ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا که با حملات هوایی از ارتش عراق و دیگر نیروها حمایت می کند، درد و رنج قربانیان غیر نظامی را به شکل گسترده تعمیق بخشیده است.
تاریخ: ۹:۱۲ :: ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
درد و رنج قربانیان غیر نظامیان در موصل و «سپر انسانی» داعش

کوایچی شینودا
ماینیچی (ژاپن)

حملات ارتش عراق و دیگر نیروها به منظور بازپس گیری موصل واقع در شمال عراق که بزرگترین پایگاه سازمان افراطی «دولت اسلامی» (داعش) به شمار می آید، تشدید شده است. ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا که با حملات هوایی از ارتش عراق و دیگر نیروها حمایت می کند، درد و رنج قربانیان غیر نظامی را به شکل گسترده تعمیق بخشیده است. حدود شصت هزار تن غیر نظامی در مناطق پرجمعیت بخش غربی موصل که تحت کنترل داعش قرار دارد، باقی مانده اند. گزارش هایی هم منتشر شده است که داعش از ساکنان محلی به عنوان “‌سپر انسانی” استفاده می کند و بدین ترتیب جدا کردن شهروندان از پیکار جویان داعش آسان نخواهد بود.
هر چند موصل، شهر منحصر به فرد و مهم عراق، در عمل تحت کنترل داعش قرار دارد، ولی با این حال ارتش عراق و دیگر نیروها از ماه اکتبر سال گذشته عملیات بازپس گیری شهر موصل را آغاز کردند و در این میان ارتش عراق و دیگر نیروها، ماه ژانویه سال جاری بخش شرقی شهر موصل را تصرف کردند.
گفته می شود، پیکارجویان داعش که در بخش غربی شهر موصل به دام افتادند، از ساکنان محلی به عنوان “‌سپر انسانی»‌ استفاده می کنند و روز هفدهم ماه مارس در حملات هوایی که به نظر می رسد ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا انجام داده است، بیش از دویست تن که اکثر آنان غیر نظامی بودند، کشته شدند.
با توجه به چنین شرایطی، آنتونیو گوترز، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز سی ام ماه مارس به بغداد، پایتخت عراق سفر و تاکید کرد:”حفاظت از شهروندان از اولویت های مطلق ما است.” سازمان عفو بین الملل سازمان حقوق بشر بین المللی هم در خصوص حملات هوایی ائتلاف ضد داعش با اشاره به اینکه:”در هشدار قبل از حملات هوایی غفلت شده است”‌ از ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا انتقاد کرده است.
از سوی دیگر، جو سکروکا، سخنگوی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا، در خصوص علت کشته شدن غیر نظامیان ادعا کرده است، استفاده داعش‌ از “تاکتیک ظالمانه”‌ علت اصلی کشته شدن غیر نظامیان بوده است. سخنگوی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در ادامه تصریح کرد، پیکارجویان داعش شهروندان را در ساختمان ها به زور مستقر و پس از پوشاندن ظاهرشان به نیروهای عراقی حمله می کنند. سخنگوی داعش با اشاره به اینکه:”هدف داعش تحریک افکار عمومی و جلوگیری از پیشرفت حملات است.” داعش را به جهت اینکه غیر نظامیان را به ساختمان هایی که هدف حملات هوایی قرار خواهند گرفت، منتقل و در نتیجه شمار زیادی قربانی می کند،‌ سرزنش کرده است.
در حالی که حملات علیه داعش تشدید شده است، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز بیست و ششم ماه مارس در مصاحبه با تلویزیون فاکس نیوز با اشاره به اینکه، عملیات پاکسازی داعش وارد “‌مرحله مهم” شده است، پیش بینی کرد: ”در طول چند هفته آینده پیکارجویان داعش در داخل کشور عراق نابود خواهند شد.”
اما گذشته از عراق، ماه مارس سال جاری مدرسه‌ای در حومه رقه واقع در شمال سوریه که پایتخت داعش به شمار می آید، “به اشتباه بمباران شده” و به احتمال قوی حدود سی تن از آوارگانی که در ساختمان مدرسه مستقر بودند، کشته شدند. به هرحال هم اکنون وضعیت به شکلی است که به همراه پیشرفت عملیات پاکسازی داعش، جدا سازی غیر نظامیان از پیکارجویان داعش در نقاط مختلف دشوار شده است.
ترجمان روز

چاپ نوشتار