تاریخ: ۱۱:۴۹ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۸
۲۰۱۶ خونین ترین سال برای غیرنظامیان افغان

سازمان ملل با اشاره به آمار بالای تلفات افراد غیر نظامی در افغانستان، از طرف های درگیر خواست تا اقدامات فوری و موثری را برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان اتخاذ کنند.

بر اساس تازه ترین گزارش سازمان ملل، مرگ و مجروحیت اطفال در سال ۲۰۱۶ به طور بی سابقه ای افزایش یافته است،
در گزارش سازمان ملل تلفات غیر نظامیان در منازعات مسلحانه  ۱۱۴۱۸ تن ثبت شده که از این میان ۳۴۹۸ فرد غیر نظامی کشته و ۷۹۲۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

در گزارش خاطر نشان شده است که از شمار تلفات  ۳۵۱۲ کودک می باشند که ۹۲۳ کشته و ۲۵۸۹زخمی را شامل می شود که نشان دهنده افزایش  ۲۴ درصدی در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل می باشد.

این ارقام که توسط هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) به ثبت رسیده است، بیشترین آمار را از سال ۲۰۰۹ به این سو و از زمانی که سازمان ملل متحد آغاز به ثبت منظم شمار تلفات غیرنظامیان نمود، نشان می دهد.
تادامیچی یاماموتو؛ نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان گفت: “کشتن و زخمی نمودن هزاران فرد غیر نظامی خیلی تکان دهنده بوده و تا حد زیادی قابل پیشگیری می باشد.”

وی افزود: “تمام جناح های درگیر در منازعه باید اقدامات فوری و قاطعی را اتخاذ نمایند تا از شهروندان عادی افغان اعم از مردان، زنان و کودکان که زندگی شان در حال از هم پاشیدن است محافظت صورت گیرد”.

نیروهای مخالف دولت، به طور عمده طالبان، مسئول نزدیک به دو سوم تلفات غیر نظامیان و نیروهای طرفدار دولت مسئول نزدیک به یک چهارم این تلفات بوده اند.

در این گزارش آمده است که مانند سال ۲۰۱۵ درگیری های زمینی میان عناصر ضد دولتی و نیروهای طرفدار دولت، به ویژه در مناطقی که غیرنظامیان در آن زندگی و یا رفت و آمد دارند، دلیل اصلی تلفات افراد غیر نظامی است، در حالیکه مواد انفجاری عمل نکرده، حملات انتحاری و گروهی و همچنان قتل های هدفمند و عمدی به ترتیب سایرعوامل عمده تلفات غیر نظامیان به شمار می روند.

این گزارش به افزایش  حملاتی که توسط گروه  تروریستی داعش به خصوص بر مسلمانان شیعه مذهب صورت گرفته است نیز اشاره میکند.

در این مورد ،یوناما ۸۹۹ مورد تلفات افراد غیر نظامی را به ثبت رسانده است ( ۲۰۹ کشته و ۶۹۰ زخمی) که بیانگر ده برابر افزایش در تلفات غیرنظامیان به دست این گروه نسبت به سال گذشته می باشد. بیشترین تلفات وارده از سوی داعش در سه حمله بزرگ به جمعیت مسلمانان شیعه مذهب صورت گرفته است.

حملات هوایی توسط نیروهای دولتی و بین المللی باعث ۵۹۰ مورد تلفات افراد غیر نظامی گردیده است(۲۵۰ کشته و ۳۴۰ زخمی) که تقریباً دو برابر افزایش را نسبت به ارقام سال ۲۰۱۵ نشان می دهد، در حالیکه تلفات غیر نظامیان در این مورد در بیشترین سطح آن از سال ۲۰۰۹ به این سو بوده است.

یاماموتو، که رئیس دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان نیز می باشد، تأثیرات بی امان و ویرانگر درگیری های زمینی بر افراد غیر نظامی و همچنان افزایش گسترده در شمار حملات انتحاری که غیر نظامیان را عمداً مورد هدف قرار می دهد، محکوم نمود.

وی افزود: ” ۲۰۱۶سال بی سابقه ای از نظر رنج و آلام مردم افغانستان بوده است”.

یاماموتو ادامه داد: “در صورتیکه همه طرف های درگیر در جنگ تلاش های جدی برای بازنگری و رسیدگی به عواقب عملیات هایشان را انجام ندهند، تلفات غیر نظامیان، آواره شدن افراد و سایر رنج های بشری احتمالاً به بدترین سطح آن تبدیل خواهد شد.”

زید رعد الحسین کمیسر عالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر نیز در نشست خبری اظهار می نماید که آمار تلفات، درد و رنج آسیب پذیرترین اقشار جامعه که قیمت گزافی در جنگ می پردازند را به تصویر می کشد.

زید گفت: “کودکان کشته، نابینا و یا فلج شده اند و یا هنگام بازی با مهمات منفجر نشده، که از سوی طرف های درگیر در محل درگیری باقی مانده است، باعث کشته شدن دوستان خود گردیده اند. زنان هنوز هم در دادگاه های بی صلاحیت و به نام “عدالت” به طور وحشیانه مجازات می شوند، در حالیکه اقلیت های مذهبی هنگام عبادت در مساجد مورد هدف قرار می گیرند.”

یاماموتو و زید از تمام طرف های درگیر می خواهند که استفاده از سلاح های انفجاری در محل هایی که غیر نظامیان زندگی می کنند را به حداقل رسانده و از دور کردن سلاح های منفجره از مناطق مسکونی اطمینان حاصل نمایند.

آنان همچنان به تامین عدالت در خصوص نقض قانون بشردوستانه بین المللی و قانون حقوق بشر تاکید نمودند.

این گزارش می افزاید: “ادامه حملاتی که غیر نظامیان را هدف قرار می دهد به خصوص استفاده از مواد انفجاری تعبیه شده و انجام حملات انتحاری در مناطق پر جمعیت که توسط عناصر ضد حکومت بدون تفکیک صورت می گیرد، غیرقانونی و سزاوار سرزنش بوده که در بسیاری از موارد ممکن جنایت جنگی محسوب گردد. مسببین چنین اعمال صرف نظر از هویت شان، باید مسئول و پاسخگو باشند.

 

(Visited 141 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید