مهمترین نکات و تغییرات در سند جدید رویکردهای مختلف تحلیلی و اصول و سیاست های عمومی حماس
تاریخ: ۱۶:۲۵ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۲
نکات محوری سند جدید اصول و سیاستهای عمومی جنبش حماس

در میان رویکردهای مختلف تحلیلی به سند جدید اصول و سیاستهای عمومی حماس، مهمترین نکات و تغییرات در این سند جدید، عبارتند از:
پذیرش مرزهای ۱۹۶۷
– از جمله نکات مهمی که پس از انتشار سند جدید در رسانه‌های خارجی مطرح شد، به رسمیت شناختن مرزهای ۱۹۶۷ هست که در بند ۲۰ سند جدید به آن اشاره شده است.

فلسطینِ «از نهر تا بحر» همراه با پذیرش مرزهای ۱۹۶۷
– در بند ۲ این سند همچنان به فلسطین به عنوان فلسطینِ «از نهر تا بحر» اشاره می‌شود که از رود اردن در شرق تا دریای مدیترانه در غرب است.
– پذیرش مرزهای ۱۹۶۷ می‌تواند دو آورده برای حماس داشته باشد. یکی اینکه از فشارهای بین‌المللی بکاهد و زمینه را برای تعامل با طرفهای خارجی هموار سازد و از طرفی دیگر در سطح داخلی مقدمات همکاری با جریان‌های داخلی از جمله فتح برای همکاری فراهم کند.

قدس پایتخت کشور فلسطین است
– در بند ۱۰ سند به این نکته تاکید شده است که «شهر قدس پایتخت کشور فلسطین است». در این بند همچنان آمده است که «ملت فلسطین هرگز از ذره ای از خاک آن چشم پوشی نکرده و کوتاه نخواهد آمد و تمامی اقدامات رژیم صهیونیستی در قدس اعم از یهودی سازی، شهرک سازی و تلاش برای تحریف حقایق و از بین بردن آثار و نشانه های آن باطل و بیهوده است.»

عدم اشاره به اخوان المسلمون در سند جدید
– در اکثر نقاط سند جدید از کلمات نظیر «اسلامی» و «مسلمان» استفاده شده است و در آن اشاره‌ای به جریان «اخوان المسلمون» نشده است.

تفکیک بین یهودیت و صهیونیسم
– در بند ۱۶ سند جدید حماس در ابتکاری جدید تلاش کرده است تا بین یهودیت و صهیونیسم قائل شود. در این بنده آمده است که «مبارزه با پروژه صهیونیسم جنگ با یهودیان به علت دین آنها نیست، و حماس هرگز با یهودیان صرفا بخاطر یهودی بودن وارد نبرد نشده است، بلکه علیه صهیونیست‌های اشغالگر و غاصب وارد مبارزه شده است».

حذف بند مربوط به نابودی موجودیت اسرائیل
– یکی از بندهای مهم تاسیس حماس در سال ۱۹۸۸ که از سوی رهبران این جنبش بر آن تاکید شده بود «دعوت صریح به لزوم از بین بردن موجودیت اسرائیل» بود که در سند جدید حماس که شب گذشته رونمایی شد حذف شده است.

تاکید بر ادامه مقاومت
– در بند یک سند جدید هدف حماس «آزادسازی فلسطین و مبارزه با پروژه صهیونیسم» عنوان شده و در بخش مقدمه آمده است که مقاومت «تا تحقق پروژه آزادسازی، بازگشت آوارگان و تشکیل کشور با حاکمیت کامل به پایتختی قدس ادامه خواهد داشت.»

مخالفت با پیمان اسلو برای عدم تکرار ماجرای سازش فتح
– از نکات مهمی که در این حین مطرح می‌شود این است که حماس الان که روند سیاسی جدیدی را شروع کرده، باید مراقب باشد تا ماجرای دهه ۱۹۹۰ که بر سر جنبش فتح آمد و منجر به پیمان اسلو شد، این بار برای حماس تکرار نشود. هر چند که حماس در بند ۲۱ سند جدید خود به مخالفت و رد پیمان اسلو تاکید می‌کند.

متن اصلي به زبان عربی در سايت حماس

پاسخی بگذارید