دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد: طی دو سال از شروع جنگ یمن، ماهیانه 100 غیرنظامی کشته شده‌اند که اکثر آنان در جریان حملات هوایی و بمباران نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان جان خود را از دست داده‌اند.
تاریخ: ۱۲:۲۳ :: ۱۳۹۶/۰۱/۰۵
نهادهای وابسته به سازمان ملل: وخیم ترین بحران انسانی جهان در یمن

دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد: طی دو سال از شروع جنگ یمن، ماهیانه ۱۰۰ غیرنظامی کشته شده‌اند که اکثر آنان در جریان حملات هوایی و بمباران نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان جان خود را از دست داده‌اند.
بنا بر آمار ذکر شده در این بیانیه، در جریان جنگ یمن ۴۷۷۳ غیرنظامی کشته و ۸۲۷۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

ازسوی دیگر «بتینا لوشر» سخنگوی برنامه جهانی غذا در سازمان ملل درجمع خبرنگاران در ژنو گفت: ۶۰ درصد از ساکنان مجموع ۲۲ استان یمن با گرسنگی مواجه هستند و هفت استان، در وضعیت گرسنگی فوق العاده درجه چهارم به سر می برند که این حالت، کمی پایینتر از اعلام حالت قحطی و گرسنگی است.
سخنگوی برنامه جهانی غذا تصریح کرد ادامه درگیری ها و ممانعت در رساندن کمک های انسان دوستانه به دست خسارت دیدگان جنگ، موانع اصلی برای فراهم کردن غذا و ارائه دیگر کمک ها به دست مردم یمن به شمار می رود.
وی با بیان اینکه درگیری ها به شکل فاجعه بار، حمایت های غذایی را مختل کرده است، نسبت به ادامه درگیری ها در یمن و حمله به کاروان های امدادرسانی و محموله های غذا برای خسارت دیدگان جنگ ابراز نگرانی کرد.

درهمین رابطه، «کریستین لیندمایر» سخنگوی سازمان جهانی بهداشت نیز گفت: وضعیت گرسنگی زمانی اعلام می شود که ۲۰ درصد از جمعیت یک کشور، با کمبود شدید مواد غذایی روبرو باشند و قدرت زیادی برای مقابله با این وضعیت نداشته باشند. اعلام حالت گرسنگی در شرایطی است که سوء تغذیه شدید برای کودکان زیر پنج سال، از ۳۰ درصد فراتر رود و از هر ده هزار نفر، بیش از دو مورد فوت بر اثر سوء تغذیه وجود داشته باشد و از هر ده هزار کودک در روز، ۴ نفر بر اثر گرسنگی و سوء تغذیه فوت کنند.

طبق اعلام سازمان ملل، یمن به همراه سومالی، سودان جنوبی و نیجریه چهار کشوری هستند که درحال حاضر، گرسنگی آن ها را تهدید می کند. اما مسئول فعالیت های انسان دوستانه سازمان ملل اوایل ماه جاری گفته بود که اوضاع یمن، وخیم ترین بحران انسانی را درجهان رقم زده است.

چاپ نوشتار