تاریخ: ۱۴:۵۶ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
مغز متفکر خط دهی به ترامپ کیست؟

عصر دیپلماسی: خبرگزاری فرانسه در گزارشی از واشنگتن، استیو بنن مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در امور راهبردی را خط دهنده اصلی به رئیس جمهور جدید آمریکا توصیف کرد. این خبرگزاری نوشت:

استیو بنن که موهایش سفید شده و به آهسته راه رفتن معروف است و شخصیت خاموش و همیشه حاضر در اتاق دونالد ترامپ توصیف می شود، «مشاور امور راهبردی» رئیس جمهور آمریکا شد. کاریکاتوری که از این فرد منتشر شد، برداشت ها از این شخصیت را با گذشت دو هفته از ورود ترامپ به کاخ سفید نشان می دهد. در این کاریکاتور، بنن غولی ترسیم شده که دست کوچک ترامپ را گرفته و به او در امضا کردن فرمان هایش کمک می کند و به او به علت تدابیری که اتخاذ کرده است تبریک می گوید.

بنن (۶۳ ساله) که به شدت از «طبقه سیاسی» و «نخبگان» آمریکایی انتقاد می کند قبلا مدیر پایگاه اینترنتی راستگرای «برایتپارت نیوز» بود. او خواستار تغییر سیاست ها و همچنین رسوم و سنت ها در پایتخت دولت فدرال آمریکا است. او همچنین به موضع گیری های جنجالی معروف است.

چند روز پیش روزنامه «واشنگتن پست» نوشت «شاهد تولد نظام سیاسی جدیدی هستیم و هرچقدر نخبگان رسانه ای بیشتر سردرگم می شوند، قدرت این نظام سیاسی جدید بیشتر می شود».

رسانه های آمریکا با اشاره به جایگاه برجسته این شخص در دولت ترامپ، او را «رئیس جمهور بنن» و «بازیگر بزرگ» توصیف کرده اند. رئیس سابق ستاد انتخابات ترامپ هر بار که مورد انتقاد یک روزنامه قرار می گیرد، بسیار خوشحال می شود. او هر بار که مورد انتقاد قرار می گیرد این استدلال معروف خود را بیان می کند که رسانه های سنتی، نیروهایی را که جامعه آمریکا و جهان را متحول می کنند نمی شناسند.

inside-the-mind-of-steve-bannon-1479328884

تاکنون هیچ مشاوری با این سرعت نتوانسته بود تا این اندازه در مرکز دستگاه قدرت در آمریکا نفوذ کند. خط مشی و رد پای بنن که خود را «ملی گرای اقتصادی» معرفی می کند در سخنرانی تند و تهاجمی ترامپ در مراسم سوگند ریاست جمهوری اش آشکار بود. ترامپ در این سخنرانی گفت «از امروز به بعد، نخست آمریکا و فقط آمریکا مطرح است» و بر «دو قانون ساده» تاکید کرد: خریدن کالاهای آمریکایی و استخدام نیروی کار آمریکایی.

بنن یک هفته بعد به عنوان عضو دائم شورای امنیت ملی آمریکا منصوب شد که به منزله «وزارت امور خارجه کوچک» در کاخ سفید است. این انتصاب با موجی از محکومیت مواجه شد.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به انتقادها گفت: «او افسر نیروی دریایی بود و کاملا از مسائل جهان و اوضاع ژئوپلتیکی که در آن به سر می بریم آگاه است».

بنن در سال ۲۰۱۰ نگرانی هایی را برانگیخت زمانی که گفت اسلام «دین صلح نیست بلکه دین اطاعت است». این بانکدار سابق در «گلدمن ساکس» که در خانواده ای فقیر و طرفدار حزب دموکرات و خانواده کندی و سندیکاها بزرگ شد می گوید مخالفت شدیدش با طبقه سیاسی به روزی باز می گردد که متوجه شد جرج بوش پسر نیز کاملا مثل جیمی کارتر، هرج و مرج ایجاد کرد.

بنن که از بیستم ژانویه با رسانه ها صحبت نکرده است فقط یکبار برای محکوم کردن قدرت رسانه ها مصاحبه کرد و به نیویورک تایمز گفت این روزنامه باید به علت شکست نامزد مورد حمایتش در انتخابات، «شرمسار باشد» و سکوت کند. وی افزود «مایلم به یاد داشته باشید من این سخنان را بیان کرده ام. رسانه ها در اینجا حزب مخالف محسوب می شوند و آگاه از مسائل این کشور نیستند». چند روز بعد ترامپ سخنان بنن را به طور کامل در صفحه ارتباط اجتماعی خود منعکس کرد.

این هفته فرانکس برونی سرمقاله نویس نیویورک تایمز نوشت: «بنن کاملا می داند چطور از رئیس جمهور برای دستیابی به خواسته هایش بهره برداری کند». او بنن را به یکی از شخصیت های ساخته ذهن شکسپیر تشبیه کرد که که سخنانی چاپلوسانه درباره وسعت حرکتی که ترامپ رهبری آن را برعهده دارد، در گوش رئیس جمهور زمزمه می کند.

ناظران برای شناخت این شخصیت که نگرانی و کنجکاوی ایجاد کرده است، سخنان سابق او را بررسی می کنند که تصویری تیره و تار از جهانی پر از کشمکش ترسیم می کند. به عنوان مثال او در ماه مارس ۲۰۱۶ گفت: «طی پنج تا ده سال دیگر وارد جنگ در دریای چین جنوبی خواهیم شد. تردیدی در این باره نیست».

شخصیت بنن بر رینس پریبوس سایه انداخته است که به عنوان رئیس کارکنان کاخ سفید منصوب شد. ترامپ هنگامی که این دو نفر را همزمان در سمت های جدید منصوب می کرد گفت این دو نفر مسیرهای متفاوتی دارند و به عنوان دو شریک برابر کار خواهند کرد.

در ماه های آینده مشخص خواهد شد آیا این معادله تغییر خواهد کرد یا بنن بانفوذترین مشاور در آمریکا باقی خواهد ماند.

پنجاه نماینده دموکرات کنگره آمریکا روز جمعه با ارسال نامه ای برای ترامپ از او خواستند درباره تعیین استیو بنن مشاور امور راهبردی خود به عنوان عضو دائم شورای امنیت ملی آمریکا توضیح دهد.

منبع: خبرگزاری فرانسه

(Visited 490 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید