رایزنی متحدان آمریکا برای متقاعد ساختن دولت این کشور به پایبندی به توافق هسته ای احتمالا سبب خواهد شد تا واشنگتن قانون لغو تحریم ها علیه ایران را تمدید کند.
تاریخ: ۲۳:۵۸ :: ۱۳۹۶/۰۲/۲۶
دونالد ترامپ احتمالا به لغو تحریم های ایران ادامه خواهد داد

کاترینا مانسون.

فایننشال تایمز انگلستان

رایزنی متحدان آمریکا برای متقاعد ساختن دولت این کشور به پایبندی به توافق هسته ای احتمالا سبب خواهد شد تا واشنگتن قانون لغو تحریم ها علیه ایران را تمدید کند.
به گفته مقامات آگاه، با وجود انتقاد شدید دونالد ترامپ از توافق هسته ای با ایران ، دولت آمریکا احتمالا در هفته جاری پایبندی خود به این توافق را اعلام خواهد کرد.
سه مقام آگاه در مصاحبه با نشریه تایمز مالی گفتند دولت ترامپ از قرار، قانون مربوط به مجاز بودن شرکت های غیر آمریکایی به دادوستد با ایران را تمدید خواهد کرد. به گفته این مقامات ، دولت آمریکا هم اکنون مقامات ایران را از تمدید این قانون مطلع ساخته است. این قانون که اعتبار آن تا چند روز دیگر به پایان خواهد رسید در واقع ستون فقرات توافق هسته ای را تشکیل می دهد که بر اساس آن ایران موافقت کرد در ازای لغو تحریم ها، برنامه هسته ای خود را محدود کند.
تیموتی اوتول، کارشناس مسایل تحریم ها در موسسه حقوقی میلر اند شوالیر می گوید اگر دولت آمریکا قانون مربوط به لغو تحریم ها را تمدید نکند با مشکل بزرگی روبرو خواهد شد و ایران دیگر هیچ مانعی بر سر راه خود برای ازسرگیری فعالیت های هسته ای نخواهد داشت.
با وجود لغو تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران، دولت آمریکا تحریم های دیگری را در واکنش به برنامه موشکی و آنچه را که ادامه حمایت ایران از اقدامات تروریستی می نامد علیه این کشور برقرار و آن ها را همچنان حفظ کرده است.
ترامپ در خلال کارزار انتخاباتی خود گفت نخستین اولویت وی در صورت راه یافتن به کاخ سفید بی اعتبار اعلام کردن توافق فاجعه آمیز هسته ای با ایران خواهد بود، توافقی که یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت اوباما در زمینه سیاست خارجی آمریکا محسوب می شود.
متحدان آمریکا از این کشور می خواهند که به توافق هسته ای پایبند باقی بماند. دولت ترامپ تا به امروز پایبندی ایران به این توافق را تائید کرده است اما در عین حال کاخ سفید سرگرم بازنگری در سیاست واشنگتن در قبال تهران و برقراری تحریم های تازه غیر مرتبط با برنامه هسته ای علیه این کشور است.
یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا در مصاحبه با تایمز مالی ضمن تائید تمدید قانون مربوط به لغو تحریم های ایران گفت تا زمانی که بررسی های مربوط به سیاست کاخ سفید در قبال ایران ادامه دارد، ما به توافق هسته ای پایبند باقی خواهیم ماند.
توافق هسته ای بین ایران از یک سود و کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، المان، چین و روسیه در طرف دیگر امضاء شده و از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز مورد تائید قرار گرفته است.
یک دیپلمات غربی در مصاحبه با این نشریه گفت ما از آمریکا می خواهیم که از سردادن شعارهای ضد ایران خودداری کند چون این گونه شعار ها می تواند انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را تحت تاثیر قرار دهد و به آن ها اجازه دهد تا به نفع خود از این شعارها بهره برداری کنند. این دیپلمات غربی گفت دیگر امضاء کنندگان توافق هسته ای به طور جمعی و انفرادی تلاش می کنند تا آمریکا را به محترم شمردن بلند مدت این توافق متقاعد کنند.
مردم ایران روز جمعه نوزدهم مه برای انتخاب رئیس جمهور خود به مراکز رای گیری خواهند رفت تا بین آقای حسن روحانی رئیس جمهور کنونی که شهرت خود را مدیون دستیابی به توافق هسته ای است با ابراهیم رئیسی، نامزد پیشتاز جناح تندرو، یکی را برای ریاست جمهوری کشورشان انتخاب کنند.
بسیاری از ایرانیان محافظه کار بر این باورند که توافق هسته ای نتوانسته است انگونه که انتظار می رفت دستاورد اقتصادی برای کشور به ارمغان آورد. با وجود افزایش اندک سرمایه گذاری در زمینه صنعت نفت و عرصه های مهندسی از سوی شرکت های غیرامریکایی، بسیاری از بانک های بین المللی همچنان از دادوستد با ایران اکراه دارند. شرکت ها و بانک های آمریکایی همچنان از دادوستد مستقیم با ایران منع شده اند اما با وجود این ممنوعیت قانونی، شرکت هواپیما سازی بوئینگ در سال ٢٠١٥ توانست برای فروش هواپیما به ایران مجوز دریافت کند.
ویندی شرمن ، رئیس هیئت مذاکره کننده هسته ای امریکا می گوید اگر فردی تندروتر از روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران به پیروزی برسد در آنصورت نمی توان به تداوم توافق هسته ای اطمینان داشت. وی گفت توافق هسته ای با ایران سبب شده است تا دنیا از امنیت بیشتری برخوردار شود و تاکید کرد به نفع آمریکاست که در صورت پایبند بودن دیگر طرف های این توافق ، واشنگتن نیز به آن پایبند باقی بماند.
برخی از تحلیگران بر این باورند که دولت ترامپ در بلند مدت تلاش خواهد کرد تا توافق هسته ای را از اعتبار ساقط کند. تریتا پارسی، رئیس شورای ملی آمریکائیان ایرانی تبار می گوید هدف آمریکا این است که این توافق را بدون اینکه به گونه ای آشکار آن را نقض کند از اعتبار ساقط کند.
مخالفان توافق هسته ای می گویند این توافق باعث شده است تا ایران جسارت بیشتری پیدا کند و از سال ٢٠٢٠ به بعد بتواند فعالیت های هسته ای خود را گسترش دهد. موافقان توافق هسته در مقابل، چنین استدلال می کنند که این توافق به مراتب از گزینه مقابل آن که رویایی با ایران و اشاعه جنگ افزارهای هسته ای در منطقه است، سودمندتر است.

پاسخی بگذارید