گروه:
تاریخ: ۱۱:۴۸ :: ۱۳۹۵/۱۰/۲۲

عصر دیپلماسی: ژنرال بازنشسته پاکستانی اعلام کرد که رئیس سابق ستاد ارتش این کشور برای پذیرش قطعی فرماندهی ائتلاف نظامی عربستان سه شرط تعیین کرده که حضور ایران یکی از آنهاست.
«امجد شعیب» ژنرال بازنشسته پاکستانی اظهارداشت که راحیل شریف رئیس سابق ستاد ارتش این کشور برای پذیرش قطعی فرماندهی ائتلاف نظامی عربستان سه شرط تعیین کرده است.

وی افزود: حضور ایران در این ائتلاف نظامی یکی از شروط مهم ژنرال راحیل شریف است.

شعیب خاطرنشان کرد که پیش از این، مقامات عربستانی از «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان خواسته بودند تا راحیل شریف را به عنوان فرمانده ائتلاف نظامی این کشور معرفی کند.

این ژنرال بازنشسته پاکستانی گفت که نخست وزیر پاکستان، انتصاب راحیل شریف به عنوان فرمانده ائتلاف نظامی عربستان را افتخار بزرگی برای کشورش می‌داند.

وی شروط ژنرال راحیل شریف رئیس سابق ستاد ارتش پاکستان را به شرح زیر اعلام کرد:

۱ – ایران باید عضو این ائتلاف باشد و یا به عنوان عضو ناظر در آن سهم بگیرد.

۲ – ژنرال راحیل شریف باید به فرماندهی کل ائتلاف نظامی عربستان منصوب شود.

۳ – فرمانده کل این ائتلاف نظامی باید باید اجازه یابد که بین کشورهای مسلمان هماهنگی ایجاد کند تا در وقت لازم نقش خود را در جهان اسلام ایفا کند.

امجد شعیب تصریح کرد که این شروط را رئیس سابق ستاد ارتش پاکستان به او گفته است.

«رضا ربانی» رئیس سنای پاکستان نیز اعلام کرده که وزیر دفاع این کشور باید درباره ریاست ژنرال «راحیل شریف» بر ائتلاف نظامی عربستان توضیح دهد.

وی اظهارات سخنگوی «نوازشریف» نخست وزیر پاکستان را نیز رد کرد که گفته بود ژنرال بازنشسته راحیل شریف، اقدام شخصی انجام داده و به دولت این کشور ارتباطی ندارد.

رئیس سنای پاکستان گفته که دولت اسلام‌آباد باید توضیح دهد که بر اساس چه مجوز قانونی راحیل شریف فرمانده ائتلاف نظامی عربستان شده است.

ربانی ادامه داد که باید مشخص شود که چه کسی این مجوز را صادر کرده و در این رابطه دولت به سنا توضیح دهد.

«خواجه آصف» وزیر دفاع پاکستان گفته است که فردا چهارشنبه به سنای این کشور توضیح می‌دهد.

اوایل هفته جاری رسانه‌های پاکستان تایید کردند که ژنرال راحیل شریف رئیس سابق ستاد ارتش این کشور فرماندهی ائتلاف نظامی عربستان را پذیرفته است.

تحریریه عصر دیپلماسی

چاپ نوشتار