گروه:
تاریخ: ۱۱:۰۲ :: ۱۳۹۵/۱۰/۲۶

عصر دیپلماسی: در هفته گذشته وزرائی که رئیس جمهور منتخب ایالات  متحده ،دونالد ترامپ ، برگزیده است برای دفاع از برنامه های خود و نیز تایید انتصابشان ،  در کمیته های مربوطه سنای ایالات متحده  حضور یافتند و به سئوالات سناتور ها پاسخ دادند.در واقع پاسخ هائی که ان ها داده اند علی القاعده سیاست و خط مشی های دولت جدید ایالات متحده را مشخص می سازد. تا ۲۰ ژانویه۲۰۱۷  که ترامپ مراسم سوگند را به جای می آورد ، لزوما وزرا نیز باید تایید و کار خود را از همان زمان شروع کنند.

اما آن چه در روند مباحثات  کمیته ها در چند روز گذشته در تایید همکاران ترامپ جلب توجه کرده و بیش از تایید و یا عدم تایید آن ها اهمیت دارد مواضع آن ها در سیاست های داخلی ،خارجی ،امنیتی ،نظامی و بین المللی بوده است. در واقع باید گفت  حالا تنها این ترامپ نیست که غیرقابل پیش بینی است بلکه اکنون غیر قابل پیش بینی بودن دولت جدید آمریکا  نیز موضوع دیگری است که باید با دقت و تامل زیاد مورد توجه قرار گیرد.وزیر امور خارجه پیشنهادی ، ” رکس تیلرسون” ، در  کمیته روابط خارجی گفته است که ولادمیر پوتین یک تهدید بین المللی و منطقه ای است که برای مقابله با او باید  با نمایش قدرت روبرو شد. او گفته است که با ممانعت از مهاجرت مسلمانان  مخالف است. به علاوه وی صریحا اظهار داشته است که تعهدات ایالات متحده در مقابل ناتو خدشه ناپذیر است و.. از طرف دیگر وزیر دفاع اینده در مقابل کمیته نیرو های مسلح گفته است که توافق اتمی با ایران سند بسیار قوی است که باید آن را حفظ کرد و تاکید نموده است که اگر انتصاب او تایید شود از این موافقتنامه حمایت و آن را تایید می نماید و آمریکا باید با متحدین خود،  مفاد آن را اجرا نماید ،  و بالاخره  رئیس پیشنهادی سازمان اطلاعات مرکزی ( سیا) بر خلاف ترامپ از این سازمان دفاع کرده است. این نظرات در حالی گفته می شود که ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی و بعد از پیروزی در نوامبر گذشته دقیقا مواضعی عکس این نظرات اتخاذ کرده  بود!

حال این سئوال مطرح می شود که  واقعا دولت جدید آمریکا چه سیاستی را در زمینه های مختلف اتخاذ و اجرا خواهد کرد؟ باید گفت پاسخ به چنین سئوالی حد اقل در زمان حاضر دشوار است.البته سخنگوی اینده کاخ سفید گفته است که، ” رئیس جمهور ذهنی باز برای شنیدن نظرات مخالف خود داردو چنین مواضعی را از طرف اعضای دولت اینده او در سنا نباید به اختلاف در داخل دولت و نیز میان وزرا و رئیس جمهور تعبیر نمود”. بی تردید  وجود نظرات گوناگون در داخل هر دولتی و در هر کشوری امری طبیعی است و از برخورد همین نظرات،  گاه سیاست های همه جانبه و مواضع واقع گرایانه است که   ازجانب دولت ها  اتخاذ و اجرا می گردد. اما اکنون مساله این نیست،  بلکه مواضع وزرای ترامپ چرخش کامل از سیاست های اصولی  اعلام شده از جانب شخص رئیس جمهور تا کنون بوده است. این درست است که ترامپ تا به حال در مورد پاره ای از مسائل تغییر موضع و عقیده  داده است. ولی این گونه نظرات متضاد با او،  واقعیتی است که نباید آن را سهل و آسان گرفت.آیا واقعا ترامپ در نظرات و مواضعش تغییر  اصولی داده است ؟ ایا اکنون که ترامپ علی رغم  آن که سکان قدرت را هنوز به دست نگرفته با شرایط واقعی بین المللی روبرو شده و آن را درک کرده و تغییر موضع خود را فعلا از طرف وزرایش  مطرح می کند تا بعدا و هنگام اقامت در کاخ سفید آ نها را به تدریج ، خود شخصا اعلام و اجرا نماید؟ ایا  واقعا او از قبل این شرایط را می دانسته است؟ در هر حال این ها پرسش هائی است که واقعا نمی توان با توجه به شخصیت ترامپ به آن پاسخ داد. اما چنین تغییر مواضع سریع در شرایط کنونی بین المللی بسیار مهم و دارای عواقب قابل توجهی است. از آن گذشته متحدین ، دوستان ، دشمنان ایالات متحده و به طور کلی همه کشور های جهان و سازمان های بین المللی را در نوعی حالت صبر و انتظار و کاملا بلاتکلیف قرار خواهد داد و بی تردید همه با نوعی نگرانی چشم انتظار تغییرات سریع باز هم بیشتر سیاست های ایالات متحده در دوره ریاست جمهوری ترامپ خواهند بود.

نویسنده: عبدالرضا غفرانی کارشناس ارشد بین‌المللی

(Visited 43 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید