تاریخ: ۱۱:۱۹ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۲
شورای آتلانتیک: چرا بحرین ترامپ را به اوباما ترجیح می دهد

جورجيو كافيرو و جس اسكات

شورای آتلانتیک

اندیشکده شورای آتلانتیک در مقاله ای به تحلیل دو رویکرد مقایسه ای دولت بحرین نسبت به دو رئیس جمهور امریکا یعنی اوباما و ترامپ می پردازد و در نهایت فرضیه ترجیح ترامپ بر اوباما به جهت حمایت های قاطع تر از امنیت بحرین در نظر نویسنده اثبات می شود.
نویسنده مقاله در ابتدا معتقد است: در سال ۲۰۱۱ مقامات واشنگتن و لندن دو نگرش نسبت به این شیخ نشین داشتند. آنها از یک سو بر این باور بودند که خاندان آل خلیفه را به انجام اصلاحات در پاسخ به رفع نگرانی ها نسبت به نقض حقوق بشر و به حاشیه راندن شیعیان نمایند. واز طرف دیگر این کشور منافع ژئوپلتیک و امنیت امریکا و انگلستان به ویژه در مقابله با داعش و سلطه ایران را برآورده نمایند. تعادلی که چندان مورد پسند آل خلیفه نبود.
اما بنا بر گزارش واشنگتن پست، اکنون پس از گذشته ۶ سال از شروع جنبش اعتراضی شیعیان علیه دولت و رهبری اهل سنت بحرین، امریکا و تحلیلگرا اروپایی در حاشیه قیام مردمی، یک تهدید جدی در حال ظهور است . موضوعی که بر اساس گزارش اطلاعاتی اخیر امریکادر اثبات اتهامات منامه مبنی بر تسلیح شبه نظامیان شیعه بحرین توسط ایران ، مزید بر علت است.
بحرین یک کشور کوچک در حوزه خلیج فارس است که قابلیت های محدود نظامی دارد. بنابراین ناگزیر از تامین امنیت و ثبات خود در برابر تهدیدات داخلی و خارجی در اتحاد با متحدانش است و به همین دلیل هم از سال ۱۹۹۵ میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکاست و واشنگتن نیز مهمترین شریک دفاعی این کشور است.
موضوع دیگر نگرانی شدید بحرین از توافق هسته ای ایران با قدرت های بزرگ بود که احساس تهدیدی مبنی بر احتمال بازشدن دربهای ورود واشنگتن به ایران می رفت و شیخ نشین ها را از اهمیت می انداخت.
اما اکنون و با گذشت یکصد روز از دولت ترامپ و همچنین با توجه به شعارهای انتقادی تند ترامپ به توافق هسته ای، سیاست های معامه با ایران جای خود را به مخالفت و مقابله با نفوذ ایران در منطقه داده است.

پاسخی بگذارید