گروه:
تاریخ: ۱۱:۳۳ :: ۱۳۹۵/۱۰/۲۲

عصر دیپلماسی: شب گذشته در نتیجه انفجار در مهمانخانه ای در شهر قندهار در جنوب افغانستان، ۱۲ تن کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند.

همایون عزیزی، فرماندار قندهار ، جمعته الکعبی سفیر امارات متحده عربی و هاشم خان کرزی، برادرزاده حامد کرزی در میان زخمی شدگان این حادثه هستند.

“عبدالعلی شمسی” معاون ولایت قندهار و “نذیر یما قریشی” دیپلمات افغانی  در آمریکا و برادر زن حامد کرزی رئیس جمهور پیشین به همراه پنج دیپلمات اماراتی در میان کشته شدگان این حادثه هستند. همچنین بازمحمد جوزجانی عضو مجلس نمایندگان، سراج الدین صفری عضو مجلس سنا، احمد شاه سعید رئیس دفتر نمایندگی وزارت خارجه در قند هار، در میان کشته شدگان میباشند .

انفجار بر اثر مواد منفجره جاسازی شده در این مهمانخانه روی داده است و تا کنون نیز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت این بمب گذاری را بر عهده نگرفته است.

طالبان نیز هرگونه دخالت در این انفجار را رد می کند، ذبیح الله مجاهد سخنگوی این گروه، بعد از این انفجار در حساب کاربری خود اعلام کرد، طالبان هیچگونه دخالتی در این حادثه نداشته است، وی مدعی شده این بمب گذاری بر اثر اختلافات درونی در دولت به وقوع پیوسته است.

انفجار در قندهار با توجه به حضور افرادی که از سوابق دیپلماتیک برخوردار هستند میتواند گمانه زنی های مختلفی را در بر داشته باشد . از آنجا که طالبان مسئولیت این حادثه را برعهده نگرفته است، کشته شدن این تعداد دیپلمات که ظاهرا از کابل برای بازدید از قندهار به این استان سفر کرده بودند، میتواند ناشی از اقدمات نیروهای فرامرزی نیز باشد. به هر حال این موضوع نمیتواند ارتباطی با جریانهای افراطی و تروریستی داشته باشد. قندهار تمایلی ندارد که خود را همواره تحت مدیریت دولت مرکزی ببیند.

تحریریه عصر دیپلماسی

چاپ نوشتار