گروه: ایران / سیاسی
تاریخ: ۱۵:۵۴ :: ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
رکوردهای غرورآفرینی که جز با مقاومت مردم ایران به ثبت نمی‌رسید؛

عصر دیپلماسی: سایت BBC با انتشار مطلبی تحت عنوان رکوردهایی که در جریان توافق اتمی ایران شکسته شد، به مواردی ازجمله بیشترین طول اقامت وزیر خارجه ایران در کشورهای اروپایی و نیز بیشترین مدت‌زمان حضور وزیر امورخاجه آمریکا در یک نشست بین‌المللی پرداخت. اما در این میان به رکوردهایی غرورآفرین اشاره شده است که شنیدن آن از زبان سایت­های دیگر شیرینی آن را دو چندان می‌نماید. به قول شاعر حضرت مولانا:

خوش تر ازآن باشد که سر دلبران                 گفته اید در حدیث دیگران

براین اساس به تعدادی از این رکوردها به شرح زیر اشاره میشود :

لغو قطعنامه‌های سازمان ملل بدون یک روز اجرا توسط کشور تحریم شده؛

برای اولین بار از زمان تشکیل سازمان ملل، کشوری با گرفتن قطعنامه‌های متعدد و تحریم‌های شدید اقتصادی، نظامی، نفتی و موارد مرتبط با کالاهای با کاربرد دوگانه توانست، بدون حتی یک روز اجرای قطعنامه‌های پیشین، موفق به لغو همه قطعنامه‌ها و تحریم‌های قبلی شود.

حل یک اختلاف بین‌المللی زیر فصل ۷ با دیپلماسی؛

توافق جامع اتمی و اجرای آن در ۱۰ سال آینده، برای اولین بار کشوری را که پرونده آن ذیل فصل هفت منشور سازمان ملل (تهدید صلح و امنیت جهانی) قرار داشت، با مذاکره و گفت‌وگو از ذیل این فصل خارج می‌کند که رکوردی در تاریخ سازمان ملل محسوب می‌شود.

تأیید حق برخورداری از چرخه کامل سوخت اتمی در شورای امنیت برای اولین بار؛

برای اولین بار شورای امنیت سازمان ملل، حق برخورداری یک کشور عضو معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی را از چرخه کامل سوخت اتمی و غنی‌سازی اورانیوم مورد تأیید قرار داد. شورای امنیت پیش از این، ایران را به دلیل همین اقدام یعنی عمل به غنی‌سازی اورانیوم تحریم کرده بود.

با نگاهی گذرا به موارد مطروحه فوق به این نتیجه می‌رسیم که دستیابی به چنین افتخاری جز با مقاومت و پایمردی بی‌دریغ مردم ایران به‌هیچ‌وجه امکان­پذیر نبود. نگاهی اجمالی به این موارد به هر ایرانی وطن‌پرستی احساس غرور خواهد داد. احساسی شیرین و تلخ. شیرین به دلیل سربلندی دوباره نام ایران به همت مردمانی که در این راه از جان و مال و آسایش خود گذشته‌اند و تلخ به خاطر تمامی تلخی‌هایی که در این مدت بر مردمان این سرزمین گذشت.

تلخی وصف‌ناپذیر یادآوری جان دادن بیماران سرطانی در مقابل چشمان عزیزانشان به دلیل نایاب شدن داروها گرفته تا بی‌حرمتی‌های بین‌المللی و هتاکی‌های تازه به دوران رسیده‌های کشورهای همسایه، همه و همه شرایطی بود که تلخی آن تا ابد در کام مردمان این سرزمین باقی خواهد ماند.

مردمان این سرزمین اگرچه فراموش نخواهند کرد که در همین دوران سخت، بودند عده‌ای که از آّب گل‌آلود ماهی گرفتند و اختلاس کردند و بار صدساله خود را بستند، اگرچه تلخی ناجوانمردی برخی از عوام و خواص از کام مردمان این سرزمین رفع نخواهد شد، اما همواره امید به فردایی بهتر در سایه ایران اسلامی، انگیزه و مشوق مردم ایران برای ادامه راه و پشتیبانی از آرمان‌های آنان بوده است.

مردم ایران همواره قدردان زحمات فرزندان خود در راه کسب این افتخار بوده، هستند و خواهند بود و در کنار آن، امید به فردایی بهتر را با قناعت و عزت از مقامات خود طلب می‌کنند.

سربلند باد نام ایران به بلندای نام شهدایی که تا ابد جاودانه خواهند بود.

محمد ابراهیم عروی

چاپ نوشتار