گروه: خاورمیانه
تاریخ: ۱۰:۰۳ :: ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
الوفد” مصر: فرصت سفر روحانی به عمان و کویت، برای احیای روابط مصر با ایران

روزنامه مصری الوفد در مقاله ای به قلم علاء عریبی با عنوان «سفر روحانی به قاهره» اعلام داشت که ما مصری ها امیدوار بودیم  اولین سفر دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران قبل از سفرش به دو کشور عمان و کویت، به قاهره انجام می شد و  مصر گذرگاه و معبر دولت ایران به سوی منطقه خلیج فارس می شد. این روزنامه تاکید می کند: سفر دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به دو کشور  عمان و کویت ، فرصتی برای تجدید نظر و احیای روابط مصر و ایران می باشد.

نویسنده با ابراز تاسف از عدم مدیریت و تعامل همراه با بلوغ و اندیشه با پرونده ایران از سوی نظام مصر در راستای خدمت به منافع این کشور می نویسد: مصر در سالهای طولانی گذشته با اتخاذ سیاست خوار و زبون و کوته بینانه اقدام به قطع روابط با ایران کرد و با تفکر تخاصم مذهبی سعودی تبعیت کرد و سیاست خود را به کشورهای خلیج فارس و بطور مشخص بر اساس خواست عربستان سعودی گره زد.

نویسنده با انتقاد از فضای رسانه های گروهی مصر در قبال ایران در بزرگنمایی اختلاف مذهبی و ترس از گسترش تشیع در راستای ایجاد تنفر و دوری مسلمانان از یکدیگر به صرف اختلاف مذهبی که موجب تقویت تنفر و تشویق به خشونت لفظی یعنی تکفیر و خشونت عملی یعنی تروریسم می شود، می افزاید: نظام مصر قطع روابط خود با کشوری به حجم و اندازه ایران را با اختلاف مذهبی و نگرانی از گسترش تشیع توجیه می کند، در حالی که همزمان همین نظام مصر با رژیم صهیونیستی با دیگر کشورهای دارای ادیان غیرآسمانی مثل هند و چین و ژاپن و کره و دیگر کشورها رابطه دارد و با کشور ملحدی مثل روسیه رابطه برقراری کرده است.

اکنون زمان آن رسیده که به فکر منافع اقتصادی و سیاسی مان باشیم به نحوی که موج رنجش برادران مان در خلیج نشود. مصر باید به فکر جذب گردشگران ایرانی باشد که تا حد زیادی غیبت گردشگران روسی را جبران می کند که شامل گردشگری سیاحتی و فرهنگی و دینی و زیارت ضریح اهل بیت (ع) (امام) حسین (ع) و سیده زینب (س) و همچنین بازدید یهودیان از کوه موسی در سیناء و بیت موسی بن میمون در قاهره و معبدی در خیابان عادلی و مقام ابوحصیره در البحیره می شود. باید باب سفر مسلمانان شیعه برای زیارت اهل بیت گشوده شود زیرا مصر نیازمند پول این سفرهاست، همانطور که نیاز به سرمایه گذاران ایرانی و طرح های دولتی و اشتغال زایی برای فارغ التحصیلان و متوقف کردن صف طولانی بیکاری دارد که آینده جوانان را نابود می کند. چه چیز مانع از استقبال قاهره از دکتر حسن روحانی و گشایش مستقیم همه پرونده معلق موجود در خدمت به منافع دو کشور و منافع برادران مان در خلیج فارس می شود؟

الوفد مصر

(Visited 448 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید