مقامات ایرانی به شدت از اتهامات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ، به ایران بر سر داستانی از بابل که به ٢ هزار و ٥٠٠ سال پیش باز می گردد، انتقاد کردند.
تاریخ: ۲۲:۵۱ :: ۱۳۹۵/۱۲/۲۶
ظریف تاریخ یهود را به نتانیاهو درس داد

آرش کرمی

المانیتور

مقامات ایران به شدت از اتهامات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ، به ایران بر سر داستانی از بابل که به ٢ هزار و ٥٠٠ سال پیش باز می گردد، انتقاد کردند.
آقای علی لاریجانی ، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، در یکی از جلسات علنی مجلس گفت: « لازم است که به دو نکته درباره نخست وزیر رژیم صهیونیستی پرداخته شود . نخست این که وی تاریخ ایران پیش از اسلام را تحریف کرد و حوادث را وارونه جلوه داد .» لاریجانی در ادامه گفت: «به ظاهر ، وی نه تاریخ می داند و نه تورات را خوانده است . بی تردید از یک صهیونیست نابکار نمی توان انتظاری بیش از چنین دروغ پراکنی ها داشت .»
در همین رابطه، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ، در ١٢ مارس در صفحه توییتر خود این مطلب را قرار داد: « نتانیاهو برای قبولاندن دروغ های نژادپرستانه خود بر ضد آحاد ملتی که سه بار در تاریخ یهودیان را نجات داده است، به تاریخ قلابی و تحریف تورات متوسل می شود . این اقتضای عادت او است.» توییت ظریف با اسکرین شاتی از متنی همراه بود که به پادشاهان ایران، خشایار شاه اول و کوروش کبیر، اشاره داشت؛ خشایار شاه اول جلوی توطئه برای کشتار یهودیان را گرفته است و کوروش کبیر آنها را در شهر باستانی بابل آزاد کرده است؛ ظریف به جنگ جهانی دوم نیز اشاره می کند که در آن ، ایران پذیرای یهودیانی شد که از اروپا گریخته بودند.
نتانیاهو برای قبولاندن دروغ های نژادپرستانه خود بر ضد آحاد ملتی که سه بار در تاریخ یهودیان را نجات داده است، به تاریخ قلابی و تحریف تورات متوسل می شود. اقتضای عادت او است.

این جنجال ویژه در پی اظهارات بنیامین نتانیاهو درباره عید پوریم که بسیاری بر این باورند در آن روز خشایار شاه اول یهودیان را آزاد کرده است، بر پا شد. نتانیاهو در نشستی که در ٩ مارس با ولادیمیر پوتین داشت، به عید پوریم اشاره کرد و گفت: «ایران، کشور به جا مانده از پارس ، تلاش می کند کشور یهودیان را ویران کند.» پوتین این اظهارات را رد کرد و گفت آن اتفاقات در قرن پنجم پیش از میلاد افتاده است و «اکنون ما در جهانی بسیار متفاوت زندگی می کنیم». اظهارات پوتین در بی مورد دانستن نگرانی های نتانیاهو برای برخی از رسانه های ایران خوشایند بوده است . در ١١ مارس، باز هم فیلمی از نتانیاهو منتشر شد که برای کودکانی سخن می گفت که روز عید پوریم را جشن گرفته بودند. در فیلمی که از این مراسم منتشر شده است، نتانیاهو می گوید: « امروز هم در سرزمین پارس، آنها می خواهند ما را نابود …. کنند.»
در روایت نتانیاهو از پوریم که بسیار شبیه بیشتر تحلیل های او درباره ایران بود، بخش های مهمی از این داستان که بر گرفته از کتاب مقدس یهویان ، یا عهد عتیق است، تحریف می شود. اگر چه نمی توان با استناد به تاریخ بخش زیادی از این داستان را اثبات کرد ، اما داستان به شرح نقشه وزیر اعظم خشایار شاه به نام هامان برای کشتن همه یهودیان ایران به علت دشمنی شخصی اش با یکی از یهودیان به نام مردخای می پردازد ؛ مردخای به درستی این خطر را برای یهودیان گوشزد کرده بود. استر، ملکه وقت، نزد پادشاه ایران به یهودی بودن خود اعتراف می کند و نقشه ای را که ولی عهد کشیده است برای او بازگو می کند. سپس پادشاه به مردخای و استر اجازه می دهد انتقام خود را از هامان و یارانش بگیرند و آنها را بکشند .
این نخستین باری نیست که نتانیاهو از پوریم برای حمله ژئوپلتیک به رهبران ایران استفاده کرده است. در سال ٢٠١٢ میلادی، نتانیاهو، به رئیس جمهور باراک اوباما نسخه ای از «کتاب استر» را داد. سپس در سال ٢٠١٥ میلادی (یعنی همان زمانی که روابط وی با اوباما به تلخی گراییده بود)، نتانیاهو در یک سخنرانی به کنگره آمریکا متوسل شد. وی در آن سخنرانی، با بازگو کردن داستان استر، میان رهبران امروز ایران، به ویژه آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر معظم این کشور و سید حسن نصر الله، متحد اصلی ایران در منطقه و رهبر «حزب الله» لبنان، ارتباط برقرار کرد. ظریف نیز در سال ٢٠١٥ میلادی به آن اظهارات پاسخ داد و گفت : «این پادشاه ایران بود که یهودیان را نجات داد .»

(Visited 258 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید