمله بوش پسر به عراق تنها موجب شد که امروزه ما همچنان از تبعات آن جنگ ظالمانه رنج می بریم و گروه هایی نظیر القاعده و داعش در این کشور قدرت یافته اند.

امروز تاریخ شاهد آن است که همین نقشه در سوریه در حال تکرار شدن است. بعد از ۶ سال از جنگ تروریستی علیه سوریه، و علیرغم ائتلاف ها و تلاش های فراوان از جمله ائتلافی که آمریکا می گوید علیه داعش تشکیل داده است امروز شاهد آن هستیم که این ائتلاف تمرکز خود را روی مرزهای اردن و سوریه قرار داده است.

پس دلیل این حمله آمریکا چیست؟

در ابتدا باید بگویم که آمریکا با آنچه در اختیار دارد از جمله ماهواره های فضایی و هواپیماهای تجسسی و سربازان و جاسوسان و شبکه های اطلاعاتی خود از اقدامات و موجودیت داعش در سوریه آگاه است و به خوبی می داند که مرزهای اردن و سوریه از حضور داعش خالی است. این اقدامات آمریکا اهداف و سناریوهای پنهانی دیگری را دنبال می نماید همانگونه که حمله به عراق تحت پوشش مبارزه با سلاح های کشتار جمعی اهداف دیگری را دنبال می نمود.

در اینجا است که نقشه پشت پرده آمریکا تحت عنوان طرح ” تقسیم و بازسازی” خاور میانه یا همان نقشه جدید خاورمیانه عیان می شود. طرحی که کاندولیزا رایس وزیر خارجه اسبق آمریکا در مورد تغییر نقشه و تقسیم و بازسازی کشورهای عربی و ایجاد حاکمیت های فرقه ای و قبیله ای از آن سخن گفته بود و هدف آن ایجاد حاکمیت های کوچک و ضعیفی بود که قدرت ایجاد هیچ گونه خطری برای موجودیت صهیونیستی اسرائیل نداشته باشند بلکه برای بقای خود راضی به هم پیمانی و ائتلاف با آن گردند.

این آغاز یک دوره تضعیف و تحقیر اعراب است که آمریکا به عنوان مرحله مقدماتی از سوریه شروع کرده است و در این مسیر آمریکا، انگلستان و اردن درحال فرو بردن منطقه در یک منجلاب عظیم متشکل از جنگ ها و درگیری های عظیم و بی پایان با گروه های تروریستی هستند که تنها موجب قدرت یافتن داعش و پیشی گرفتن آن می شود. این اقدامات آمریکا می تواند در راستای تکمیل طرح توطئه علیه سوریه و تمام منطقه عربی برنامه ریزی شده باشد.

پاسخی بگذارید