تحقیقات بین المللی مستقل و بی طرف است که می تواند به ما حقیقت کامل را ارائه دهد و جلوگیری آمریکا و انگلیس از تشکیل کمیته ای بی طرف برای انجام تحقیق بر تمام روایت های مطرح شده از سوی دو طرف سایه می افکند.
تاریخ: ۹:۴۷ :: ۱۳۹۶/۰۲/۰۳
دیدگاه پرفسور آمریکایی مبنی بر فروریخته نشدن بمب شمیایی خان شیخون از هوا

نظریه تئودور پستول، پرفسور آمریکایی که تاکید کرد بمب شیمیایی خان شیخون از هوا فروریخته نشده عرصه سوریه را به حیرت واداشته است. این نظریه از صحنه سازی و جعلی بودن حادثه سخن می گوید… درستی این نظریه چیست؟ چرا درخواست صاحب نظریه برای تحقیق بین المللی عادلانه و بی طرف تاکنون محقق نشده است؟
تا زمان نوشتن این مقاله هیچ کمیته بین المللی به شهرک خان شیخون نرفته شهرکی که طبق روایت رسمی سوریه شاهد حمله هوایی نیروی هوایی سوریه بود که احتمالا انبار تسلیحاتی را هدف قرار داده که حاوی گاز شیمیایی خردل بوده که باعث اختلال در اعصاب می شود یا طبق روایت آمریکا و متحدان غربی و سوری این کشور این حمله از سوی یکی از جنگنده های نیروی هوایی سوریه بوده است که کلاهک شیمیایی حمل می کرده است.
سازمان مقابله با کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی، امروز پیش نویس قطعنامه روسیه و ایران را برای تشکیل تیم جدید برای تحقیق درباره حمله احتمالی شیمیایی با فشار مشترک آمریکا و انگلیس رد کرد، در حالی که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه امروز اعلام کرد دولت وی نامه ای به سازمان ملل متحد ارسال کرده و در آن خواستار اعزام کمیته مستقل تحقیق شده است و هیچ پاسخی دریافت نکرده و اعتقاد نداریم به زودی پاسخی دریافت کند.
پیش نویس درخواست روسیه خواستار این است که این کمیته تحقیق درباره این مسئله اطمینان یابد که عملا از گاز خردل شیمیایی استفاده شده و سپس چگونه این گاز به خان شیخون رسیده است و نیز از بازرسان برای سفر به پایگاه هوایی الشعیرات دعوت کرده است، پایگاهی که موشک های توماهوک آمریکا روز ششم آوریل آن را مورد حمله قرار دادند تا بدین ترتیب بازرسان از وجود یا عدم وجود تسلیحات شیمیایی در انبارهای آن اطمینان یابد.
پروفسور تئودور پوستل، کارشناس بین المللی آمریکایی در تسلیحات شیمیایی به طور کلی در درستی گزارش سازمان اطلاعات آمریکا که به رئیس جمهور ترامپ ارائه شد تردید کرد گزارشی که در آن استفاده از تسلیحات شیمیایی برای هدف قرار دادن خان شیخون از سوی جنگنده های سوریه تاکید شده است. وی در مقاله ای در روزنامه “کانتر بنچ” با مدرک و تحلیل تاکید کرد بمب شیمیایی ادعایی که بر خان شیخون فروریخته شده امکان ندارد که از آسمان پرتاب شده باشد بلکه روی زمین وجود داشته است و روس ها رسما به آمریکایی ها بیست و چهار ساعت قبل خبر دادند که جنگنده های سوری این شهرک را بمباران خواهند کرد. پرفسور پوستل برای رفتن به این شهرک زیان دیده و شهادت دادن اعلام آمادگی کرد و یادآوری کرد گروهی آن را روی زمین منفجر کرده است.
تنها حقیقت قطعی تاکنون این است که هشتاد و شش نفر در این شهرک از جمله ده ها کودک کشته شده اند اما حقیقت کامل را تنها پس از رسیدن کمیته تحقیق مستقل می توان فهمید که دربردارنده کارشناسان بین المللی بی طرف است که نتایج تحقیق خود را به شورای امنیت یا شورای اجرایی سازمان مقابله با کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی یا هر دو باهم ارائه می دهد .
احتمال جعلی و ساختگی بودن که از سوی رئیس جمهور بشار اسد و دکتر بثنیه شعبان، مشاور سیاسی و رسانه ای او مطرح شد نامحتمل نیست و آمریکا و انگلیس سوابق زیادی در این زمینه دارند. کالین پاول، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در یک برنامه زنده اعتراف کرد اطلاعات آمریکا در آستانه تجاوز به عراق در سال ٢٠٠٣ وی را گمراه و به او تصاویر و اطلاعاتی جعلی درباره کارخانه های سیار تسلیحات شیمیایی عراق داد که از سوی ماموری به نام رافی الجنابی به دکتر احمد چلپی ارائه شده بود که بعدها مشخص شد وی یعنی رافد الجنابی جاسوس به کار گرفته شده از سوی اطلاعات آمریکا بوده است و تونی بلر نخست وزیر انگلیس و شریک رئیس جمهور جرج بوش در تجاوز به عراق پرونده تسلیحات شیمیایی عراق را در پارلمان انگلیس نشان داد و گفت صدام حسین رئیس جمهور عراق می تواند تسلیحات شیمیایی خود را در عرض چهل و پنج دقیقه آماده کند اما بعدا مشخص شد این پرونده بی اساس بوده و تونی بلر پارلمان انگلیس را فریب داده است.
دکتر بثنیه شعبان در مصاحبه با شبکه “المیادین” تاکید کرد روس ها به هیات سوری که چند روز پیش از مسکو دیدن کرد اطلاع دادند رئیس جمهور ترامپ حمله موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات یا امکان دیگر را تکرار نخواهد کرد این یعنی اطلاعات آمریکا دلایل توجیه این حمله را با هدف نشان دادن رئیس جمهور آمریکا در به عنوان زمامداری قدرتمند جعل کرده است.
ضرب المثلی وجود دارد که می گوید مهارت غواص زمانی مشخص خواهد شد که وارد آب شود چون در آن هنگام است که گفته وی درباره غواص بودنش تایید یا تکذیب می شود این یعنی تحقیقات بین المللی مستقل و بی طرف است که می تواند به ما حقیقت کامل را ارائه دهد و جلوگیری آمریکا و انگلیس از تشکیل کمیته ای بی طرف برای انجام تحقیق بر تمام روایت های مطرح شده از سوی دو طرف سایه می افکند.
بسیاری همانند ما در انتظار تشکیل این کمیته و حمایت از آن برای انجام تحقیقات کامل و تدوین گزارش نهایی پشتیبانی شده با مدارک و ادله قاطع هستند اگرچه باور داریم این درخواست تقریبا ناممکن است از این رو به رحمت فرستادن به ارواح تمام برادران سوری قربانی در هر اردوگاهی که قرار داشتند و با هر سلاحی که کشته شدند اکتفا می کنیم.

نظریة البروفیسور الأمریکی بوستول التی اکدت ان قنبلة خان شیخون الکیمیائیة لم تُطلق من الجو تربک المشهد السوری وتتحدث عن “فبرکة”.. ما صحة هذه النظریة؟ ولماذا لم تتحقق مطالب صاحبها بتحقیق دولی نزیه ومحاید حتى الآن؟
عبد الباری عطوان
حتى کتابة هذه السطور لم تصل أی لجنة دولیة الى بلدة خان شیخون التی شهدت غارة جویة نفذها الطیران السوری ربما ضربت مخزن أسلحة، تبین انه یحتوی على غاز الخردل الکیمیائی المدمر للأعصاب، حسب الروایة الرسمیة السوریة، او جاءت هذه الضربة بصاروخ اطلقته احدى الطائرات السوریة محمل برأس کیمیائی، حسب روایة الولایات المتحدة وحلفائها الغربیین والسوریین.
منظمة حظر الأسلحة الکیمیائیة رفضت الیوم مشروع قرار روسی إیرانی لتشکیل فریق جدید للتحقیق فی الهجوم الکیمیائی المفترض بضغط بریطانی امریکی مشترک، بینما اعلن الرئیس السوری بشار الأسد الیوم ان حکومته بعثت برسالة الى الأمم المتحدة تطالب بإرسال لجنة تحقیق مستقلة ولم تتلق الرد، ولا نعتقد انها ستتلقاه قریبا.
مشروع القرار الروسی یرید ان تتأکد لجنة التحقیق من ان غاز الخردل الکیمیائی جرى استخدامه فعلا، وبعد ذلک کیفیة وصوله الى خان شیخون، وکذلک دعا المحققین الى زیارة مطار الشعیرات الذی قصفته صواریخ “توماهوک” الامریکیة یوم السادس من نیسان (ابریل) الحالی للتأکد من وجود أسلحة کیمیائیة فی مخازنه من عدمه.
***
البروفیسور ثیودور بوستل الخبیر الأمریکی العالمی فی الأسلحة الکیمیائیة، شکک کلیا فی صحة تقریر المخابرات الامریکیة الذی قدمته الى الرئیس دونالد ترامب، وأکدت فیه استخدام الطائرات السوریة أسلحة کیمیائیة لضرب خان شیخون، واکد فی مقال مدعم بالوثائق والتحلیل العلمی نشره فی صحیفة “کونتر بنش” الامریکیة الالکترونیة، ان القنبلة الکیمیائیة المزعومة التی القیت على خان شیخون لا یمکن ان تکون اطلقت من الجو، وانما کانت موجودة على الأرض، وان الروس ابلغوا الامریکیان رسمیا بأن الطائرات الحربیة السوریة ستقصف البلدة قبل ٢٤ ساعة، واعرب البروفیسور بوستل عن استعداده للذهاب الى البلدة المنکوبة والادلاء بشهادته، موحیا بأن هناک منّ فجرها على الأرض.
الحقیقیة الوحیدة الثابتة حتى الآن ان ٨٦ شخصا قتلوا فی هذه البلدة المنکوبة بینهم عشرات الأطفال، ولکن لا یمکن معرفة الحقائق کاملة الا بعد وصول لجنة تحقیق مستقلة، وتضم خبراء دولیین محایدین، وتقدم نتائج ابحاثها الى مجلس الامن الدولی، او المجلس التنفیذی لمنظمة حظر الأسلحة الکیمیائیة، او الاثنین معا.
احتمالات “الفبرکة” التی تحدث عنها الرئیس الأسد، ومستشارته السیاسیة والإعلامیة الدکتورة بثینة شعبان غیر مستبعدة، وهناک سوابق أمریکیة وبریطانیة عدیدة فی هذا المضمار، فکولن بأول، وزیر الخارجیة الأمریکی اعترف على الهواء مباشرة قبیل العدوان على العراق عام ٢٠٠٣ ان المخابرات الامریکیة ضللته وقدمت له صورا ومعلومات مزورة حول معامل عراقیة متنقلة للأسلحة الکیمیائیة قدمها ضابط عراقی للدکتور احمد الحلبی یدعى رافد الجنابی، تبین انه عمیل مجند من قبلها، وتونی بلیر، رئیس وزراء بریطانیا، وشریک الرئیس بوش الابن فی العدوان، لوح بملف الأسلحة الکیمیائیة العراقیة امام البرلمان البریطانی، وقال ان الرئیس العراقی صدام حسین یستطیع تجهیز أسلحته الکیمیائیة فی غضون ٤٥ دقیقة، لیتبین بعد ذلک ان الملف او “الدوسیة” کان فارغا، وان تونی بلیر خدع البرلمان.
الدکتورة شعبان اکدت فی مقابلة مع قناة “المیادین” ان الروس ابلغوا الوفد السوری الزائر لموسکو قبل أیام ان الرئیس ترامب لن یکرر الضربة الصاروخیة على قاعدة الشعیرات او غیرها، مما یعنی ان المخابرات الامریکیة هیأت وفبرکت الأسباب لتبریر هذه الضربة بهدف إظهار الرئیس الأمریکی بمظهر الرجل القوی.

ترجمان

چاپ نوشتار