بوئینگ شرکت بزرگ هوا فضا و صادرکننده بزرگ آمریکا است، در بیانیه‌ای اعلام کرده که توافق (با شرکت آسمان) که به تاییدیه دولت آمریکا نیاز دارد، 18 هزار فرصت شغلی برای آمریکا ایجاد خواهد کرد.
تاریخ: ۱۳:۴۲ :: ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
ترامپ در برابر آزمون اعلام توافق بوئینگ برای فروش هواپیما به ایران

ریک گلادستون
نیویورک تایمز

اعلام بوئینگ، منتقدان آمریکایی از ایران را عصبانی کرده و احتمالا آزمونی برای سنجش خصومت دولت ترامپ در قبال ایران خواهد بود.
بوئینگ شرکت بزرگ هوا فضا و صادرکننده بزرگ آمریکا است، در بیانیه‌ای اعلام کرده که توافق (با شرکت آسمان) که به تاییدیه دولت آمریکا نیاز دارد، ۱۸ هزار فرصت شغلی برای آمریکا ایجاد خواهد کرد.
آقای ترامپ بارها توافق هسته‌ای را تقبیح کرده اما ترامپ همچنین قول داده است که از صنایع و کارگران امریکایی در رقابت با همتایان خارجی شان حفاظت کند.
تحلیلگران حوزه هوافضا می‌گویند که توافقات بوئینگ با ایران، آزمونی برای اولویت‌های دولت ترامپ است. اگر بوئینگ از فروش هواپیما به ایران منع شود، شاید شرکت‌های دیگر کشورهای تولید کننده هواپیما این خلا را پر کنند.
نائب رئیس شرکت آمریکایی «تیل گروپ» که در زمینه هوافضا و صنایع دفاعی فعالیت دارد، گفت: «ترامپ روی این موضوع که باید علیه ایران سرسخت بود، کارزار انتخاباتی کرد اما باید گفت که اینها(فروش هواپیما به ایران) به تولید مشاغل مربوط می‌شود. خیلی سخت است که این را بگوییم که “بله ما داریم این کار را به اروپاییها واگذار می‌کنیم”.
در بیانیه منتشر شده بویینگ مشخص نیست که آیا توافق اخیرش با خطوط هواپیمایی آسمان تحت نظر رئیس‌جمهور ترامپ مورد مذاکره قرار گرفته یا تحت نظر رئیس‌جمهور باراک اوباما و مقامات بوئینگ به درخواستها برای پاسخ دادن به این سوال جواب ندادند.
اجرای توافق بوئینگ با آسمان، به مجوز دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا نیاز دارد.
هرچند در بیانیه بوئینگ اعلام نشده اما یک مانع مهم برای هر دو طرف ایرانی و آمریکایی، نحوه پرداخت پول به این شرکت آمریکایی است. با توجه به تحریم‌هایی که هنوز هم علیه ایران پابرجا است، این کشور نمی‌تواند از نظام بانکی آمریکا استفاده کند در نتیجه تعاملاتش باید با ارزهای خارجی به غیر از دلار انجام شود.
اما مدیر اندیشکده «اوراسیا گروپ» در آمریکا اعتقاد دارد که «این توافق(بین بوئینگ و آسمان) برای ترامپ، حکم مادر همه معماها است.
«کلیف کوپچان» گفت: “این (توافق) فرصتهای شغلی زیادی ایجاد خواهد کرد و او (ترامپ) اصلا کارش این است اما هواپیماها به طور ذاتی مصارف دوگانه دارند و امکان پر کردن آنها با نظامیان و انتقال آنها به این طرف و آن طرف را دارند و ترامپ برای پایان دادن به نفوذ ایران در منطقه به شدت در حال تلاش است. این یک قمارو شرط بندی بزرگ برای بوئینگ است و احتمالا این شرکت، جنگی بسیار سخت پیش رو دارد”.

(Visited 41 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید