تاریخ: ۱۶:۴۲ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۹
ایران هراسی…. چه کسی آتش آن را شعله ور می سازد؟!

دکتر سعید اللاوندی (کارشناس روابط بین الملل مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی الاهرام)
روزنامه الوطن مصر

… درحالی که متهم کردن دیگران به خیانت به وطن و کشور باب شده است، مصر نیز در همین فضای سیاسی بین المللی و حداقل با دویست کشور جهان بسر می برد و تنها نیست. در نتیجه قواعد روابط بین المللی بر آن حاکم است و منافع ملت ها اساس و مبنای این روابط است و اختلافات و دشمنی ها دائمی نیستند، بلکه این منافع هستند که دائمی می باشند و قرار گرفتن در مسافت یکسان یعنی کیاست و فراست و هوشمندی.

این درحالی است که شاهد هستیم که برخی درصدد شعله ور کردن آتش ایرانی هراسی در سراسر خاورمیانه و کشورهای بزرگ اسلامی هستند و متاسفانه دشمن ما اسرائیل که اراضی عربی را اشغال کرده، به سردی و سلامتی (بردا  و سلاما) برای ما تبدیل شده و دشمنی با ایران جایگزین آن شده است. درست است که ایران جزایر عربی یعنی تنب بزرگ  و تنب کوچک و ابوموسی را اشغال کرده، اما همیشه آمادگی خود را برای گفتگو در این باره اعلام نموده است. برخلاف اسرائیل اشغالگر که اصلا هیچ نوع آمادگی برای کوتاه آمدن از سرزمین فلسطین به جز با جنگ ندارد و ادعا می کند که این سرزمین از آن اوست و حتی نمی خواهد دولت فلسطینی را در نیمی از این سرزمین به رسمیت بشناسد!

این تعرض و هجمه سیاسی علیه ایران ممکن است از سوی آمریکا و اسرائیل که خواستار دوستی ما با کشور دیگری نیستند، شاید مفهوم باشد. اما ما در برهه ای در خاورمیانه سر می بریم که دوران سیطره اسرائیل و سلاح اتمی اسرائیل بر منطقه است! و اسرائیل و آمریکا درصدد خرد و له کردن ایرانی هستند که درصدد کاهش سیطره نفوذ اسرائیل است!

متاسفانه رهبران عاقل امت عربی مثل ملک عبدالله پادشاه سعودی با زیرکی دریافت بودند که این توطئه ای غربی است و در اقدامی غافلگیر کننده و شگفت آور از احمدی نژاد رئیس جمهور وقت ایران برای حضور در اجلاس سران شورای همکاری دعوت کردند. همچنین عمروموسی در دوره دبیرکلی خود بر اتحادیه عرب خواستار گفتگو و همکاری (اعراب) با ایران شد و همچنین اظهارات نبیل العربی وزیر خارجه سابق مصر را در این خصوص به یاد می آوریم ، هرچند وقتی دبیر کل اتحادیه عرب شد این سخنان را انکار کرد و وارد گروه مجری سیاست آمریکا در خاورمیانه شد. اما این امر نافی آن نیست که عقلای امت عرب نباید هرگز طعمه مسموم غربی و اسرائیلی را ببلعند!

ای قوم … مصر صاحب قدیمی ترین تمدن است و هیچ مانعی برای انجام گفتگو با قدرت های همجوار عربی برایش وجود ندارد، بلکه این حق و فراتر از آن وظیفه مصر است و باید جلو آغشته شدن این عسل با سم را بگیرد و نباید با ایران دشمنی و خصومت ورزد و باید با ایران گفتگو کند. نباید فراموش کنیم که دشمن اول ما اسرائیل است و چشم بسته پشت سر کشورهای (شورای همکاری) خلیج فارس (ن) حرکت کردن یا علنی کردن اختلافات و دشمنی و خصومت با ایران بی سیاستی است.

بدون شک اقدام ایران در نزدیکی به نظام تروریستی اخوان اشتباه بود، ولی این نظام که مصر را یک سال کامل ربود و دزدید، به تاریخ پیوسته و بنا به خواست مردم مصر هرگز باز نمی گردد، ولی گشودن صفحه جدیدی از گفتگو با قدرت های منطقه ای از جمله ایران از اهمیتی بیشتری برخوردار است.

ایران هراسی که از زبان برخی در مصر و دیگر کشورهای عربی می شنویم، افکار وارداتی از خارج هستند و شاید برخی کشورها عوامل و دلایلی برای اختلاف با ایران داشته باشند، ولی ما دلیلی برای این امر (ایران هراسی و اختلاف با ایران) نداریم.

بطور خلاصه این آتش ایران هراسی که در سرتاسر کشورهای عربی درحال برافروختن آن هستند، هیچ توجیهی ندارد و ما هرگز به نیابت از آنها و به خاطر منافع دیگران نمی جنگیم و هرگز این ضرب المثل را فراموش نمی کنیم که می گوید: من و برادرم علی، علیه پسر عمویم هستیم، ولی من و پسرعمویم علیه غریبه هستیم … و غریبه اینجا آمریکا و اسرائیل هستند!

پاسخی بگذارید