گروه:
تاریخ: ۱۳:۴۵ :: ۱۳۹۵/۱۰/۲۲

دلایل بسیار فراوانی وجود دارد که درگیری های شهر الباب سوریه بین نیروهای تحت حمایت ترکیه و تروریست های داعش، باعث افزایش تنش ها بین آنکارا و واشنگتن خواهد شد.

به گزارش ایران الیوم و به نقل از اندیشکده واشنگتن، “فابریس بالونش” استاد و مدیر تحقیقات دانشگاه لیون در گزارشی به تهدیدهای رئیس جمهور ترکیه اشاره می کند مبنی بر اینکه ترکها پایگاه هوایی انجرلیک را در برابر ائتلاف بین المللی می بندند چراکه برای بازپس گیری شهر الباب تحت کنترل تروریست های داعش، آمریکا کمکی به ترکیه انجام نداده است.

بالونش مدعی می شود که این امر، باعث خواهد شد تا آمریکا یک انتخاب سخت داشته باشد؛ انتخاب برای تعیین هم پیمانش در مبارزه با داعش؛ ترک ها یا کردها.

پس از پیشروی های ارتش ترکیه و نیروهای شورشی سوری به سمت الباب، آنها موفق شدند در تاریخ ۲۰ دسامبر کوه “الشیخ عقیل” را تحت کنترل خود درآوردند. پس از آن ترکها فکر می کردند که کار داعش تمام شده و داعشی ها تحت آتش آنها خواهند بود و همانند جرابلس، مجبور به فرار خواهند شد.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-11 00:36:33Z |  |

اما در تاریخ ۲۲ دسامبر داعشی توانستند این کوه را تصرف کنند و خسارتهای بسیار سنگینی را به ترکها وارد آوردند به طوری که ۱۴ سرباز ترک کشته و دو نفر از آنها در حالیکه زنده بودند، توسط داعش سوزانده شدند. پس از آن جنگنده های ترکیه شهر الباب را بمباران کردند و ۷۲ شهروند غیرنظامی را کشتند.

اردوغان چند روز پس از آن، اعلام کرد که نبرد الباب به زودی پایان می پذیرد. وی دستور داد تا تجهیزات زیادی از جمله سرباز و تانک های بیشتر به منطقه ارسال شود. رسانه های ترکیه از حضور ۸ هزار سرباز ترکیه در این عملیات خبر دادند که نشان می دهد اردوغان قصد دارد تا خطوط ارتباطی داعش با رقه را قطع  وشهر الباب را محاصره کند.

در ادامه گزارش آمده است که اگر این اتفاق رخ دهد، ترکیه چگونه می تواند مانع از کشتار مردم شود؟. از این رو اردوغان احتیاج دارد تا از دقت نیروهای هوافضای آمریکا استفاده کند هر چند که نیروهای هوایی روسیه نیز در حال پشتیبانی هوایی آنها در اطراف الباب هستند اما مشخص نیست که آیا آنها می خواهند تا در عملیات گسترده بازپس گیری شهر حضور داشته باشند یا خیر.

اردوغان در حالی به نیروهای دموکراتیک سوریه – کردها – هشدار داده که منبج را ترک کنند که اگر این اتفاق بیفتد، ائتلاف ترکیه با ایالات متحده از بین خواهد رفت چراکه کردها قدرت مناسبی برای مبارزه و اخراج نیروهای داعش از منطقه داشتند و آنها کلید بازپس گیری شهر رقه به حساب می آیند. اینجا این سؤال مطرح می شود که گزینه های پیش روی واشنگتن در این شرایط حساس چیست؟

عدم فعالیت آمریکا، باعث خشم اردوغان خواهد شد و جلوی ورود آنها به پایگاه هوایی انجرلیک را خواهد گرفت و بدین ترتیب ماموریت ائتلاف بین المللی بسیار سخت و پیچیده خواهد شد هر چند که آنها می توانند از سایر هم پیمانان منطقه ای خود مثل اردن، عراق و کشورهای خلیج فارس و حتی قبرس برای حمله به رقه کمک بگیرند اما مشکلات فراوانی همچون مسافت و امنیت در سر راه آنها قرار خواهد داشت.

با همه ی این تفاصیل، ترکیه دیر یا زود، چه با کمک آمریکا و چه بدون آمریکا، شهر الباب را تحت کنترل خود در می آورد و ترجیحا این کار، از طریق بمبارانهای هوایی صورت می پذیرد که باعث خسارتهای فراوان انسانی خواهد شد. اما پس از آن، ترکیه به مرز کردها می رسد و درگیری بین آنها ایجاد خواهد شد و آن زمان، دخالت های بیشتر روسیه را شاهد خواهیم بود تا بین آنکارا و کردها میانجی گری کند.

ترجمه از: محمد پریمی

(Visited 119 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید