این ولع ناگهانی سعودی برای صرف میلیاردها دلار بمنظور خرید سلاح از آمریکا و ترکیه برای چیست؟
تاریخ: ۱۶:۰۸ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۸
ولع تسلیحاتی عربستان برای چیست؟

عبدالباری عطوان

رای الیوم

این ولع ناگهانی سعودی برای صرف میلیاردها دلار بمنظور خرید سلاح از آمریکا و ترکیه برای چیست؟ آیا این به دلیل تمایل عربستان به فیصله دادن جنگ یمن قبل از پایان سال میلادی جاری به تبع چراغ سبز ترامپ است یا این اقدامات برای آماده سازی عربستان به منظور جنگ با ایران صورت می گیرد؟

پس از چند روز از اظهارات صریح ترامپ در مصاحبه با رویترز مبنی بر آنکه آمریکا تا کنون خسارت‌های بسیاری را در اثر دفاع از عربستان سعودی متحمل شده است، اکنون از واشنگتن خبر می رسد که دولت آمریکا در حال حاضر مشغول تنظیم و انعقاد قرارداد فروش اسلحه به ریاض است که قیمت آن به ده‌ها میلیارد دلار می رسد. این به خوبی نشان می دهد که چرا ترامپ مقصد اولین پایتخت خارجی در سفر آتی خود را که در بیستم ماه می جاری انجام می شود را به ریاض اختصاص داده است.

بر اساس اعلام مجله دیفنس نیوز که به صورت تخصصی در موضوع صنعت نظامی فعالیت دارد، میزان و حجم معامله تسلیحاتی بین ترکیه و عربستان یکی از بزرگترین معاملات تسلیحاتی صورت گرفته تا کنون است به نحوی که وزیر دفاه ترکیه فکری ایشیک آن را بزرگ ترین معامله صادرات نظامی تاریخ ترکیه نامیده است.

این حرص و ولع عربستان سعودی به تجهیز ارتش خود، دو نتیجه در پی خواهد داشت: اول بعد اقتصادی که به صورت مستقیم در بهبود وضعیت اقتصادی دو کشور آمریکا و ترکیه موثر خواهد بود. اما در بعد دوم یک هدف سیاسی را دنبال می نماید و آن تضمین مطالبات عربستان در جنگ‌های منطقه ای حال حاضر است به نحوی که اهداف عربستان را در جنگ‌هایی که به راه انداخته است از جمله یمن و سوریه و احتمالا در آینده در برابر عراق و ایران تامین نماید.

عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی و سفیر سابق این کشور در واشنگتن در سخنان خود از برخی جوانب این معامله پرده برداشت زمانی که گفت: «دولت ترامپ برنامه‌های فوری را برای پیشرفت مراحل عملی انجام معامله تسلیحاتی فروش بمب‌های هدایت شونده به کار بسته است. معامله ای که اوباما به دلیل ترس از استفاده این تجهیزات در جنگ یمن آن را متوقف ساخته بود».

حقیقت آن است که قرارداد تسلیحاتی مزبور شامل اقلامی از مهمات نظامی است که قیمت برخی از آن‌ها بیشتر از میلیاردها دلار است.

اطلاعات ما حاکی از آن است که دولت ترامپ به محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی این اختیار را داده است که تا پایان سال جاری حملات خود را علیه یمن افزایش داده و به این جنگ خاتمه دهد و در این مسیر از حمایت کامل دولت ترامپ برخوردار خواهد بود. بر این اساس باید منتظر افزایش حملات وحشتناک عربستان علیه شهرها و غیرنظامیان یمنی باشیم.

محمد بن سلمان در مصاحبه تلویزیونی با داوود شریان چند روز پیش گفت که قادر به فیصله دادن جنگ یمن در چندین روز است؛ اما این کار را به دلیل اجتناب از کشته شدن هزاران سرباز سعودی و عزادار کردن خانواده‌های آنان و همچنین جلوگیری از کشته شدن غیر نظامیان یمنی انجام نمی دهد و ترجیح می دهد این جنگ در مدتی نزدیک به چندین ماه خاتمه یابد.

دولت فعلی آمریکا در ماه ژانویه گذشته حمله هوایی را به بهانه حمله به اردوگاه القاعده در یکی از شهرهای استان بیضاء ترتیب داد که در اثر نابود خانه‌ها بیش از چهل نفر شامل زنان و کودکان غیر نظامی کشته شدند و دختر هشت ساله دکتر انور العولقی نیز جزو این کشته شدگان بود. این دولت اهمیتی برای جان شهروندان قائل نیست وگرنه ممنوعیت ارسال مهمات و موشک‌های هدایت شونده را لغو نمی کرد.

رئیس جمهور ترامپ به عنوان یک فروشنده اسلحه برای اولین بار از ریاض دیدن خواهد کرد  برای به دست آوردن میلیاردها دلار سعودی، و به نظر می رسد که برای دستیابی به این مقصود نیازمند تلاش زیادی نخواهد بود چرا که درهای خزانه عربستان سعودی به طور کامل بر روی ترامپ باز است. و این می تواند به خوبی تامین کننده اهداف مالی و مشکلات اقتصادی آمریکا خواهد بود و تنها کافیست که ترامپ جمله‌ای همانند « برادران سیه روز ما در عراق» را به زبان آورد.

چاپ نوشتار