گروه: ایران / سیاسی
تاریخ: ۱۵:۱۴ :: ۱۳۹۴/۱۰/۲۸
فرصت ها و تهدیدهای پسابرجام؛

عصر دیپلماسی: پس از لغو تحریم ها به واسطه اجرای برجام، آنچه بیش از پیش حیاتی به نظر می رسد، بررسی فرصت ها و تهدید هایی است که به واسطه لغو تحریم ها پیش روی دولت و ملت ایران قرار گرفته است. در موقعیت حساس کنونی و پس از آن که ملت شریف ایران یک دوره چندین ساله فشار ناشی از تحریم های ظالمانه را تحمل کرده و فشار اقتصادی ناشی از آن را با گوشت و پوست خود درک کرده اند، به ویژه در زمان پیش از انتخابات مجلس شورای اسلامی، به نظر می رسد شفاف سازی و نگاه واقعگرایانه به موضوعات به منظور درک بهتر شرایط و گام های پیش رو امری بسیار حیاتی باشد.

بدیهیست در دوران پسابرجام همانهائی که تا پیش از این منافع حزبی و شخصی خود را در کاغذپاره خواندن تحریم ها می دیدند، دست به کار خواهند شد تا موفقیت بدست آمده از اجرای برجام و توافق را بی ارزش جلوه دهند.

همان افرادی که از هم اکنون نیز ساز ناسازگاری خود را کوک کرده و بر طبل نا امیدی می کوبند. متاسفانه از اولین ساعات اعلام به فرجام رسیدن برجام، مطالبی کمابیش طنز و جدی در فضای مجازی با هدف نا امید کردن اذهان عمومی در حال انتشار است. این مطالب چه آگاهانه و چه از سر عدم آگاهی، به شدت در جهت تحقق اهداف همان دشمنان دوست­نما قدم بر می دارد چرا که با انتشار این مطالب گام موثر لغو تحریم ها در میان اذهان عمومی بی نتیجه جلوه خواهد کرد.

آن چه باید در این زمینه به آن توجه خاص شود این است که تاثیرات مثبت لغو تحریم ها به صورت آنی و در کوتاه مدت در سطوح جامعه قابل مشاهده نخواهد بود. بدیهی است که فشار اقتصادی ناشی از تحریم ها در طول بیش از ده سال به شکل کنونی در آمده و با لغو تحریم ها، به یکباره موجب فرج و گشایش اقتصادی در نحوه زندگی اقشار جامعه نخواهد شد. همچنان که ریاست محترم جمهوری در سخنان خود اعلام داشتند، با لغو تحریم ها شاهد کاهش هزینه واردات، گشایش LC، جذب سرمایه گذاران خارجی و سایر مواردی خواهیم بود که به صورت تدریجی موجبات کاستن از فشارهای اقتصادی بر دوش خانوارها را فراهم خواهد نمود.

در این میان احزاب و منفعت طلبانی که با لغو تحریم ها خوان گسترده­ی منفعت طلبی خود را در خطر می بینند، قطعا به شعارهای گذشته خود روی آورده و با استفاده از فشارهای اقتصادی و مشهود نبودن تاثیر لغو تحریم ها در کوتاه مدت، تلاش خواهند کرد تا موقعیت گذشته خود را به دست آورند.

در این شرایط هر ایرانی وظیفه دارد تا با روشنگری و آگاه سازی سایرین، این مطلب را به دیگر هموطنان گوشزد نماید که اولا تحریم های لغو شده تنها شامل تحریم های هسته ای بوده و تحریم های حقوق بشری و نیز تحریم های مرتبط با توان موشکی و دفاعی ایران هنوز به قوت خود باقیست. ثانیا همچنان که پس از تصویب این تحریم ها، فشارهای اقتصادی به تدریج بر دوش خانوارها افزوده شد، در زمان لغو تحریم ها نیز فشار به صورت تدریجی و گام به گام کم شده و تاثیر آنی را موجب نمی شود.

با توجه به شرایط مورد ذکر، وظیفه مسئولین و مقامات جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش سنگین خواهد بود چرا که پاداش صبر و مقاومت مردم ایران در شرایط سخت تحریم ها و شکیبایی بر تمامی ناملایمات گذشته، چیزی جز قدردانی و رسیدن به شرایط متعادل اقتصادی و افزایش امنیت روانی نیست. مردم ایران در شرایط سخت تحریم ها، ثابت کرده اند که همواره پشتیبانی قابل اعتماد برای نظام و حکومت هستند. در حال حاضر نیز بر مسئولین و مقامات محترم است که با قدردانی از شکیبایی مردم ایران و جلوگیری از سوء استفاده منفعت طلبان و غارتگران اموال بیت المال، حسن اعتماد مردم را دوباره به خود جلب نموده و خاطره تلخ اختلاس­ها و منفعت طلبی های برخی سودجویان در شرایط سخت تحریم را از ذهن مردم بشویند و با شیرین کردن کام ملت از نتایج برجام، دست سودجویان منفعت طلب را برای همیشه از جان و مال ملت همیشه قهرمان ایران کوتاه گردانند.

در پایان اشاره به این نکته ضروری به نظر می رسد که ملت شریف ایران، همواره در گذرگاه های خطرناک، با آگاهی ؛ صبر ؛ مقاومت ورهبری نظام قهرمان اصلی میدان بوده اند و در این موقعیت حساس کنونی نیز قطعا با آگاهی و روشن بینی خود، به منفعت طلبان و سوء استفاده گران، اجازه استفاده ابزاری از احساسات پاک خود را نخواهند داد.

محمد ابراهیم عروی کارشناس تحریریه عصر دیپلماسی

چاپ نوشتار