سوریه متحد، مقتدر و زیباتر از گذشته بازخواهد گشت؛ با تکیه بر ملت خلاق و سازنده خود که با دستان توانایشان برای بازسازی آن می‌آیند.
تاریخ: ۱۳:۳۷ :: ۱۳۹۵/۱۲/۲۵
سوریه متحد، مقتدر و زیباتر از گذشته بر خواهد گشت

عبدالباری عطوان

رای الیوم

من در هر کجای دنیا که به‌واسطه شغل روزنامه‌نگاری و موقعیت دانشگاهی خود سفر کردم – که آخرین آن سفر به هند بود – برادران سوری بسیاری را دیدم که اکثریت آن‌ها ازجمله افراد خلاق و مبدع در شغل و موقعیت خود بودند و همگی در کارهای خود به موفقیت‌های قابل‌ملاحظه ای دست یافته‌اند و گوی سبقت را از دیگران ربوده‌اند.

سؤالی که غالب آن‌ها در این دیدارها از من می‌پرسند اینست که “آیا اوضاع در سوریه آرام خواهد شد؟ آیا سوریه همانند گذشته با امنیت و قابلیت زندگی آرام به ما بازخواهد گشت؟ ولله که غم غربت و مصائب آن ما را به تنگ آورده است و در دنیا جایی زیباتر از شهرهای خود سراغ نداریم”.

پاسخ من این است که من گوی جادوگری ندارم و فال‌گیر و پیش‌گو هم نیستم و فال قهوه ترکی و عربی هم نمی‌دانم اما می‌توانم بگویم بدون شک سوریه متحد باقدرت و زیر چتر کشوری واحد بازخواهد گشت و این ابرهای سیاه تیره‌وتار به‌ناچار از آسمان آن کنار خواهند رفت و سپیده‌دم امید در آن خواهد دمید، پس صبور باشید.

این اطمینان خاطری است که از جانب خود ملت سوریه می‌آید و تجربه تاریخ شاهد آن است، این ملت صاحب فرهنگ غنی و تمدن بزرگ و توانایی تشخیص بین حامیانی که در کنارش ایستاده‌اند و دشمنانی که می‌خواهند تمامی توانایی‌ها و عزت و کرامت آنان را با دروغ‌هایشان – همانند آنچه بر مردم یمن، عراق و لیبی روا داشتند-  از بین ببرند.

هرکس تحولات بحران سوریه در طول سال‌های گذشته را مورد تأمل قرار داده و در این روزها به دور از عوام‌فریبی و تأثیر تبلیغات رسانه‌ای با مردم سوریه برخورد داشته باشد، به صحت آنچه می‌گویم اذعان خواهد داشت.

ما صدها مقاله در رابطه با تحولات میدانی سوریه نوشتیم و دیگران هم برخی نظرات خود را دراین‌باره همسو یا مخالف با نظرات ما عنوان داشتند اما هر کس که بدون نگرش مغرضانه و به دور از منفعت‌طلبی به سوریه بنگرد اعتراف خواهد کرد که ریشه‌های فرهنگی و تمدن غنی سوریه که بیش از هشت هزار سال قدمت دارد سوریه را دوباره بنا خواهد کرد.

بعضی از افراد این تحلیل را به برخورد احساسی و نگارش رسانه‌ای متهم می‌کنند اما کسانی که ما را می‌شناسند و از حضور ما در معتبرترین دانشگاه‌های دنیا اطلاع دارند به صدق این گفتار اذعان می‌نمایند. اما متأسفانه برخی از افراد هستند که نمی‌خواهند کلمه‌ای امیدبخش و مثبت، التیام‌بخش دل‌های مردم زجرکشیده و زخمی سوریه باشد و تلاش می‌کنند با بدبینی محض آینده سوریه را تیره‌وتار نشان دهند.

در استانبول رستوران‌ها، فروشگاه‌های مواد غذایی و دفاتر تجار و صنعتگران سوری را شلوغ و پر رونق دیدم به‌نحوی‌که آنان از نظر موفقیت کاری بر همکاران ترک خود برتری دارند. از ششم اکتبر در پایتخت مصر بودم و از بهترین کافه‌ها و رستوران‌ها و مغازه‌های تجاری با صاحبان سوری که در رفاه کامل بوده و با روی باز از مردم پذیرایی می‌کردند دیدن کردم رفتار آنان به‌گونه‌ای بود که گویی هزاران سال تو را می‌شناسند. حتی در هند که بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون جمعیت دارد همچنین دبی، برلین، مالمو، لندن و پاریس وضع به همین منوال بود.

این انسان سوری بزرگ خلاق و مبدع است که برای بازسازی شهرهای این کشور با دستان توانای خود در کمتر از ۵ سال بازخواهد گشت و امنیت و آرامش را به وطنش هدیه خواهد داد. حلب و حمص و حماه و کل شهرهای سوریه را به بهترین شکل خود بازخواهد گردانید و سبب می‌شود که مهاجرین به این کشور باز گردند.

هرگز شهدایی را که قربانی این فتنه شدند فراموش نخواهیم کرد که عامل اصلی این پیروزی بودند اما ذکر سایر اسباب این پیروزی در حوصله این مقاله نمی‌گنجد.

نشستن معارضه بر سر میز مذاکره با هیأت حکومت سوری بدون ابراز اتهامات متقابل به این معنی است که توافق بین این دو ممکن است و مصالحه چندان دور از دسترس نیست، مشکلات کاهش یافته و آینده روشن است.

بله سوریه متعالی جدید مقتدر و با ابهت بر خواهد گشت، بر خواهد گشت و ملت عربی اصیل خود را در بازسازی مادی و معنوی و اجتماعی این کشور رهبری خواهدکرد. بازسازی روحی، از بین بردن کینه‌ها و عقده‌ها و حرکت به‌سوی آینده‌ای روشن و زوهای خوب است.

مترجم: محمد ابراهیم عروی

پاسخی بگذارید