گروه: ایران / سیاسی
تاریخ: ۱۵:۲۷ :: ۱۳۹۵/۰۱/۰۵
رفتارآمریکا مغایر با اعتمادسازی است؛

در روزهای سخت و نفسگیر مراحل نهایی قبل از توافق اتمی بین ایران و گروه ۵+۱ بود که اکثر کشورهای درگیر در موضوع به سرکردگی رژیم صهیونیستی همواره دم از عدم اعتماد به ایران در زمینه تعهد به بندهای توافق می­زدند و ابزار رسانه ای تحت فرمان این رژیم تبلیغات منفی خود علیه ایران را به شدت مورد انتشار قرار می داد. آنچه این امپراتوری رسانه ای تلاش می نمود در میان اذهان عمومی نهادینه سازد این بود که ایران به اجرای بندهای توافق، متعهد نخواهد ماند و به همین دلیل ابزار تحریم نباید برداشته شود.

متاسفانه در مرحله اجرا آنچه دنیا شاهد آن بود دقیقا برعکس ماجرای منتشر شده توسط این رسانه های بین المللی بود. در هفته های اخیر همواره شاهد گله و شکایت بسیاری از سرمایه گذاران خارجی و نیز غالب کشورهای طرف قرارداد با ایران مبنی بر کارشکنی کشورهای غربی به ویژه آمریکا در روند مبادلات اقتصادی و امور بانکی بوده ایم. همچنین در دو روز گذشته خبر بازداشت چهار تن از اتباع ایران در خاک آمریکا به بهانه های واهی از جمله اتهامات مورد نظر در جریان تحریم­های هسته ای ایران از جانب آمریکا منتشر شد که به شدت موجبات برآشفتن اذهان عمومی در ایران را فراهم آورد.

اینگونه اقدامات به وضوح نشان­دهنده عدم صداقت آمریکا در رابطه با پرونده لغو تحریم های ایران است. هرچند از اخبار روزهای گذشته میزان فشار وارده بر شخص آقای اوباما و دولت وی از جانب تندروهای افراطی آمریکا به وضوح قابل مشاهده است اما این جریان بهانه خوبی برای اقدامات اینچنینی نخواهد بود چراکه شخص آقای اوباما و دولت وی به عنوان طرف قرارداد با ایران باید جوابگوی هرگونه کارشکنی در این زمینه باشد.

اینگونه اقدامات از سوی دولت آمریکا موجبات ایجاد یک نوع بدبینی وسیع در میان ایرانیان را فراهم خواهد آورد. بدبینی که هم اذهان عمومی را نسبت به صداقت آمریکا خدشه دار نموده و هم دست دولتمردان ایرانی را برای اجرای مراحل بعدی برجام خواهد بست. شرایط ایجاد برجام به عنوان یک توافق بزرگ بین ایران و آمریکا، با گذشت سال­ها مذاکره و پس از رفع مشکلات عدیده فنی، سیاسی و حقوقی محقق گردید و تخریب این نتیجه بزرگ با اقدامات خودسرانه و نابخردانه اینچنینی به نفع هیچ یک از طرفین نخواهد بود.

آنچه مسلم است؛ اقدامات اینچنینی از سوی دولت آمریکا چیزی جز کارشکنی در روند اجرای برجام نیست. اگر آمریکایی ها متعهد به اجرای برجام هستند باید از بروز اینگونه اقدامات جلوگیری کنند چرا که اذهان عمومی در ایران نسبت به اقدامات خصمانه اینچنینی بسیار حساس بوده و به هیچ وجه آن را نخواهد پذیرفت. عدم پذیرش اینگونه اقدامات ازسوی اذهان عمومی ملت ایران موجبات اخلال در روند اجرای مراحل بعدی برجام را فراهم آورده و حتی ممکن است تمامی تلاش­های صورت گرفته تا کنون را از بین ببرد.

آمریکایی ها افکار عمومی  ایران را به خوبی می شناسند و می دانند که رفتارهای اینچنینی تنها موجبات انزجار بیشتر افکار عمومی را فراهم خواهد آورد. هرچند که جناح­های تندرو  در آمریکا ایجاد و هدایت اینگونه اقدامات را بر عهده دارند اما همچنان که پیش از این نیز اشاره شد، ملت و دولت ایران، دولت آمریکارا به عنوان طرف مذاکره در جریان برجام، مسئول و پاسخگو می دانند و نکته مسلم در این زمینه آن است که دولت آمریکا به عنوان طرف مذاکره به هیچ وجه نمی تواند به بهانه های واهی، اتباع ایرانی را در خاک خود دستگیر نماید. به ویژه آنکه این دستگیری­ها و بازجویی ها و اعمال فشارها به بهانه های اتهاماتی صورت گرفته است که به واسطه لغو تحریم­ها هیچ گونه وجاهت قانونی ندارد.

کشورهای عضو ۵+۱ بر اساس مفاد برجام به واسطه این توافق موظف شدند که از هرگونه اقدام خصمانه و نیز اجرای مواد مرتبط با تحریم ایران پس از این توافق جلوگیری به عمل آورده و از هر نوع تعدی به حقوق ایران و اتباع ایرانی در خاک خود جلوگیری نمایند.

از اقدامات مغرضانه اینچنینی به وضوح مشخص است که کشورهای عضو ۵+۱ به ویژه آمریکا در حال کارشکنی و اقداماتی هستند که نشان دهنده عدم وجود صداقت در میان حکام آنان است و این موضوع به شدت اعتماد متقابل را کاهش خواهد داد.

دولتمردان آمریکایی باید متوجه باشند که افزایش بی اعتمادی دولت و ملت ایران به تعهدات آنان در اثر اقدامات اینچنینی، موجبات بروز واکنش­های غیر قابل پیش­بینی از سوی ایران را فراهم خواهد آورد و در آن صورت این دولت آمریکاست که باید پاسخگوی اذهان عمومی دنیا برای عدم اجرای برجام باشد.

قابل ذکر است که ایران تعهدات خود را در قالب برجام عملی نموده اما کشورهای عضو ۵+۱ به ویژه آمریکا، بجای انجام وظایف و تعهدات خود، به بهانه آزمایش­های موشکی ایران، از انجام این تعهدات سر باز می زنند در حالی که به اعتراف نهادهای نظارتی بین المللی، آزمایش­های موشکی ایران هیچ گونه ارتباطی با مفاد برجام ندارد.

محمد ابراهیم عروی/ کارشناس تحریریه عصر دیپلماسی

چاپ نوشتار