جمهوری اسلامی ایران با خروج از انزوای ناشی از تحریم های بین المللی، تلاش برای جلب سرمایه گذاری بلند پروازانه خود را آغاز کرده است.
تاریخ: ۱۰:۳۹ :: ۱۳۹۶/۰۱/۲۹
انگلیس به فرصت سرمایه گذاری ٦٠٠ ملیارد دلاری در ایران چشم دوخته است

جیلیان امیروسی

دیلی تلگراف انگلستان

شرکت های انگلیسی پیش از رونق و شکوفایی ٦٠٠ میلیارد دلاری مورد انتظار در زمینه سرمایه گذاری در بخش های تجارت و زیر ساخت در طول ده سال آینده در ایران، با احتیاط به بازار این کشور چشم دوخته اند.
جمهوری اسلامی ایران با خروج از انزوای ناشی از تحریم های بین المللی، تلاش برای جلب سرمایه گذاری بلند پروازانه خود را آغاز کرده است.
پروژه های مهم زیرساخت در ایران شامل گسترش شبکه راه آهن دولتی این کشور است که اکنون ١٠٢٢٣ کیلومتر طول دارد و از دالان های تجاری و صنعتی عبور می کند و به ادعای شرکت مشاوره فرانسویی ایپسوس(IPSOS)، قرار است تا سال ٢٠٢٥ به ٢٥٠٠٠ کیلومتر افزایش پیدا کند.
علاوه بر این، همه ٥٤ فرودگاه کشور ، به قراری، نیازمند ارتقاء وضعیت هستند و مقامات ایران قصد دارند در طول دهه آینده هفت فرودگاه بین المللی جدید هم بسازند.
شرکت هواپیمایی دولتی ایران(ایران ایر)، هم اکنون ١١٤ فروند هواپیمای جدید به شرکت ایر باس از فرانسه سفارش داده است و گفته می شود تا دهه آینده به ٦٠٠ هواپیمای جدید نیاز دارد.
اماندا کلاک، رییس شرکت مشاوره و زیر ساخت شرکت «ایی وای» گفت «آیا در اینجا برای بخش تجاری انگلیس فرصتی وجود دارد؟».
توانمندی برای اجرای طرح ها دارای اهمیت است و شرکت های انگلیسی هم بر اسا س میزان حرفه ای بودن خود، می توانند به قراردادهایی در ایران دست پیدا کنند. این مهارت ها بر استاندارد های و مقررات سطح بالا استوار هستند که دلالت بر این نکته دارد که شرکت ها به احتمال قوی با رویکردی قاطعانه کار خواهند کرد..
او گفت« می خواهید که سرمایه گذاری شما به دست افراد و شرکت های خوب سپرده شود. موضوع خطر زدایی از پروژه مطرح است».
اماندا کلاک افزود، البته، شرکت ها ی خارجی با احتیاط به خطرات و ریسک های فعالیت در ایران توجه خواهند داشت.
تازه ترین ارقام دولت انگلیس نشان می دهد که ارزش صادرات انگلیس به ایران، از اکتبر ٢٠١٦ روند صعودی طی کرده و ارزش صادرات این کشور به ایران در مقایسه با همین دوره در سال ٢٠١٥ چهل و دو درصد رشد را نشان می دهد.
اطاق بازرگانی ایران و انگلیس اعلام کرده است که مشکل اصلی در زمینه ارتقاء سطح تجارت ایران و انگلیس به نبود تسهیلات بانکی باز می گردد و علت نیز آن است که بانک های اروپایی از تحریم های اولیه امریکا علیه ایران- که بعد از توافق هسته ای اواخر سال ٢٠١٥- همچنان پا بر جای باقیمانده اند، هراس دارند.
[سخنگوی]اطاق بازرگانی ایران و انگلیس گفت « تا انتخابات امریکا، بعضی از بانک های انگلیسی تمایل داشتند که تحت شرایط معینی به طور مستقیم با ایران داد و ستد داشته باشند، اما بعد از آن ، این بانک ها ظاهر روش محتاطانه تری و بازدارنده ای در پیش گرفته اند».
ایران نخستین محموله های میعانات گازی خود را در ماه اکتبر سال گذشته به انگلیس فروخت.شرکت ملی نفت ایران اعلام که، این شرکت بزرگ نفتی تحت حمایت دولت، یک میلیون بشکه میعانات خود را به شرکت انگلیسی بی پی و دومین محموله را به یک شرکت انگلیسی ناشناس( که نام آن ذکر نشده) فروخته است.
ایران که همزمان برای افزایش تولید و میزان صادرات خود تلاش می کند، به دنبال جذب مشتریان تازه ای برای میعانات گازی و نفت خام است. شرکت ملی نفت ایران امیدوار است ظرف پنج سال آینده، تولید روزانه خود را به حدود شش میلیون بشکه در روز افزایش دهد، اما این مساله به مقدار فراوان به این نکته بستگی دارد که ایران تا چه اندازه در جذب شرکت های نفتی بزرگ برای سرمایه گذاری در این کشور موفق عمل خواهد کرد.
ایران همچنین امید وار است که برای بخش گاز طبیعی در دست توسعه و کار نشده خود سرمایه گذار خارجی پیدا کند.

 

پاسخی بگذارید