تاریخ: ۸:۰۰ :: ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
آیا ترامپ می تواند به همین صورت ادامه دهد؟

عبدالرضا غفرانی

۲۹ بهمن ۱۳۹۵

مصاحبه مطبوعاتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، که روز گذشته انجام شد، شاید یکی از بی نظیر ترین و در عین حال سرگرم کننده ترین !! مصاحبه ای باشد که رهبر یک کشور، آن هم یک کشور قدرتمند ممکن است انجام دهد.

معمولا در این گونه مصاحبه های مطبوعاتی، که موضوعات و سؤال های مهم چه در زمینه داخلی و چه خارجی مطرح می شود، و البته در تاریخ معاصر آمریکا هم همین طور بوده است، انتظار می رود رئیس جمهور با دقت و حوصله به سؤالات و اظهار نظرات گوش کند و سپس با تامل و سنجیده پاسخ دهد. چون در این حالت، تمام چشم ها و گوش ها در تمام جهان متوجه اوست که چه می گوید. زیرا هر جمله و کلامی که بر زبان او جاری می شود می تواند نه تنها در آمریکا بلکه در سراسر جهان آثار و عواقب داشته باشد.. ولی در این مصاحبه پاسخ های دونالد ترامپ اکثرا نسنجیده و البته همراه با حرکات عجیب در صورت و ظاهر او بود.

او در این مصاحبه، به کسی فرصت نمی داد که حتی نظر و سؤال خود را به طور کامل مطرح کند و در مواردی واکنش های ناپخته و کودکانه از خود نشان می داد. او چنان وانمود می کرد که کاملا بر اوضاع مسلط است و البته در تخیل همه مسائل را حل کرده است. در حالی که با آن که یک ماه از سکونت او در کاخ سفید می گذرد، هنوز کابینه اش تکمیل نشده است. مشاور امنیت ملی او به دلیل رسوائی که به بار آورد از سمت خود استعفا داد. تظاهرات علیه او در گوشه و کنار دنیا بر پا می شود. در آمریکا هم که به طنز و از زمانی که ترامپ انتخاب شده این کشور را “ایالات متفرقه آمریکا” می نامند. به دلیل بی ثباتی در رفتار و شخصیت او (که اکنون دیگر صاحب نظران و روان شنا سان در ایالات متحده اذعان صراحتا آن را بیان می کنند) رهبران جهان و سازمان های بین المللی نمی توانند به او اعتماد کنند و حتی شاید اورا اصولا جدی نمی گیرند.

دونالد ترامپ در عین حال دچار نوعی خود بزرگ بینی شده است و تصور می کند حال در مقام رئیس جمهور آمریکا هر کاری که بخواهد می تواند انجام دهد. هر وقت راجع به برنامه ها و کارهایش صحبت می کند، از کلماتی چون “عالی”، “بهترین” و یا “فوق العاده ” استفاده می کند. او دائماً راجع به برنامه هایش در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و روابط با سایر کشورها سخن می گوید ولی هنگامی که از او راجع به جزئیات سؤال می شود سر باز می زند و با لفاظی از کنار آن می گذرد، چون واقعا شاید چیزی ندارد.

طبق نظر سنجی هائی که در آمریکا شده است میزان محبوبیت دونالد ترامپ بعد از به دست گرفتن قدرت، در مقایسه با سایر روسای جمهور این کشور در پنج دهه گذشته در پائین ترین میزان بوده است.

روان شناسان بر این اعتقاد هستند که هرگز اسلحه و یا یک آلت قتاله را به دست فردی که رفتارش قابل پیش بینی نیست نباید داد چون می تواند نتیجه و عواقب بدی به وجود آورد. در مورد دونالد ترامپ هم باید گفت که او در چنین شرایطی قرار دارد. ولی تفاوت او با دیگر افرادی از این گونه این است که در مقام رئیس جمهور آمریکا، که بزرگترین زراد خانه جهان را در اختیار دارد، تصمیمات او آن هم در شرایطی که دارد می تواند نتایج و عواقب فاجعه بار و بسیار خطرناک نه تنها برای ایالات متحده بلکه تمام جهان داشته باشد.

(Visited 147 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید