صندوق بین المللی پول پیش بینی رشد اقتصادی عربستان را در سال آینده با تردیدهای زیادی روبرو دانست.
تاریخ: ۱۷:۱۵ :: ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
بلومبرگ: کاهش رشد اقتصادی عربستان بعد از طرح کاهش تولید نفت

بلومبرگ

صندوق بین المللی پول در حالی که کاهش تولید نفت و اقدامات ریاضتی تاثیری منفی بر بزرگترین اقتصاد عربی گذاشته،پیش بینی  رشد اقتصادی عربستان را در سال آینده با تردیدهای زیادی روبرو دانست که بر اساس گزارش چشم انداز اقتصاد جهانی توسط صندوق بین المللی پول پیش بینی شده است.

رشد اقتصادی عربستان در سال ۲۰۱۸ به ۱٫۳ درصد برسد. در حالی که در گزارش ماه ژانویه این رقم ۲٫۳ درصد پیش بینی شده بود.

پیش بینی این صندوق با اشاره به کاهش تولید نفت و سیاست تثبیت مالی از رشد اقتصادی عربستان در سال جاری را بدون تغییر در رقم ۰٫۴ درصد حفظ کرده است. رشد اقتصادی عربستان از سال ۲۰۱۴ یعنی زمانی که عربستان در مواجهه با مازاد عرضه جهانی نفت و کاهش قیمت ها از کاهش تولید خودداری کرد، کند شده است.

برنامه محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان برای بازسازی ساختار اقتصاد این کشور و کاهش وابستگی این کشور به نفت نیز در حال تاثیر گذاری بر رشد این کشور است زیرا دولت و شرکت های خصوصی به دنبال صرفه جویی در هزینه ها هستند. عربستان بخش عمده ای از بار کاهش تولید اوپک را بر عهده گرفته است. اوپک در سال گذشته میلادی متعهد شد در نیمه نخست امسال ۱٫۲ میلیون بشکه از تولید روزانه نفت بکاهد.

عربستان قول داده تولید نفت را به میزان ۴۸۶ هزار بشکه در روز بکاهد و به ۱۰٫۰۵۸ میلیون بشکه برساند. تولید نفت عربستان در ماه گذشته میلادی به ۹٫۹ میلیون بشکه در روز رسید.

چاپ نوشتار