به دنبال تلاش ها به رهبری روسیه برای اطمینان از اجرایی شدن آش بس، درگیری ها میان شورشیان سوریه و نیروهای دولتی این کشور در روز شنبه فروکش کرد
تاریخ: ۹:۰۲ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۸
جنگ در سوریه بعد از اجرای طرح مناطق امن توسط روسیه به شدت فروکش کرد

میدل ایست آی انگلستان

یک فرمانده شورشی و ناظر جنگ اعلام کرد که به دنبال تلاش ها به رهبری روسیه برای اطمینان از اجرایی شدن آش بس، درگیری ها میان شورشیان سوریه و نیروهای دولتی این کشور در روز شنبه فروکش کرد، هرچند که جنگ در یک جبهه مهم نزدیک حما همچنان ادامه دارد.
این فرمانده شورشیان گفت سطح کلی خشونت ها کاهش یافته است، ولی همچنین افزود:”تلاش های حكومت اسد (برای پیشروی ) در مناطق مجاور حما همچنان ادامه دارد.”
توافق برای ایجاد مناطق بدون تنش در حوزه های اصلی درگیری در غرب سوریه در نیمه شب اجرایی شد.
این ابتکار به وسیله روسیه، مهم ترین حامی رئیس جمهور بشار اسد، و با حمایت ترکیه پیشنهاد شد که از جناح مخالف دولت سوریه جانبداری می کند. ایران متحد مهم دیگر اسد نیز از این توافق حمایت کرده است.
گروه های مخالف سیاسی و مسلح این پیشنهاد را رد کرده اند و معتقدند که روسیه درگذشته بی تمایل یا ناتوان از واداشتن اسد یا متحدان شبه نظامی مورد حمایت ایران برای احترام گذاشتن به توافق آتش بس بوده است.
دولت سوریه می گوید از پیشنهاد مذکور حمایت کرده است، ولی همچنین اعلام کرد به مبارزه با آنچه که گروه های تروریستی درسراسر کشور نامیده است، ادامه خواهد داد.
ناظر حقوق بشر درسوریه اظهار داشته است که پس از اجرایی شدن این توافق، از شدت درگیری ها در سراسر سوریه کاسته شده است، ولی هشدار داد که هنوز زود است در مورد پایدار ماندن این توافق سخن گفته شود.
این ناظر حقوق بشر گفت در ساعات اولیه صبح روز شنبه، جت های جنگنده دولتی به روستای تحت کنترل شورشیان در الزالقیات و مواضع مجاور حما حمله کردند و نیروهای شورشی نیز با شلیک گلوله به آنها پاسخ دادند.
گروه دیده بان جنگ سوریه که در انگلیس مستقر است اعلام کرد که نیروهای دولتی سوریه شهرهای کفر زیات و الطامنه در آن نزدیکی را گلوله باران کرده اند. ارتش سوریه هنوز در این خصوص اظهار نظرنکرده است.
رامی عبدالرحمن، سخنگوی این گروه ناظر، گفت به دنبال پیشرفت های حاصله در روز شنبه از شدت خشونت ها به شدت کاسته شده است.
محمد رشید، سخنگوی گروه شورشی جیش النصر مستقر در حما، تائید کرده که درگیری ها پس از نیمه شب دوباره آغاز شده است.

انتشارتوافق نامه
در همین حال، خبرگزاری های روسیه به نقل از وزارت دفاع این کشور گزارش دادند مقامات آمریکا و روسیه روز شنبه توافق کردند تا همکاری در مورد جلوگیری از حوادث در آسمان سوریه را ازسربگیرند.
در این گزارش ها آمده است والری گراسیمف و جوزف دانفورد ، ژنرال های روسی و آمریکایی، در مکالمه تلفنی درمورد مناطق کاهش تنش در سوریه سخن گفتند و بر تداوم همکاری در خصوص اقدامات دیگر با هدف جلوگیری از درگیری ها در سوریه توافق کردند.
طبق متنی که شامل جزئیات توافق منتشره در روز شنبه به وسیله وزارت خارجه روسیه بود، ایران و ترکیه روز پنج شنبه با پیشنهاد روسیه برای ایجاد چهار منطقه کاهش تنش درسوریه برای مدت حداقل شش ماه موافقت کردند.
بزرگ ترین منطقه کاهش تنش شامل استان ادلب و مناطق اطراف حما واستان های حلب و لاذقیه است. سه منطقه دیگر در شمال استان حمص، منطقه غوطه شرقی واقع درشرق دمشق و در امتداد مرز اردن در جنوب سوریه است.
در این توافق مساله توقف خصومت ها میان نیروهای دولتی سوریه و گروه های مخالف مسلح در این مناطق و ایجاد شرایطی برای دسترسی های بشر دوستانه، مساعدت های پزشکی، بازگشت شهروندان غیرنظامی آواره به خانه های خود و بازسازی زیرساختارهای خسارت دیده مورد توجه قرار گرفته است.
تضمین کنندگان این توافق برنامه ایجاد مناطق کاهش تنش را تا روز ٤ ژوئن نهایی خواهند کرد و و این برنامه در صورت توافق سه کشور ضمانت کننده آن به طور خودکار تمدیدخواهد شد.
وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که توافق مذکور در ساعات اولیه روز جمعه اجرایی می شود

دولت سوریه با کمک شبه نظامیان مورد حمایت روسیه و ایران در این جنگ داخلی شش ساله از موضع نظامی برتر برخوردار شده است. طیف گسترده گروه های شورشی درسوریه حضور دارند که برخی از آنها از حمایت ترکیه، امریکا و کشورهای پادشاهی حاشیه خلیج {فارس} برخوردارند .
نهاد اصلی مخالف دولت سوریه موسوم به کمیته عالی مذاکرات شامل گروه های سیاسی و مسلح این نقشه را به عنوان یک طرح مبهم مورد نکوهش قرارداده است. این کمیته گفته است که توافق مذکور “بدون حضور مردم سوریه منعقد شده و فاقد کم ترین مشروعیت ممکن است.”
این توافق بیانگر تازه ترین تلاش دیپلماتیک برای فرونشاندن درگیری هاست. تاکنون چندین طرح آتش بس و توافق نامه در این جنگ چند جانبه که صدها هزارنفر در آن کشته شده اند، بی نتیجه مانده است.

 

پاسخی بگذارید