سرویس های اطلاعاتی آمریکا و آلمان درباره برنامه هسته ای ایران دروغ گفتند؛ برجام، ملاک قابل اعتماد بودن است؛
تاریخ: ۱۰:۲۸ :: ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
سرویس های اطلاعاتی آمریکا و آلمان درباره برنامه هسته ای ایران دروغ گفتند

سید حسین موسویان در مصاحبه چالشی یک ساعته ای که رادیو آمریکا (VoiceItRadio) با وی انجام داد، در مورد موضوعاتی چون چالش های ایران و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، مساله هسته ای، رژیم صهیونیستی و فرمان ترامپ در مورد منع ورود ایرانی ها به آمریکا اظهارنظر کرد. وی گفت که آمریکا طبق منطقی که در توجیه بمب هسته ای رژیم صهیونیستی دارد، باید ایران را به داشتن بمب هسته ای تشویق کند. عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، برجام را ملاکی دانست که نشان خواهد داد کدام یک قابل اعتماد هستند: ایران یا آمریکا؟

موسویان با اعلام اینکه برخی مراکز مطالعاتی آمریکا از دولت های خارجی پول و دستور کار می گیرند، یادآور شد که سرویس های اطلاعاتی آمریکا و آلمان در مورد برنامه هسته ای ایران دروغ گفتند.
وی همچنین فرمان ترامپ در مورد منع ورود ایرانی ها به آمریکا را نشان دهنده خصومت آمریکا با دولت و ملت ایران برشمرد و گفت که دوستی واشنگتن با ملت ایران هم یک دروغ بوده است. موسویان گفت: ترامپ با تحریم و اقدامات خصمانه علیه ایران کار خود را آغاز کرد لذا طبیعی است که دید دولت ایران نسبت به ترامپ منفی باشد. مردم ایران هم نظرشان در مورد قانون منع ورود ترامپ در مورد اتباع ایرانی

منفی است. لذا می‌توان گفت که در ایران هم دولت و هم مردم نسبت به ترامپ دید منفی دارند.

خلاصه‌ای از متن این گفت‌وگو به شرح زیر است:

هیچ کشوری به اندازه ایران در بازرسی با آژانس همکاری نکرده است

قبل از توافق هستهای، ایران چقدر به بمب نزدیک بود. آیا ایران بمب هسته‌ای دارد؟

ایران بمب ندارد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شش قدرت جهانی مذاکره‌کننده با ایران اتفاق‌نظر دارند که ایران بمب ندارد. مذاکرات هسته‌ای ایران دوازده سال طول کشید. در این مدت بیشترین بازرسی‌های تاریخ آژانس از یک عضو، از برنامه هسته‌ای ایران صورت گرفت درحدی که می‌توان گفت هیچ کشوری به اندازه ایران در امر بازرسی‌ها با آژانس همکاری نکرده است. در طول این مدت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هر فصلی یک گزارش داد و در تمام گزارش‌ها تصریح شده که هیچ انحرافی هم به سمت ساخت سلاح هسته‌ای دربرنامه ایران مشاهده نشده است.

برجام برجسته‌ترین سند تاریخ هسته‌ای جهان است

نهایتا و بعد از دوازده سال مذاکره، برجام حاصل شد. برجام سندی است حدود ۱۷۰ صفحه که توسط حدود دویست تن از برجسته‌ترین دانشمندان اتمی قدرت‌های جهانی در طول حداقل دو سال مذاکره تمام، حاصل شده که برجسته‌ترین سند تاریخ هسته‌ای جهان است زیرا شامل جامع‌ترین مکانیزم‌های شفافیت و بستن مسیر ساخت بمب هسته‌ای است. لذا برجام فراتر از موضوع هسته‌ای ایران، دستاوردی برای جامعه جهانی برای تحقق جهانی عاری از سلاح هسته‌ای است.

گزارش آلمان هم مثل آمریکا، دروغ و بی‌اساس بود

درست است که آژانس عدم انحراف برنامه هسته‌ای ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای را تایید کرده است اما گزارش‌های مستقلی می‌گوید که ایران دست از تلاش برای ساخت سلاح برنداشته و تبادلات ایران با کره شمالی ادامه دارد. اخیرا هم سرویس اطلاعاتی آلمان گزارشی داد که ایران خریدهای مرتبط با ساخت سلاح را دنبال می‌کند.

اتهامات مربوط به ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران (پی‌ام‌دی) ابتدا توسط سرویس اطلاعاتی آمریکا مطرح شد. بعد از حصول توافق هسته‌ای و به منظور رفع این اتهام، توافقی بین ایران و آژانس به عمل آمد و دسترسی‌های لازم از جمله بازرسی از سایت نظامی پارچین در اختیار آژانس قرارگرفت. آژانس هم ماه‌ها رسیدگی و بازرسی‌ها را انجام داد و رسما صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تایید کرد و اتهام وجود ابعاد احتمالی نظامی در برنامه هسته‌ای هم مرتفع شد. بعد از آن هم آژانس مستمرا بازرسی‌ها را ادامه و رسما هم تایید کرده که ایران کاملا به تعهدات خود عمل کرده است. اخیرا سرویس اطلاعاتی آلمان ادعایی مطرح کرد. هم آژانس و هم ایران از دولت آلمان سند و دلیل خواستند و معلوم شد که هیچ سند معتبری ندارند. صرف ادعاهای پوچ قابل استناد نیستند و گزارش سرویس آلمان هم مثل آمریکا، دروغ و بی‌اساس بود.

آژانس تایید کرد برنامه هسته‌ای ایران پاک است

معلوم است که سرویس‌های اطلاعاتی منابع و اسناد خود را لو نمی‌دهند و اسناد نمی‌دهند.

آخرین گزارش آژانس چند روز پیش منتشر شد و تایید کرد که برنامه هسته‌ای ایران پاک است. آژانس مرجع مسئول قانونی و بین‌المللی است و نه سرویس‌های اطلاعاتی غربی.

آمریکا در مورد اجرای تعهداش در برجام زیرسوال است

مارک دووبیتز، مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی آمریکا اخیرا گفته که ایران تقلب کرده، به تقلب ادامه می‌دهد، ترامپ نباید تحمل کند و باید ایران را تحریم کند. همان کاری که در مورد آزمایش موشکی انجام داد.

حقیقت این است که اتهامات متقابل ایران و آمریکا ۳۷ سال است که ادامه دارد. هر دو طرف می‌گویند که نباید به طرف مقابل اعتماد کرد. بعد از ۳۷ سال با وجود اختلافات متعدد، برای اولین بار در سطح وزرای خارجه مذاکره مستقیم صورت گرفته و در چهارچوب برجام، یکی از اختلافات که بحرانی بین‌المللی هم بود، به طور مسالمت حل شد. حالا برجام ملاکی است که نشان خواهد داد کدامیک در ادعاهای گذشته درست می‌گفته‌اند و کدام قابل اعتماد هستند. آژانش بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل و شخص دبیرکل، جملگی تایید کرده‌اند که ایران به کلیه تعهداتش در قالب برجام عمل کرده است اما آمریکا در مورد اجرای تعهداش زیرسوال است.

ملاک در موضوع هسته‌ای مقررات آژانس است

اما در مورد مارک دووبیتز، مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی، ایشان وابسته به صهیونیست‌هاست و از طرف آنها ارتزاق می‌شود. ضمن اینکه ایران و آمریکا هر دو ده‌ها اتهامات متعدد متقابل دارند. بحث ما در مورد برجام است و ملاک مقررات و نرم‌های بین‌المللی هم نظریه آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

آمریکا بعد از برجام تحریم‌های علیه ایران اعمال کرده است. ایران می‌گوید آمریکا برجام را نقض کرده چون طبق برجام آمریکا نباید مزاحم روابط اقتصادی ایران با سایرکشورها شود. بعد از تمدید تحریم ده ساله ایران (ایسا)، تهران موضوع را در کمیته مشترک برجام با قدرت‌های جهانی، مطرح و دو عضو یعنی روسیه و چین پذیرفتند که آمریکا برجام را نقض کرده است. نهایتا اجماع حاصل نشد چون اروپایی‌ها اختلاف‌نظر داشتند و آمریکا هم نقض برجام را قبول نداشت. لذا حداقل این است که آمریکا از طرف ایران و دو عضو شورای امنیت یعنی روسیه و چین متهم به نقض تعهد است. حالا اگر آمریکا بخواهد تحریم‌ها را تحت عناوین حقوق‌بشر و تروریسم گسترش دهند، بیش از گذشته زیرسوال خواهد رفت.

ایران مبتکر عاری‌سازی خاورمیانه از بمب هسته‌ای است

بله درست است اما چین و روسیه ضد آمریکا بوده و قابل اعتماد نیستند. آنها از کره شمالی حمایت می‌کنند در حالی که کره شمالی بمب هسته‌ای آزمایش کرده است.

اگر روسیه و چین حامی کره شمالی هستند که بمب هسته‌ای دارد، اروپا و آمریکا هم حامی اسراییل هستند که چهارصد بمب هسته‌ای دارد. اروپا و آمریکا حتی به اسراییل برای ساخت بمب اتم کمک کرده‌اند. کره شمالی و اسراییل هر دو بمب هسته‌ای دارند اما این ربطی به ایران ندارد.

ایران کشوری است که از اوایل دهه هفتاد میلادی، مبتکر عاری‌سازی خاورمیانه از بمب هسته‌ای بوده، در نیمه دهه نود میلادی، همراه با مصر طرح عاری‌سازی خاورمیانه از کل سلاح‌های کشتار جمعی را پیشنهاد داده است. در دوران تجاوز صدام، وقتی که آمریکا و اروپا به صدام برای بمباران شیمیایی ایران کمک کردند و بیش از صد هزار ایرانی را کشته و مجروح کردند، باز هم ایران به خاطر پایبندی به موازین دینی و انسانی، مقابله به مثل نکرد چون بکارگیری سلاح‌های کشتار جمعی را نسل‌کشی و ضد موازین اسلام می‌داند. لذا شما نباید ایران را با اسراییل و کره شمالی مقایسه کنید.

نتانیاهو هر شب و روز خواستار حمله به ایران است

درست می‌گویید. اسراییل بمب اتمی دارد. اما اسراییل هیچگاه خواستار نابودی ایران نشده است. اسرییل با تهدید ایرانی مواجه است که مکررا خواهان نابودی اسراییل شده است.

اسراییل سال‌هاست که آمریکا را برای حمله نظامی به ایران تحت فشار قرار داده و پشت‌پرده تحریم‌ها و فشارها با هدف ساقط کردن ایران است. نتانیاهو هر شب و روز خواستار حمله به ایران است.

امریکا بزرگترین تهدید امنیتی ایران است

اسراییل ممکن است نتواند به ایران حمله کند چون ایران توان موشکی بالایی دارد. توافق کنیم که هیچ‌کس بمب هسته‌ای نمی‌خواهد اما ایران با شعار مرگ بر اسراییل و نابودی اسراییل ممکن است هولوکاست هسته‌ای ایجاد کند. اسراییل به‌خاطر تهدیدات امنیتی و توان موشکی ایران، بمب هسته‌ای دارد.

اگر هیچ‌کس در منطقه بمب هسته‌ای نمی‌خواهد که راه‌حل ساده است چون فقط اسراییل در منطقه بمب هسته‌ای دارد. اما اگر ملاک شما در توجیه از بمب هسته‌ای اسراییل، تهدیدات امنیتی است که باید ایران را به داشتن بمب هسته‌ای تشویق کنید چون نیروهای نظامی آمریکا در اطراف همه مرزهای ایران مستقرند که بزرگترین تهدید امنیتی است. ضمن اینکه در اطراف ایران، هند، پاکستان و اسراییل بمب هسته‌ای دارند و آمریکا هم در اطراف مرزهای ایران سلاح هسته‌ای مستقر کرده است لذا شما با این استدلالی که دارید پس باید به ایران فشار بیاورید که برای رفع تهدیدات امنیتی بزرگ فعلی خود، به بمب هسته‌ای مجهز شود.

در سال ۱۹۹۵ یک تینک‌تنک (مرکز مطالعاتی) روسی پیشنهاد کرد که روسیه باید تکنولوژی بمب هسته‌ای به ایران و کره شمالی بدهد. یک عضو کنگره آمریکا که در روابط با روسیه فعال بوده، توانست سند مذکور را به دست آورد.

ده‌ها مرکز مطالعاتی در آمریکا هستند که صدها پیشنهاد می‌دهند. آیا ملاک پیشنهادات این مرکز است؟ سوابق مستند و واقعی بین‌المللی در مورد سیاست ایران در عاری‌سازی خاورمیانه ملاک است یا حرف یک تینک در چین و روسیه…

برخی مراکز مطالعاتی در آمریکا از دولت‌های خارجی پول می‌گیرند

چین و روسیه قابل اعتماد نیستند. مراکز مطالعاتی در روسیه از دولت دستور می‌گیرند اما درآمریکا اینطور نیست.

در امریکا هم خیلی از مراکز مطالعاتی از دول خارجی پول می‌گیرند. این واقعیت پنهانی نیست. رسانه‌های آمریکا مثل نیویورک تایمز و واشینگتن پست افشا کرده‌اند که برخی مراکز مطالعاتی در آمریکا از عربستان و امارات پول می‌گیرند و لذا از دول خارجی دستور کار می‌گیرند.

آمریکا رکورد خوبی در مورد اجرای برجام ندارد

تاثیر مستقیم سیاست‌های ترامپ مثل فرمان منع ورود اتباع شش کشور از جمله ایران، بر روابط ایران و آمریکا چیست؟

اولین موضوع، اجرای بدون نقص برجام است که باید دید آیا آمریکا به تعهداتش پایبند خواهد بود یا خیر. تا اینجای کار که آمریکا رکورد خوبی در مورد اجرای برجام ندارد.

دوم اینکه بعد از انقلاب ایران تاکنون، مقامات آمریکا مستمرا مدعی بودند که با دولت ایران مشکل دارند نه با مردم ایران. مقامات آمریکا تاکید می‌کردند که مردم ایران از تاریخ و تمدن و فرهنگ تاریخی برجسته‌ای برخوردارند.

منع ورود ایرانیان اعلام خصومت دولت آمریکا با ملت ایران است

این حرف درستی است. چون من خودم هم در ایران بودم و شاهد میهمان‌نوازی و برخورد گرم بودم.

هر آمریکایی که به ایران رفته، از میهمان‌نوازی ایرانی‌ها شوکه‌شده است. ضمن اینکه از نزدیک با یک ایرانی آشنا شده که از زمین تا آسمان با ایرانی که در رسانه‌های آمریکا تبلیغ می‌کنند، متفاوت است. اما حالا بعد از چند دهه، فرمان ترامپ در مورد منع ورود ایرانی‌ها، نشان داده که آمریکا هم با دولت و هم با ملت ایران خصومت دارد و دوستی با ملت ایران هم یک دروغ بوده است. منع ورود یک ملت هشتاد میلیونی به اتهام تروریسم بدترین کارممکن و در حقیقت اعلام خصومت دولت آمریکا با ملت ایران است.

تروریست‌ها از اتباع متحدان امریکا هستند

ترامپ یک ملت را مجازات می‌کند، آنهم ملت ایران که از تمدن و تاریخ و فرهنگ چند هزار ساله برخوردار است و در هیچ یک از حوادث تروریستی در آمریکا یا اروپا هم حتی یک ایرانی دخیل نبوده است. بلکه برعکس همه تروریست‌ها از اتباع کشورهای متحد خود آمریکا بوده‌اند. در آمریکا صدها هزار ایرانی زندگی می‌کنند. جامعه ایرانی در آمریکا از محترم‌ترین‌ها و موفق‌ترین‌هاست که خدمات بزرگی به پیشرفت آمریکا کرده است. فرمان ترامپ در حقیقت موجب قطع رفت و آمد خانواده‌های این افراد به آمریکا می‌شود.

فرمان ترامپ با برجام متناقض است

موضوع بعدی تناقض این فرمان با برجام است. طبق برجام صادرات فرش و خاویار و خشکبار و صنایع دستی آزاد است. حالا این فرمان مانع می‌شود که یک تاجر ایرانی بتواند برای کار صادرات این اقلام به آمریکا بیاید.

چند سال پیش سه آمریکایی از مرز عراق وارد شدند و محکوم به زندان شدند. اما اگر یک ایرانی غیرقانونی وارد آمریکا شود، اداره مهاجرت او را برمی‌گرداند نه اینکه زندانی کند. فرمان منع ورود ایرانی‌ها هم موجب زندانی کردن نمی‌شود. لذا بین رفتار آمریکا و ایران تفاوت است. ایران هم آمریکایی‌ها را زندانی کرد و هم از هر کدام حدود ۵۰۰ هزار دلار جریمه گرفت. آمریکا با ورود غیرقانونی اتباع هیچ کشوری این کار را نمی‌کند. هزاران مکزیکی غیرقانونی وارد شدند اما با آنها اینگونه برخورد نشد.

ما در آمریکا هم ایرانی‌هایی داریم که در زندان هستند. ممکن است در ایران هم آمریکایی زندان برود. ما باید به قوانین و مقرات قانونی یکدیگر احترام گذاشته و دستگاه قضایی را زیرسوال نبریم. شما نمی‌توانید بگویید آمریکایی‌ها در ایران هر کاری خواستند بکنند، غیرقانونی وارد شوند یا مثلا اگر یک ایرانی را هم کشتند، نباید مجازات شده و به زندان بروند. این منطق بی‌ربطی است. منتهی در سال گذشته یک کمیته امنیتی مشترک دو کشور، موضوع زندانی‌های دو طرف را گفت‌وگو و تعدادی زندانی از سوی دو کشور آزاد شدند. اگر ترامپ مایل به حل مشکل زندانی‌هاست همین مسیر را باید طی کند.

هم دولت و هم مردم نسبت به ترامپ دید منفی دارند

دولت ایران چه نگاهی به ترامپ دارد؟

از نظر دولت ایران، عمل روسای جمهور آمریکا ملاک است نه حرف آنها. حالا مهم نیست اوباما رییس‌جمهور باشد یا ترامپ. ترامپ با تحریم و اقدامات خصمانه علیه ایران کار خود را آغاز کرد لذا طبیعی است که دید دولت ایران نسبت به ترامپ منفی باشد. مردم ایران هم نظرشان در مورد قانون منع ورود ترامپ در مورد اتباع ایرانی منفی است. لذا می‌توان گفت که در ایران هم دولت و هم مردم نسبت به ترامپ دید منفی دارند.

 

(Visited 171 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید