گروه: ایران / سیاسی
تاریخ: ۱۵:۵۲ :: ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
حمایت ملی از صنایع ایرانی، مقتضای تحقق اهداف پسابرجام؛

عصر دیپلماسی: روزگار پسابرجام و پساتحریم ایرانیان در حال سپری شدن است و افکار عمومی به دنبال مشاهده تغییری است تا آن را نتیجه تحقق برجام بداند. در این میان رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی و بنگاه‌های تبلیغاتی مغرضان، برای از دست ندادن بازار سرشار از منفعت خود در ایران، بالاترین توان خود را برای نا امید کردن مردم و حفظ منافع خود در ایران به کار بسته‌اند. این مطلب که دوران تحریم و فضای بسته اقتصادی ایران، یک بهار سرشار از نعمات را برای منفعت طلبان و رانت خواران داخلی و خارجی به همراه داشت، مطلبی است که هیچ‌کس در آن شکی ندارد. حصول توافق هسته‌ای و تحقق برجام برای این دسته از مافیاهای اقتصادی همانند خزانی بود که به ناگاه بر سر آنان نازل شد و کاخ پوشالی اقتدار و ثروت افزایی آنان را متزلزل نمود.

در حال حاضر تنها امید واهی این دسته، عدم تحقق اهداف اقتصادی ایران و نیز بازگشت شرایط آرمانی آنان در روزگار تحریم و فشار بر مردم ایران است. به همین دلیل این افراد تلاش بی‌وقفه خود را برای بازگرداندن شرایط قبلی به کار بسته و قصد دارند با ناامید کردن مردم، سلب اعتماد اقشار مختلف نسبت به دولت، بزرگنمایی مصادیق بی‌عدالتی و غیره به اهداف خود دست یابند.

دستیابی تمام و کمال به اهداف نهایی پسابرجام و رشد اقتصادی ایران، بدون حمایت مردمی و تحمل فشارهای اقتصاد مقاومتی امکان­پذیر نخواهد بود. مافیاهای اقتصادی منفعت طلبان نیز به‌خوبی به این نکته پی برده و تمامی تلاش خود را در همین زمینه به کار بسته‌اند.

با بررسی کشورهای مختلف که در دوره‌های پیشین شرایط نسبتاً مشابه ایران کنونی را داشته‌اند به‌خوبی این نکته مشخص می‌شود. به‌عنوان‌مثال هندوستان در زمان استقلال خود موردتهاجم فرهنگی انگلستان قرار گرفت. انگلیسی‌ها تلاش کردند با افزایش تفرقه بین مسلمانان و هندوها و نیز روانه ساختن سیل صنایع خارجی ارزان‌قیمت به این کشور، ریشه اقتصاد هند را نابود ساخته و به امپراتوری استعماری خود در این کشور ادامه دهند.

در این شرایط بود که اقدام گاندی در ایجاد اتحاد بین مسلمانان و هندوها به داد استقلال هند رسید. گاندی برای وحدت میان مسلمانان و هندوهای کشورش یک ماه طبق آداب مسلمانان، روزه گرفت و در رژه نمک از ۱۲ مارس تا ۶ آوریل ۱۹۳۰ به همراه چند صد هزار نفر هندی ۴۰۰ کیلومتر از احمدآباد تا ساحل داندی راه پیمود تا از آب دریا نمک بگیرد و با این عمل قانون مالیات نمک را بی‌اعتبار کرد. این مبارزه با دعوت هندی‌ها برای تحریم کالاهای انگلیسی بود و با بازتاب جهانی روبرو شد و نهایتاً انگلیسی‌ها مجبور به مذاکره شدند. هندی‌ها با کمک روح بزرگ (ماهاتما) در سال ۱۹۴۷ توانستند استقلال کشورشان را به دست آورند.

ایران اسلامی نیز در موقعیت حساس کنونی نیاز به یک اتحاد و اراده ملی عظیم برای مقابله با تلاش‌های منفعت طلبان داخلی و خارجی دارد.

یک مصداق قدرت بی نظیر حرکت های مردمی را می توان در مورد تحریم خودجوش منافع عربستان در ایران مشاهده نمود. پس از اقدامات خصمانه عربستان در قتل شهید نمر و تلاش برای ایجاد ائتلاف ضد ایرانی بود که شبکه های مجازی به صورت خودجوش اقدام به تحریم تولیدات روغنی بهشر تحت عنوان شرکت تولیدی « صافولا» نمودند. ۸۰ درصد سهام این شرکت متعلق به عربستان است. شواهد معتبر مستندات در فضای مجازی حاکی از افت قابل توجه فروش این تولیدات در بازار است به نحوی که ادامه این جریان ممکن است به ورشکستگی شرکت مزبور در ایران منجر شود.

ایران عزیز در شرایط کنونی شدیداً نیازمند اتحاد و همدلی مردمی است. چنانچه در شرایط کنونی ازخودگذشتگی مردم به کمک دولتمردان بشتابد، در سال‌های آینده شاهد رشد و شکوفایی ایران اسلامی خواهیم بود و این تنها موردی است که منفعت طلبان داخلی و خارجی را شدیداً به هراس افکنده است.

بر مردم همیشه هوشیار ایران اسلامی است که با تفکر و تعقل، راه را از چاه شناخته و ابزار دست دشمنان دوست‌نما نشوند چراکه در شرایط کنونی، ایران عزیز بیش از هر زمان دیگری به سرمنزل مقصود نزدیک شده است و این دلیل شدت یافتن تلاش‌های معاندان برای ایجاد اختلال در روند رو به رشد کشور عزیزمان است.

در پایان فراموش نکنیم که شرایط حساس کنونی و نیز پایمردی و مقاومت مردم قناعت‌پیشه ایران، بار مسئولیت مقامات و دولتمردان را بسیار سنگین‌تر خواهد کرد چراکه دشمنان و منفعت طلبان بی‌صبرانه در انتظار کوچک‌ترین اشتباه یا تزلزل مسئولین هستند تا از کاه کوه بسازند و بر طبل بی‌اعتمادی و ناامیدی بکوبند.

سربلند باد نام ایران به بلندای نام شهیدانی که رفتند تا ما آسوده بمانیم.

محمد ابراهیم عروی/ کارشناس تحریریه عصر دیپلماسی

چاپ نوشتار