با توجه به اینکه حدود نه میلیون نفر یا به عبارتی یک سوم از جمعیت یمن نیاز مبرم به مواد غذایی دارند ، برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد (WFP) به قریب و الوقوع بودن قحطی در « سطح گسترده و بی سابقه » در یمن هشدار داد.
تاریخ: ۱۰:۴۵ :: ۱۳۹۶/۰۱/۲۹
تعمیق بحران انسانی در جنگ داخلی « یمن » و نگرانی از قحطی در سطح گسترده

کویچی شینودا

ماینیچی ژاپن

بحران انسانی در یمن ، که در جنگ داخلی بسر می برد و در انتهای جنوب غربی شبه جزیره عربستان سعودی واقع شده ، تعمیق یافته است. با توجه به اینکه حدود نه میلیون نفر یا به عبارتی یک سوم از جمعیت یمن نیاز مبرم به مواد غذایی دارند ، برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد (WFP) به قریب و الوقوع بودن قحطی در « سطح گسترده و بی سابقه » در یمن هشدار داد.
اختلاف « حوثی ها » سازمان مسلح شیعیان که از حمایت ایران برخوردار است ، با جناح رییس جمهور هادی که تحت حمایت عربستان سعودی قرار دارد ، از تابستان سال ٢٠١٤ میلادی در یمن شدت پیدا کرده است. درگیری ها در صنعا ( پایتخت یمن ) یکی پس از دیگری به وقوع پیوسته و به همین جهت حکومت هادی به جنوب عدن متواری شده است. پس از مدت کوتاهی ، اختلافات سیاسی در جنگ داخلی یمن توسعه پیدا کرده و از ماه مارس سال ٢٠١٥ میلادی حملات هوایی ارتش ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی شروع شده است. بر اثر حملات هوایی ارتش ائتلاف به رهبری عربستان سعودی بیش از ده هزار تن که شمار زیادی از آنان غیر نظامی بودند ، کشته و بالغ بر سه میلیون تن نفر ، که در واقع ده درصد از کل جمعیت حدود بیست و هفت میلیونی یمن را تشکیل می دهند ، آواره و پناهنده شدند. سال گذشته مذاکره صلح با میانجیگری سازمان ملل متحد برگزار شد ، ولی در نهایت با شکست به پایان رسیده است.

در این میان ، آندرسون ، مسوول برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد (WFP) در یمن ، ماه آوریل سال جاری با اشاره به اینکه:« وضعیت یمن به سطح فلاکت باری که پیش از این سابقه نداشته است ، نزدیک می شود. چنانچه مواد غذایی تامین نشود ، میلیون ها نفر جانشان را از دست خواهند داد. » از سازمان ملل کمک فوری مواد غذایی را درخواست کرده است. سازمان ملل متحد هم از طرف های درگیر درخواست کرده ، شهر بندری حدیده واقع در مجاورت دریای سرخ به عنوان پایگاه توزیع مواد غذایی در داخل کشور از درگیری ها محفوظ بماند و امنیت آن تامین شود. بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز ، هشتاد درصد مواد غذایی که به یمن وارد می شود ، از طریق شهر بندری حدیده صورت می گیرد . اما دولت هادی ، حوثی ها را به جهت استفاده از این شهر بندری برای قاچاق تسلیحات سرزنش و محکوم کرده است.

با توجه به ناآرامی و هرج و مرج حاصل از جنگ داخلی در یمن ، فعالیت سازمان های تروریستی در این کشور شدت پیدا کرده است. « القاعده شبه جزیره عرب » وابسته به سازمان تروریست بین المللی القاعده ( AQAP ) و همچنین « دولت اسلامی » ( IS) گسترش نیروها را در یمن برنامه ریزی و وضعیت این کشور را بیش از پیش بغرنج تر کردند. آمریکا با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ ، حملات هوایی علیه « القاعده شبه جزیره عرب » ( AQAP ) در یمن را شدت بخشیده و تنها در ماه مارس سال جاری هفتاد بار یا به عبارتی حدود دو برابر سال گذشته مواضع « القاعده شبه جزیره عرب » ( AQAP ) را بمباران کرده است.
بر اساس گزارش تلویزیون بی بی سی (BBC ) شمار افرادی که بر اثر جنگ داخلی در مناطق مختلف خانه های خود را ترک کردند و در اقامتگاه موقتی که از نی ، خشت و ورقه های ضد آب ساخته شده است ، زندگی می کنند و همچنین شمار کودکانی که بر اثر سوء تغذیه جانشان را از دست دادند ، به شکل چشمگیری افزایش یافته است.

چاپ نوشتار