اردوغان به دلیل جنایت علیه سوریه و لیبی و سایر کشورهای متأثر از تروریسم مجازات می‌شود و این مجازات قربانی کردن غرورش در جوامع بین‌المللی است.
تاریخ: ۱۲:۲۱ :: ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
تركيه و منطقه

بثینه شعبان ( اندیشمند عرب و مشاور رسانه­ ای رئیس جمهور سوریه)

المیادین

مترجم: محمد ابراهیم عروی

زمانی را که احمد داوود اوغلو نخست‌وزیر سابق ترکیه درخواست الحاق ترکیه به دولت‌های عربی را مطرح کرد به یاد می‌آورید؟ و زمانی را که اردوغان سخنرانی غرایی در اجلاس سران عرب در شهر سرت لیبی در سال۲۰۱۰ ایراد کرد؟ همچنین قبل از آن زمانی که اردوغان روی پرز را در کنفرانس دافوس بوسید؟ آیا زمانی را به یاد می‌آورید که کشتی مرمره برای شکست حصر غزه ارسال شد؟

همه این تلاش‌ها برای هموار کردن مسیر تسلط ترکیه بر منطقه و سیادت عثمانی جدید بر وطن عربی ما صورت گرفت اما همواره این اقدامات مغرضانه با پوشش ادعای کمک و تلاش برای همکاری و همراهی و افزایش منافع مشترک از سوی ترکیه مطرح می‌شد.

هنگامی‌که همه این راهکارها در دستیابی به اهداف موردنظر با شکست مواجه شد اهداف پنهانی اردوغان مشخص گردید و به‌خوبی روشن شد که علیرغم سرمایه‌گذاری‌های ترکیه در لیبی که مقام اول را در این زمینه به خود اختصاص داده بود، ترکیه این کشور را هدف گرفته و با این نگرش احمقانه درواقع هم در جهت نابودی لیبی و هم سرمایه‌های ترکیه گام برداشت که همین موضوع موجبات نارضایتی کشورهای بزرگ را نیز فراهم آورد. پس از آن نیز با نارضایتی‌های مردمی در مصر و تقابل اخوان المسلمین با خواسته‌های مردم این کشور، لحظه‌ای تعیین‌کننده در شکست پروژه عثمانی –  اخوانی را در منطقه رقم زد. پس از آن بود که ترکیه راهکارهای مسالمت‌آمیز قبلی را کنار گذاشت و با توسل به حمایت از تروریسم و استفاده از خشونت تلاش کرد به اهداف خود دست یابد.

از اینجا بود که سیاست‌های اردوغانی در رأس تمامی نقشه‌های تروریستی علیه سوریه و تاریخ و مردم و میراث فرهنگی آن قرار گرفت.

مرزهای ترکیه به‌تنهایی محل عبور هزاران نفر از تروریست‌هایی شد که از کل دنیا به سوریه اعزام شدند تا به سرزمین مقدس و پاک ما تعدی کنند و امنیت و آرامش ما را از بین ببرند. حال بعد از گذشت نزدیک به هفت سال از تبانی قطر و سعودی در حمایت‌های مالی و تجهیزاتی از تروریسم، و پس‌ازآنکه تبعات حمایت ترکیه از تروریسم دامن مناطق مختلفی از خودش را گرفت به نظر می‌رسد که عثمانی جدید از ترس آنکه آتش تروریسم تمامی مناطق این کشور را در بر گیرد در سیاست‌های خود تجدید نظر کرده است اما این تجدید نظر با فکر شیطانی حمایت مالی ترک‌ها از تحریک و ایجاد ناامنی در اروپا و دنیا همراه شده است.

به همین دلیل بودجه عظیم و تمهیدات بسیاری برای حمایت از ترک‌ها در اروپا به کار بسته شده تا از این طریق کشورهای اروپایی را به حمایت از سیاست‌های بی‌پروایی خود مجبور سازد. اولین حربه این نقشه استفاده از اهرم پناه جویان به‌عنوان ابزار کلیدی در اقناع سیاستمداران اروپایی بود که به شکل یک بحران غیرقابل‌کنترل تا عمق کشورهای اروپایی نفوذ کرد. اما در این زمینه اروپا و آمریکا به این نتیجه رسیدند که این حرکت اردوغان کاملاً یک حرکت مغرضانه است کما آنکه قبل از ترکیه، چین نیز از این حربه استفاده کرده بود.

به همین دلیل اتحادیه اروپا تدابیری اتخاذ کرد که ترکیه نتواند در آینده نزدیک به عضویت این اتحادیه در آید. مهم‌تر از آن، اینکه امروز شاهد آن هستیم که کشورهای هلند، اتریش و آلمان به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی خود از ورود وزیر امور خارجه ترکیه به کشورهای مطبوع خود جلوگیری می‌کنند و این کار بسیار درستی است چراکه اردوغان در حال تشکیل شبکه اخوان المسلمین ترک‌ها درون جوامع این کشورها است و خود را خلیفه این شبکه می‌داند و تأکید می‌کند که مرکزیت این شبکه ترکیه است و تفاوتی ندارد که افراد آن در چین، خاورمیانه یا اروپا باشند مهم آن است که رهبری آنان توسط اردوغان و عثمانی جدید انجام گیرد و نه از طریق کشورهای مبدأ این شهروندان.

عثمانی جدید خود را از آمریکا و روسیه و اروپا زیرک‌تر می‌داند و چنین می‌پندارد که با نیرنگ‌های خود در حال بازی با این کشورها و نیز ایران است. اما به این ضرب‌المثل توجه نداشته است که می‌گوید: ” ممکن است بتوانی گاهی برخی از مردم را فریب دهی اما هرگز نمی‌توانی برای همیشه همه مردم را بفریبی”.

نتایج سیاست‌های ترکیه به شکست در پرونده سوریه خلاصه نخواهد شد بلکه به بحران‌های امنیتی، اقتصادی و سیاسی در ترکیه بدل خواهد شد. بر همین اساس اگر تا پیش‌ازاین ترکیه تلاش می‌کرد که تسلط خود بر منطقه را افزایش داده و نفوذ امپراتوری عثمانی جدید را بر کل کشورهای عربی ما گسترش دهد، بدون شک امروز تمام تلاش خود را به کار می‌بندد که وضعیت اقتصادی ترکیه را به شکلی برگرداند که پیش از مداخله در بحران‌های منطقه و  جنون عظمت و برتری‌طلبی داشت.

بر این اساس شکاف بین اردوغان و کشورهای اروپایی گسترش خواهد یافت و نیز مشکلات ترکیه با ناتو و ایالات‌متحده بیشتر خواهد شد. این موضوع را می‌توان از بی‌پروایی اردوغان در سفر خود به مسکو در بحث حفظ تمامیت سرزمینی سوریه و بازگشت تمامی مناطق به خاک این کشور و تلاش مشترک برای نابودی تروریسم مشاهده نمود. فراموش نکنید که آمریکا نیروهای خود را صرفاً برای مبارزه با داعش در سوریه تجهیز نکرده است بلکه هدف بعدی آمریکا آمادگی برای رویارویی احتمالی با اردوغان به دلیل بیهوده‌گویی‌های او در مورد رقه و ممبج است.

با افزایش هماهنگی‌های روسی – آمریکایی در آینده نزدیک و نیز افزایش نگرانی‌ها در رابطه با سیاست‌ها در اروپا و منطقه، عثماني جدید غرور خود را خواهد شکست و با ائتلاف روسی در آستانه و ژنو همراه خواهد شد و به دشمنی خود با ایران پایان خواهد داد و تصمیمات خفت‌بار علیه خود و ترکیه از جلمه منع ورود وزیر خارجه این کشور به کشورهای اروپایی را از این طریق از بین خواهد برد. اردوغان همه این هزینه‌ها را با این امید می‌پردازد که سرنوشت خود و اهداف بلندمدت خود را – قبل از آنکه در آغاز راه ناکام شوند –  تغییر دهد. اردوغان به دلیل جنایت علیه سوریه و لیبی و سایر کشورهای متأثر از تروریسم مجازات می‌شود و این مجازات قربانی کردن غرورش در جوامع بین‌المللی است.

مترجم: محمد ابراهیم عروی

 

 

 

پاسخی بگذارید