تاریخ: ۹:۱۸ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
امریکا می ترساند اما، ایران نمی ترسد

یوری بگدانوف،

ایزوستیا روسیه
در روسیه بعید می دانند که واشنگتن تصمیم به خروج از «توافق هسته ای» داشته باشد.
به رغم بیانات تند پرزیدنت دونالد ترامپ و مباحثات شدیدی که در حزب جمهوری خواه در جریان است، در روسیه بعید می دانند که امریکا از «توافق هسته ای» گروه ١+٥ میانجی گران بین المللی و ایران خارج شود. و اما، هر گونه تلاش در راستای اعمال تحریم های ضد ایرانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد، از سوی روسیه بلوکه خواهد شد. منابعی در وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه این خبر را در اختیار نشریه «ایزوستیا» قرار داده اند. افزون بر آن، به گفته منابع این نشریه، مساله ایران به طور جداگانه ای، در دیدار سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، و وان ای، وزیر امور خارجه چین، نیز در آستانه، بحث و بررسی شد.
در روزهای اخیر ، برای نخستین بار از زمان به قدرت رسیده دولت جدید در امریکا، نمایندگان «گروه ١+٥» میانجی گران بین المللی (روسیه، امریکا، فرانسه، چین، آلمان و بریتانیای کبیر) و ایران در وین، دیدار کردند. دیپلمات های بلند پایه برای مونیتورینگ نحوه اجرای شرایط برنامه جامع اقدامات مشترک (برجام) توسط ایران، در پایتخت اتریش گرد هم آمده بودند.
این دیدار در جو پر تنشی برگزار شد. در آستانه آن، دولت دونالد ترامپ اعلام کرده بود که امریکا قصد دارد، در رویکرد پیشین خود در قبال ایران بازبینی کند. ترامپ نیز به نوبه خود، بیانات تند ضد ایرانی ایراد کرده و «توافق هسته ای» را «فاجعه آمیز» خوانده است. افزون بر آن، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه امریکا، اعلام کرده که توافق با ایران به ضرر امریکا است. جیمز متیز، رئیس پنتاگون، نیز پا را فراتر گذاشته و عملا، تهران را به حمایت از تروریسم متهم کرده است.
به گزارش منابع دیپلماتیک نشریه «ایزوستیا»، در روسیه بعید می دانند که امریکا در نهایت، از توافق هسته ای با ایران خارج شود.
این همصحبت نشریه اعلام کرد: «واشنگتن اوضاع را متشنج می کند، اما ما معتقدیم که او از این توافق صرفنظر نخواهد کرد».
افزون بر آن، منابع نشریه «ایزوستیا» در محافل دیپلماتیک روسیه خاطر نشان کرده اند که هر گونه تلاش در راستای اعمال تحریم های ضد ایرانی جدید از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد، توسط مسکو و پکن بلوکه خواهد شد.
پیشتر، نشریه «ایزوستیا» مقالاتی پیرامون احتمال خروج امریکا از برجام منتشر کرده بود. منابع نشریه «ایزوستیا» در حزب جمهوری خواه خاطر نشان کرده اند که در کاخ سفید، با جدیت تمام، در اندیشه بازبینی در «مشی ایران» هستند. طی سه ماه آینده، توصیه های مربوط به اجرای بعدی سیاست کشور در این رویکرد تدوین خواهد شد.
در آن ایام، همصحبت نشریه «ایزوستیا» خاطر نشان کرد: «بحث و بررسی سیاست دولت کنونی در قبال ایران در سطح عالی در جریان است. بسیاری از مقامات از این توافق که در سال ٢٠١٥ میلادی، توسط اوباما امضا شده است، خوششان نمی آید. بسیاری از مقامات در دولت معتقدند که این توافق به ضرر امریکا است. صرفنظر از چگونگی قرارهای اتخاذی، سیاست امریکا در قبال ایران خشن تر خواهد شد».
گفتنی است که در روز ١٥ ماه ژوئیه سال ٢٠١٥ میلادی، «توافق قرن» منعقد شد. این سند از طریق صدور قطعنامه ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شد. براساس این توافق، ایران به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه داد تا از تاسیسات هسته ای خود بازدید کنند و غرب نیز به نوبه خود، موظف به لغو تحریم های اعمالی علیه تهران شد. براساس مفاد این سند، کمیسیون ویژه ای متشکل از نمایندگان کشورهای «گروه ١+٥» میانجی گران بین المللی باید به فاصله هر سه ماه تشکیل جلسه دهند. در دستور کار این کمیسیون، مسائل مرتبط با چگونگی اجرای برجام قید می شود. ولادیمیر ورونکوف، نماینده دائمی فدراسیون روسیه در سازمان های بین المللی، به نمایندگی از سوی روسیه در وین حضور می یابد.
در مسکو معتقدند که برجام از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای نمونه، به گفته ولادیمیر جباراف، معاون اول رئیس کمیته شورای فدراسیون در امور بین الملل، احتمال خروج امریکا از برجام بسیار زیاد است، اما بعید است که واشنگتن فورا، چنین گام های تندی بردارد.
این سناتور گفت: «تا زمانی که برجام به قوت خود باقی است، تمامی طرفینی که زیر این توافق را امضا کرده اند، باید آن را اجرا کنند. توافق با ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است».
رئیس کاخ سفید هرگز، به جمهوری اسلامی ایران علاقه ای نداشته است. دونالد ترامپ در جریان تبلیغات پیش از انتخاباتی خود، بارها، خطاب به تهران و سردمداران ایرانی انتقادات تندی ایراد می کرد. افزون بر آن، در دولت رئیس جمهور جمهوری خواه امریکا، تعداد سیاستمداران ضد ایرانی فعال به میزان رکورد داری رسیده اند.
ولادیمیر یوسیف، کارشناس نظامی، معتقد است که امریکا برجام را ناکام نخواهد گذاشت، زیرا این توافق چند جانبه است و متحدان اروپایی واشنگتن از آن حمایت می کنند.
این کارشناس در پایان، گفت: «روسیه و چین مخالف توقف برجام هستند. کشورهای اروپایی نیز چنین عقیده ای دارند. از سوی دیگر، امریکا ایران را تحت فشار قرار خواهد داد و حتی، احتمال دارد، در صدد اعمال تحریم های جدید و یک جانبه علیه این کشور نیز بر آید».
گزافه گویی های تند ترامپ و صاحبان قدرت در واشنگتن با تلاش های امریکا برای اعمال فشار سیاسی بر ایران مرتبط می باشد. اما، واشنگتن قادر نخواهد شد از «توافق قرن» خارج شود، زیرا این یک توافق چند جانبه است که شرایط اصلی آن طی ١٢ سال، مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در خصوص آن توافق حاصل شده است. در چنین شرایطی، تنها کاری که امریکا می تواند انجام دهد این است که برای اعمال تحریم های جدید ضد ایرانی تلاش کند. در این میان، هر گونه اعمال محدودیت ها در چارچوب شورای امنیت سازمان ملل متحد، از سوی روسیه و چین بلوکه خواهد شد. از این رو، امریکا ناگزیر خواهد شد، به صورت یک جانبه، تحریم ها را اعمال کند که مشخصا، در حل و فصل این مساله روش موثری نخواهد بود.

ترجمان

پاسخی بگذارید