گروه: ایران / سیاسی
تاریخ: ۱۵:۱۳ :: ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
اجرای برجام؛ دلیلی قاطع بر اثبات حقانیت ایران در برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای؛ چه کسی پاسخ گوی سال ها فشار بر مردم ایران است؟

عصر دیپلماسی: امروز با اجرای برجام پس از انتشار بیانیه رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در رابطه با پرونده ایران، به‌صورت عملی لغو تحریم­های ظالمانه علیه ملت و دولت ایران به مرحله اجرا در خواهد آمد. اما آنچه ذهن هر انسان حق‌طلب و منصفی را به خود مشغول می‌نماید آن است که چه کسی پاسخگوی فشارهایی است که در این مدت به‌ویژه در دوازده سال اخیر بر مردم بردبار و صبور ایران تحمیل‌شده است؟ مردم ایران در دوران هشت سال دفاع مقدس با بردباری و صبر خود، یگانه پیروز جنگ بودند همچنان که در برابر تحریم­های نابرابر و ظالمانه بین‌المللی با صبر و شکیبایی خود ثابت کردند که نه جنگ و نه تحریم، توان به‌زانو در آوردن اراده پولادین مردم ایران را ندارد. اجرای برجام و بیانیه صادر شده توسط ریاست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دلیل قاطعی است بر اثبات حقانیت دولت و ملت ایران بر برنامه صلح‌آمیز اتمی ایران. برنامه‌ای که دشمنان همیشگی این مرز و بوم به بهانه‌های واهی، آن را نظامی قلمداد می‌نمودند. تاریخ قضاوت خواهد کرد، اهداف مدعیان پرونده اتمی ایران چه بوده و منافع کدامین لابی‌های نفت و اسلحه، در کنار لابی‌های صهیونیستی، تلاش مذبوحانه خود برای انزوای ایران را انجام داده و شکستی مفتضحانه را پذیرا شدند.

برای روشن شدن مسئله و نیز به‌منظور یادآوری ذهن مخاطبین، شاید ذکر آنچه در این مدت گذشت، خالی از لطف نباشد.

در تابستان سال ۱۳۸۲/۲۰۰۲ بود که پرونده هسته‌ای ایران و مذاکرات فی مابین به‌صورت جدی دنبال شد. مذاکراتی که بین ایران و قدرت های بین المللی از جمله فرانسه، انگلستان، آمریکا، روسیه، چین و آلمان تا کنون ادامه دارد. در سال ۱۳۸۶ بود که پرونده ایران با فشار برخی کشورهای غربی، از سوی آژانس انرژی اتمی به شورای امنیت ارجاع شد.

نگاهی گذرا به مسیر طی شده در این دوازده سال نشان‌دهنده حجم فشارها و کارشکنی‌هایی است که انجام گرفت تا ملت و دولت ایران را در دستیابی به حقوق حقه خود ناکام گذارد. این مسیر از توافقنامه تهران شروع شد و با پشت سر گذاشتن روندی طولانی به سرمنزل مقصود رسید. توافقنامه پاریس، از سر گیری غنی‌سازی، نشست ژنو یک، ژنو دو، ژنو ۳، بیانیه مجدد تهران، نشست استانبول یک، نامه آقای جلیلی به اشتون، نامه اشتون به جلیلی، تقاضای مذاکره اشتون، نشست استانبول دو،نشست بغداد، نشست فنی و حقوقی تهران و آژانس اتمی، اظهارات یوکیا آمانو، نشست مسکو، نه ماه وقفه در ادامه مذاکرات، نشست‌های فنی در استانبول؛ مذاکرات فنی و حقوقی بین ایران و آژانس، پیش‌شرط مدالیته، عدم توافق بر سر مدالیته، جنگ روانی شدید علیه ایران، نشست آلماتی یک، وین چهار و پنج، همه و همه تنها نام نشست­ها و مراحلی بود که تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با پشتوانه ملت غیور و صبور ایران، از گردنه‌های صعب‌العبور آن گذشت تا بالاخره در تاریخ ۲۶/۱۰/۱۳۹۴ به مرحله اجرای برجام برسد.

با نگاهی گذرا به مسائل مطرح‌شده در طول روند فوق‌الذکر و نیز بیانیه صادر شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هر انسان بی‌طرفی به این نتیجه می‌رسد که اصل ماجرا از ریشه یک اتهام بدون سند و یک بدخواهی مغرضانه از سوی منفعت‌طلبان بوده است.

خوشبختانه با به نتیجه رسیدن مذاکرات و برطرف شدن اتهامات مطرح‌شده در سال‌های اخیر، به‌وضوح بر جهانیان روشن شد که جمهوری اسلامی ایران -همچنان که مقامات عالی­رتبه نظام بارها تأکید کرده بودند- هیچ‌گاه به دنبال استفاده­ی نظامی از نیروی هسته‌ای نبوده، نیست و نخواهد بود. بیانیه امروز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌خوبی روشن می‌نماید که این آژانس به‌عنوان نهاد ناظر بر سلامت تحقیقات و اقدامات هسته‌ای کشورها، هیچ‌گونه اقدام خلاف قانونی از ایران ثبت ننموده و با توجه به‌شدت نظارت­ها در رابطه با جمهوری اسلامی ایران، می‌توان برنامه هسته‌ای ایران را پاک‌ترین پرونده هسته‌ای در بین کشورهای دارای این فناوری دانست.

جمهوری اسلامی ایران مفتخر به داشتن فرزندان برومندی است که در تمامی عرصه‌ها از فناوری و تحقیقات گرفته، تا حفظ تمامیت ارضی و نیز شکیبایی در برابر ناملایمات، همواره ثابت نموده‌اند که در برابر دشمنان و بد خواهان سر تسلیم فرود نیاورده و تا رسیدن به منزل مقصود، دست از تلاش بر نخواهند داشت.

تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با حمایت رهبر معظم انقلاب و پشت‌گرمی مردمی که همیشه تا پای جان خود و عزیزترین فرزندانشان ایستادگی می‌کنند، به‌خوبی از حقوق مردم ایران دفاع نمود و صدور بیانیه آژانس و به‌تبع آن اجرای برجام، مدال افتخار زرینی است بر گردن تمامی تلاشگرانی که در این زمینه از هیچ تلاشی فروگذار نکردند.

امروز همان روزی است که در سال­های اخیر همواره به آن به‌عنوان آرزویی دیرینه و دور و دراز نگریسته می‌شد. آرزویی که بدخواهان آن را دست‌نیافتنی می‌دانستند تا از این طریق، دل مردمان صادق و بی‌پیرایه این سرزمین را بلرزانند. امروز همان روزی است که آرزو بود نه به این دلیل که تحریم‌ها برداشته می‌شود، بلکه به آن دلیل که اثبات می‌شود ایران تا همیشه کشوری صلح‌طلب بوده و خواهد بود. امروز پیشینه صلح‌طلبی و عدالت‌طلبی سرزمین ایران یک‌بار دیگر در اوج سرفرازی و اقتدار به گوش تمام جهانیان خواهد رسید تا روسیاه شود هر آن کسی که ادعای خلاف آن را داشت.

سر فراز باد نام ایران به بلندای نام شهیدانی که مردانه ایستادند تا نام ایران سرفراز بماند. سرفراز باد نام ایران به بلندای نام شهیدانی که در سخت‌ترین شرایط، جز به جاودانگی ایران نیندیشیدند. سرفراز باد نام احمدی روشن‌ها، شهریاری‌ها، علی محمدی‌ها، رضایی‌نژادها و تمامی شهیدانی که جز در راه سربلندی این مرز و بوم قدم برنداشتند.

سرفراز باد ایران و سرافکنده باد تمامی بدخواهان و دشمنان دوست­نمایی که در سخت‌ترین لحظات این مسیر سخت و ناهموار، تمام تلاش خود را برای نابودی این هدف متعالی به کار بستند و هرچند دل بسیاری را شکستند، اما سرشکسته نهایی تنها خودشان بودند. زمستانی سخت گذشت اما به همت مردان سربلند ایران‌زمین، به سربلندی گذشت. زمستانی سخت گذشت اما روسیاهی فقط بر زغال‌های تنور بدخواهان ماند.

و در پایان، یادمان نرود که این انتهای راه نیست بلکه ابتدای راهی است که جز با صبر و شکیبایی به سرمنزل مقصود نخواهد رسید.

همچنین یادمان باشد که لغو تحریم‌ها در اثر اجرای برجام، همچنان که از ابتدا نیز مقرر بود، به تحریم‌هایی معطوف می‌شود که به دلیل برنامه هسته‌ای بر ایران تحمیل‌شده بود و لغو سایر تحریم‌ها ازجمله تحریم‌های حقوق بشری و نیز تحریم‌ها علیه برنامه توان دفاعی ایران، نیازمند طی مسیر خاص خود خواهد بود. البته همان‌گونه که قبلاً نیز توسط مقامات ایرانی عنوان شده است، توان دفاعی ایران به‌هیچ‌وجه و در هیچ شرایطی قابل‌مذاکره و بررسی نیست همچنان که هیچ کشوری حاضر به مذاکره در رابطه با تمامیت ارضی خود نیست.

محمد ابراهیم عروی کارشناس تحریریه عصر دیپلماسی

چاپ نوشتار